kufijte

Bëhuni gati për fjalën e radhës, bashkim

Postuar në 18 Janar, 2019 11:41

Teksti i këngës për bashkim tingëllon më së qarti serbisht.

1.

Lojërat e rrezikshme me kufijtë në Ballkan

Postuar në 07 Janar, 2019 09:11

Autoritetet serbe kanë reaguar ashpër ndaj deklaratës së kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj, i cili tha se "kufiri mes Kosovës dhe Shqipërisë është hequr sipas parimit të Shengenit". Ministri serb i Mbrojtjes Aleksandar Vulin thotë se kjo është një përpjekje për krijimin e "Shqipërisë së Madhe", e cila sipas tij, "nuk mund të krijohet pa konflikte në mbarë Ballkanin, e jo vetëm me Serbinë“. Kryeministrja e Serbisë Ana Brnabiq ka akuzuar autoritetet në Prishtinë për "cënimin e stabilitetit rajonal".

“ShBA nuk kanë bërë presion për ndryshimin e kufijve. Krijimi i ushtrisë së Kosovës, hap pozitiv”

Postuar në 07 Dhjetor, 2018 12:45

ShBA mendon ndryshe nga NATO lidhur me krijimin e ushtrisë së Kosovës njoftuar për t’u formalizuar më 14 dhjetor. Ambasadori i ri amerikan në Kosovë, Philip Kosnett ka deklaruar për RTK se krijimi i ushtrisë është një hap pozitiv. 

Liderët e Kosovës kanë folur për mënyrën sesi Forcat e Armatosura të Kosovës do të marrin pjesë në misionet paqeruajtëse jashtë vendit. Kjo është e mirëpritur. Kosova ka arritur pikën kur në vend se të jetë vetëm konsumator i sigurisë ndërkombëtare, mund të kontribuojë në të

Negociata e çuditshme: Serbia njeh kufijtë, por jo Kosovën. Thaçi lëshon kufijtë, të fitojë njohjen!!!

Postuar në 29 Nëntor, 2018 02:47

Kosova do të ndahet. Ky është edhe plani i Amerikës.  Këtë duket sikur po do të thotë presienti i Kosovës Hashim Thaçi që së fundmi është në një përpjekje të personalizuar për atë që e përshkruan me eufemizëm si Marrëveshje historike me Serbinë.

Po cila është kjo marrëveshje? Në thelb ajo synon njohjen e Kosovës si shtet nga Serbia, në këmbim të garancive për pakicën serbe në Kosovë, por edhe ndryshimin e kufijve duke bërë korrigjime përkatëse. Vetë Thaçi e thotë këtë në një intervistë të djeshme për Zërin e Amerikës:

Pse nxiton Thaçi të korrigjojë kufijtë?

Postuar në 16 Nëntor, 2018 11:43

Peter Beyer, raportues i grupit parlamentar CDU/CSU për Kosovën dhe Serbinë në Komisionin e Jashtëm të Bundestag-ut, thotë se askush në administratën amerikane nuk është euforik ndaj propozimit të Hashim Thaçit për korrigjim të kufijve.

Ai thekson se është në interes të përbashkët dhe në interes të BE-së dhe të Gjermanisë që këto vende të shkojnë mirë me njëri-tjetrin, në fund që të dy do të jenë anëtare të plota të BE-së.

 

"The Wall Street Journal": Konsensus SHBA-BE për ndarjen e Kosovës. Kundërshton vetëm Gjermania

Postuar në 30 Shtator, 2018 14:15

Gazeta e njohur amerikane “The Wall Street Journal” shkruan se SHBA dhe BE-ja mbështesin shkëmbimin e territoreve mes Serbisë dhe Kosovës duke kaluar tek ideja e kufijve etnikë. Sipas kësaj gazete vetëm Gjermania po e kundërshton këtë ide e cila është përaqfuar edhe nga Brukseli. Autorët citojnë një memo të autorizuar nga shërbimi i jashtëm i BE-së sipas të cilës ideja amerikane e shkëmbimit territorial është e pranueshme.

I keqpërdoruri i madh, Hashim Thaçi

Postuar në 13 Shtator, 2018 21:47

Sa më shumë kalon koha aq më shumë po kuptohet se në debatin për kufijtë e Kosovës, Hashim Thaçi është i keqpërdoruri i madh. Përtej mungesës së transparencës për origjinën e idesë së tij për shkëmbim territori, preisdenti kosovar po gjendet vetëm në një situatë ku nuk e ndihmon dot kush. E ca më keq, ku versioni i lënies në baltë është llogaria më e thjeshtë politike.

Tirana të sqarojë nëse ka marrëveshje me Vuçiç për kufijtë e Kosovës

Postuar në 11 Shtator, 2018 03:38

Në një intervistë për Report Tv, akademiku kosovar, Mehmet Kraja flet për projektin e ndarjes së Kosovës, retrospektivën e kësaj ideje duke bërë thirrje që Tirana zyrtare të sqarojë pozicionin e vet. 

Korrigjim kufijsh? Jo. Shqipëri e Madhe me liçencë nga Beogradi. Hahn bën politikën e Vjenës

Postuar në 04 Shtator, 2018 13:06

Nëse fillon loja e shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, kjo nuk nuk do të përfundojë këtu, thekson në intervistë me Deutsche Welle, Milan Nič, ekspert i Shoqatës Gjermane për Politikën e Jashtme (DGAP) dhe i ngarkuar për studime në Qendrën Robert Bosch për Europën Qendore dhe Lindore. Një nga fushat e tij të ekspertizës është Ballkani Perëndimor. 

Kufijtë shqiptarë si politikë dhe plan biznesi i Austrisë

Postuar në 02 Shtator, 2018 16:30

Koha Ditore  publikon sot një opinion të diplomatit të njohur austriak Wolfgang Petrisch. I konsideruar si një njeri i afërt me qëndrimet shqiptare për Kosovën, Petrisch është përfolur së fundmi për ndryshimin e qëndrimit të vet dhe përafrimin me idensë serbo-thaçiane të shkëmbimit të kufijve. Në opinionin e tij, Petrisch përmend dy elementë bazë: së pari se klima në Ballkan po afirmon frymën e kompromisit mes shteteve duke nisur me rregullimet e mosmarrëveshjeve mes Maqedonisë dhe Greqisë, Maqedonisë dhe Bullgarisë si dhe Kosovës dhe Malit të Zi. 

Pages

Subscribe to RSS - kufijte