kryetari

Skënder Gjinushi zgjidhet kryetari i ri i Akademisë së Shkencave

Postuar në 24 Maj, 2019 14:36

I vetëm në garën për kreun e Akademisë së Shkencave, Skënder Gjinushi do të jetë drejtuesi i ri i saj. Rezultati ka dalë pas procesit te numerimit te votave, ku Akademiket e kane votuar me 35 vota pro dhe 6 kunder.

Para votimit, Gjinushi shpalosi platformen e tij  duke thënë se “së bashku me prurjet e reja dhe bashkëpunëtorët e jashtëm të rinj që mundëson reforma mund t’ë realizohen politikat për shkencën”

Konkurs edhe për Kryetarin e Komitetit për Pakicat Kombëtare

Postuar në 10 Maj, 2019 18:16

Dikur ishte Komisioni Shtetëror i Minoriteteve, por me ndryshimet ligjore të 2017 quhet Komiteti Për Pakicat Kombëtare. Në mbledhjen e të mërkurës, qeveria publikoi edhe procedurat e përzgjedhjes së kryetarit, nënkryetarit dhe anëtarëve të komitetit për pakicat kombëtare, të cilat ndryshojnë nga ato të mëparshmet.

Nëse kryetari i Komisionit Shtetëror të Minoriteteve zgjidhej drejtëpërdejtë me propozim të kryeministrit, me ndryshimet ligjore do të përzgjidhen dy kandidatë për kryetarë me konkurs, ndërsa më pas do jetë kryeministri që do enërojë atë që do i duket më i përshtatshëm.

Legalistët zgjedhin kryetarin e ri të partisë

Postuar në 26 Nëntor, 2017 14:30

Shpëtim Axhani është kryetari i ri i Partisë Lëvizja e Legalitetit. Sipas njoftimit zyrtar për shtyp, PLL njofton se më 25 Nëntor 2017 ka zhvilluar punimet Kuvendi i XIX i PLL ku është zgjedhur edhe kryetari i ri.

Të keqen e LSI-së! Akademia e Shkencave/Rotacioni Korkuti – Beqiraj, si dyshja Putin - Medvedev

Postuar në 04 Shtator, 2017 12:45

Akademia e Shkencave të Shqipërisë ka zgjedhur sot kryetarin e ri. Ai qshtë Gudar Beqiraj, deri më sot nënkryetar. Zv.kryetar është zgjedhur Muzfer Korkuti, arkeolog në profesion deri më sot kryetar. Beqiraj vjen në detyrë pas mandatit të Korkutit në krye të Akademisë, ndërkohë që para Korkutit ishte Beqiraj. Mund të vazhdojë kështu deri në tiktakun e fundit biologjik të të dyve, padyshim me kontribute në lëmejtë e shkencës. 

Votimi është kryer nga Asambleja e Akademisë pas një thirrjeje ku vunë kandidaturat vetëm…Beqiraj dhe Korkuti.

Paradoksi i PD-së, zgjedhjet për kryetar denoncohen nga kundërshtarët, por jo nga “rivali” i kryetarit

Postuar në 25 Korrik, 2017 12:19

Prej disa ditësh po denoncohen në disa media por edhe nga politikanë të ndryshëm në PD, raste të prekjes së votës në procesin e votimit për kryetar të PD-së. Zgjedhjet e mbajtura më 22 korrik vijnë kështu përtej farsës së tyre si një proces të cilit i mbivendosen akte që dyshohen se kanë manipuluar vullnetin e zgjedhësve të partisë.

Ne e dimë që shoku Selami është i "leshtë"...

Postuar në 23 Korrik, 2017 17:33

Dy ditë përpara zgjedhjeve për kryetar në PD, kandidati përballë Lulzim Bashës. Eduart Selami deklaronte se: 

Unë mendoj se shmangja është se nuk mund ta përballojë një debat të hapur. Dhe fatkeqësisht më kujton më shumë liderin e fundit komunist, Ramiz Alinë i cili bënte gjithshka dhe të pamundurën për një fasadë demokratike, një pluralizëm mendimi dhe i shmangej asaj që ishte më kryesorja që shqiptarët më në fund e arritën”. 

E sigurtë është që PD-ja humbi më 25 qershor

Postuar në 11 Korrik, 2017 13:31

Lulzim Basha është sot kandidat i vetëshpallur në pozitat e një kryetari të ngrirë të Partisë Demokratike. Ai është lëshuar në një fushatë elektorale brenda subjektit që po e privatizon, atipike. Lulzim Bashës sot nuk i intereson se çfarë thotë dhe sesi intepretohet ajo që ai thotë. Atij sot i intereson mbyllja e fushatës dhe votimi që do të përligjin qenien e tij si kryetar i PD-së, edhe për katër vjet. Më pas, në lojë hyjnë miqtë e tij, Sali Berisha dhe Edi Rama.

Nënkryetarët japin garanci: Gara në PD, e ndershme. Pse nuk dorëhiqet Basha atëherë?

Postuar në 03 Korrik, 2017 15:08

Dy nënkryetarët e Partisë Demokratike, Edmond Spaho dhe Edi Paloka kanë dalë sot me një deklaratë për shtyp përmes së cilës sqarojnë procedurat e ndjekura për garën për kryetar të PD-së, statutin e saj etj..Në një farë mënyre dy zyrtarët japin këtu një qëndrim zyrtar për shqetësimet dhe kërkesat e bëra këto ditë.

Thjesht nuk bëhet dot kryetar i PD-së

Postuar në 30 Qershor, 2017 17:26

Lulzim Basha ka zgjedhur atë që di të bëjë më mirë: të falet te Sali Berisha. Gazeta zyrtare e PD-së hapet sot me një titull: "Askush i tepërt", shoqëruar me foton e Sali Berishës. Flitet në shkrim për vija të kuqe që nuk duhen kaluar, ndërkohë që në një editorial të kryeredaktorit Bledi Kasmi përshkruhen herozimat dhe aktet e Berishës, si model durimi për ata që nuk janë dakord me kryetarin. Mirëpo krahasimi me opozitarizmin e vitit 1997 nuk qëndron, sepse asokohe Shqipëria rrëshqiti në konflikt të armatosur.

Kompetencat e Lulzim Bashës si puna e titujve në përdorim

Postuar në 29 Qershor, 2017 17:43

Pretendimeve për shkelje stauti, Partia Demokratike i është përgjigjur me një deklaratë përmes së cilës referon në mënyrë interpretiave statutin e partisë për veprimet e kryetarit Lulzim Basha. Sipas këtij interpretimi kompetencat e kryetarit i kalojnë nënkryetarëve dhe sekretarit në mungesë të kryetarit dhe me autorizim të tij. Pra jo në mungesë të kryetarit, OSE me autorizim të tij. Nga kjo pikëpamje, PD-ja e sotme i ngjan atyre titujve të pronësisë në përdorim që kaq shumë i mbolli në Shqipëri ai ligji i famshëm nr. 7501.

Pages

Subscribe to RSS - kryetari