kufijte

Kufijtë shqiptarë si politikë dhe plan biznesi i Austrisë

Postuar në 02 Shtator, 2018 16:30

Koha Ditore  publikon sot një opinion të diplomatit të njohur austriak Wolfgang Petrisch. I konsideruar si një njeri i afërt me qëndrimet shqiptare për Kosovën, Petrisch është përfolur së fundmi për ndryshimin e qëndrimit të vet dhe përafrimin me idensë serbo-thaçiane të shkëmbimit të kufijve. Në opinionin e tij, Petrisch përmend dy elementë bazë: së pari se klima në Ballkan po afirmon frymën e kompromisit mes shteteve duke nisur me rregullimet e mosmarrëveshjeve mes Maqedonisë dhe Greqisë, Maqedonisë dhe Bullgarisë si dhe Kosovës dhe Malit të Zi. 

Ndarja e Kosovës, pazar i mbyllur. Vuçiç njofton takimin me Hashim Thaçin dhe Edi Ramën

Postuar në 24 Gusht, 2018 15:12

Tirana zyrtare ka një rol të vetin në idenë e shkëmbimit të territoreve mes Serbisë dhe Kosovës. Kjo është lënë të kuptohet nga presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, i cili gjatë një prononcimi për mediat tha se në eventualitetin e një marrëveshjeje me shqiptarët, të gjithë do të humbasin diçka.

Le të presim për rezultatet dhe të shohim se kush fitoi e kush humbi. Ne duhet të kuptojmë se pas një marrëveshjeje të mundshme me shqiptarët, të gjithë do të humbasin diçka

Korrigjimi i kufijve është diskutuar edhe me Serbinë

Postuar në 10 Gusht, 2018 01:13

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka sintonizuar qëndrimet publike për Kosovën në koherencë me homologun e tij, Hashim Thaçi. 

Jam në favor – dhe kjo është politika ime – të korrigjimit kufitar me shqiptarët

Thaçi mbron idenë e tij për kufijtë me Serbinë: Kemi mbështetjen ndërkombëtare

Postuar në 04 Gusht, 2018 15:08

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka përsëritur sot qëndrimin e tij për korrigjim të kufijve me Serbinë, duke akuzuar me këtë rast edhe ata që kundërshtojnë këtë ide. Sipas tij çdo vonesë në këtë drejtim do të përsëriste gabimet e së shkuarës dhe do të bënte të humbiste një rast historik. Thaçi ka replikuar edhe me ish-presidentin e Shqipërisë, Sali Berisha, i cili gjatë një takimi me përfaqësues të shqiptarëve të Luginës së Preshevës bëri thirrje që të mos ketë asnjë cedim në çështjen e kufijve. Më poshtë postimi i Thaçit në faqen e tij në Facebook:

Ditë prove në Kosovë

Postuar në 04 Gusht, 2018 03:17

Dita e sotme pritet të jetë një moment prove për Kosovën e për pasojë edhe për rajonin tonë. Tensionet e ditëve të fundit, artificiale ose jo, do të shpjegohen sot përmes akteve apo mosveprimit, për të zbërthyer kështu drejtimin nga do të ecet në të ardhmen dhe drejtimin që do të ketë dialogu Prishtinë-Beograd. Në pasditen e ditës së djeshme, Departamenti Amerikan i Shtetit doli me një deklaratë në të cilën duket se nënkuptohet një lloj miratimi për idenë e korrigjimit të kufijve që është adoptuar së fundmi nga presidenti Kosovar, Hashim Thaçi.

Hapet loja e ndryshimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë

Postuar në 03 Gusht, 2018 14:29

Janë shtuar shumë zërat për konfrontime dhe lëvizje kufijsh mes Serbisë dhe Kosovës. M,ediat në Kosovë dhe në Serbi flasin për autonomi të Veriut të Kosovës, ndërkohë që në politikën kosovare po qarkullon teza e trajtimit zyrtar të çështjes së luginës së Preshevës. Kryeministri Kosovar, Ramush Haradinaj ka mbledhur Këshillin e Sigurisë, pas të cilës ka deklaruar se “jemi në gjendje gatishmërie”.

10 mijë trupa shtesë në kufijtë e BE-së

Postuar në 06 Korrik, 2018 21:19

Komisioni Evropian do të propozojë në shtator shtimin e 10 mijë trupave të Fronteks për të ruajtur më mirë kufiijtë e jashtëm të BE-së.  Këtë e deklaroi kreu i Komisionit Jean-Claude Juncker në një konferencë të përbashkët shtypi me kancelarin austriak Sebastian Kurtz në Vjenë. Sipas Juncker, shtetet anëtare kanë rënë dakord për një ruajtje më të mirë të kufijve të jashtëm të BE-së dhe atje do të përqendrohen edhe përpjekjet e Presidencës austriake.

Sudimi: Deri ku shkon kufiri i jetës njerëzore

Postuar në 01 Korrik, 2018 11:32

Supozohet se gjasat e vdekjes së njeriut rriten vazhdimisht me kalimin e viteve. Pra, një njeri në moshën 90 vjeç, ka më shumë gjasa të vdesë se sa një 40-vjeçar. Por sipas një kërkimi të ri shkencor, nëse njeriu mund të arrijë 105 vjeç, atëherë shansi i vdekjes mbetet i njëjtë edhe sikur ai të jetë 110 vjeç. 

Rusia nuk jep më garanci për integritetin territorial të Sirisë

Postuar në 20 Prill, 2018 17:50

Rusia nuk jep më garanci për integritetin territorial të Sirisë. Në një deklaratë që raportohet fillimisht nga agjencia, Interfax, zv.ministri i Jashtëm rus, Sergei Ryabkov, citohet të jetë shprehur se evoluimi i situatës në Siri nuk është i parashikueshëm.

Ne nuk e dimë sesi do të zhvillohet situata në kuptim të asaj nëse është e mundur që Siria të qëndrojë më si një vend i vetëm”, tha Ryabkov.

Frontex merr nën kontroll kufijtë e Shqipërisë

Postuar në 12 Shkurt, 2018 11:55

Shqipëria ka “dorëzuar” formalsht kontrollin e kufijve ndaj Bashkimit Europian. Frontex, organizmi europian për kufijtë do të vendoset në vendin tonë dhe do të marrë kontroll për situatën e kalimit me synim kufizimin e trafiqeve. Komisioneri Europian për Migrimin dhe Punët e Brendshme, Dimitris Avramopoulos ndodhet për një vizitë dyditore në Tiranë ku do të takohet me drejtuesit më të lartë të qeverisë. 
Gjatë konferencës për shtyp me ministrin e Brendshëm, Fatmir Xhafaj, Avramopoulos sqaroi se çfarë nënkupton marrëveshja e re. 

Pages

Subscribe to RSS - kufijte