kryeministri

Video/Dialogu i Kryeministrit me studentë dhe pedagogë në Unuiversitetin Bujqësor të Tiranës

Postuar në 18 Dhjetor, 2018 13:08

Shahu i kryeministrit me symahinë studentore

Postuar në 13 Dhjetor, 2018 13:45

Kryeministri Edi Rama përsërit shpesh këto ditë se ai e ka zgjidhjen për studentët, por duhet dialog. Ai madje ka folur edhe për një pakt me studentët. Sot Edi Rama i këshilloi studentët që të pranojnë dialogun dhe të mos e mbusin protestën me duart e tyre.

Është e qartë se Kryeministri po synon të rekrutojë studentët me të cilët, pa ndërmjetësi do të kërkojë të faktorizohet si pjesë e zgjidhjes së problemeve. Eventualisht kjo qasje, ose ky proces “miqësimi” do të zbusë një armiqësi e cila ka vizualitet të lartë dhe me meme që ngjisin dhe do të mbeten gjatë në mendje.

Kryeministri realizon përballjen e parë me studentët

Postuar në 11 Dhjetor, 2018 22:51

Kryeministri Edi Rama ia ka dalë që të diskutojë me një përfaqësi studentësh që kanë qenë të ftuar në emisionin "Top-Show" ku është folur për çështjet e ngritura nga protesta. 14 mijë ndjekës live në faqen Facebook, dëshmojnë se interesi ka qenë shumë i lartë. Mbetet për t'u parë se çfarë do ndodhë, por duket se Kryeministri paradoksalisht ka ruajtur protestën në integritetin e kërkesave të shtruara. 

Ministër vetëm për firmë

Postuar në 12 Nëntor, 2018 21:47

Pasi humbën betejën e argumentimit, mediat pranë pushtetit, por edhe kryeministri Edi Rama që sot tundi letra – përgjigje nga rrjetet sociale, i janë kthyer cilësive të Presidentit brenda individit Ilir Meta. Pra këto që po ndodhin me mosdekretimin e Sandër Lleshit, apo Lleshajt, lidhen me manovrat politike të Ilir Metës që është ai që është e të tjera.  Por demokracia është edhe lojë procedurash që janë garancia se instinktet personale do të mbahen të kufizuara brenda një korpusi rregullash. Për këtë arsye është e udhës që të renditen disa fakte rreth çështjes “Lleshi” apo “Lleshaj”:

Lihet mënjanë “arroganca kushtetuese”, lutje Presidentit për dekretim

Postuar në 12 Nëntor, 2018 14:36

Kryeministri Edi Rama ka nxituar paraditen e sotme t’i lehtësojë në maksimum punën Presidentit të Republikës, Ilir Meta, duke vënë në lëvizje çdo përgjigje që ka në dorë për zgjidhjen e ngërçit për ministrin e Brendshëm. 

Ja edhe kërkesa e zv.ministrit të brendshëm, Sandër Lleshi, për Presidentin e Republikës. Tani Presidenti është i lirë të zgjedhë intepretimin që do dhe në njërën rrugë a tjetrën, ta mbyllë procesin me dekretimin e ministrit të brendshëm, siç i'a kërkon Kushtetuta e Shqipërisë

Lojra fjalësh me aeroportin e Vlorës

Postuar në 11 Nëntor, 2018 12:09

Fjalët që i vijnë lart e poshtë nga enturazhi i biznesnemëve apo lobistëve që e rrethojnë, kryeministri ynë i prezanton si punë të mbaruara, madje me një siguri admiruese. Vetëm kështu mund të shpjegohet diskursi i tij me një premtim që ka të bëjë me ndërtimin e aeroportit të Vlorës.

Premtoi fillimin e punimeve në qershor të këtij viti, por në terren nuk u hodh asnjë lopatë dhe. Eskluzivitetin e informimit të publikut e ka marrë përsipër vetë kryeministri që tani  i duhet të arrnojë ato që ka premtuar, duke bërë lojra fjalësh.

Kontrolli presidencial nënkupton të drejtën e refuzimit të një ministri

Postuar në 06 Nëntor, 2018 18:50

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama doli sot në Parlament për të mbajtur ndër të tjera edhe leksion kushtetues të kompetencave të tij dhe të Presidentit. Sipas leximit të z. Rama dhe atyre që i kanë shkruajtur fjalën, Presidenti ka 12 kompetenca, mes të cilave asnjë për të Refuzuar propozimet e Kryeministrit për anëtarët e kabinetit qeveritar.

Ndalimi i importit të makinave, kush gënjen: Kryeministri apo Ministria e Mjedisit?

Postuar në 02 Nëntor, 2018 13:02

Sot kryeministri Edi Rama ka marrë përsirpër të mbrojë edhe vendimin për ndalimin  importit të nakinave që janë prodhuar para vitit 2009. Përmes një materiali video, Rama thotë se vendimi niset nga motivet për të luftuar ndotjen. Dhe për këtë jep disa shifra ku bie në sy shifra se 80% e makinave janë Euro 3. Makinat Euro 3 quhen makinat që janë prodhim i vitit 2000, pra që kanë më shumë sesa 15 vjet që janë prodhuar.

PD duhet të sqarojë: Me çfarë e shantazhon ministri i Brendshëm Kryeministrin?

Postuar në 29 Maj, 2018 10:44

Nisi me një audiopërgjim të transmetuar nga selia e partisë, vijoi me një protestë që u trumbetua si prag revolucioni, po vazhdon me karikaturën politike në komisionet parlamentare.

Partia Demokratike dështoi në menaxhimin dhe kapitalizimin e çështjes “Xhafa”. Akuza pas akuzash, në thelb të aksionit të saj mbeti dëshira për të larguar ministrin e Brendshëm dhe një mori spekullimesh të cilat me kokfortësi i quan fakte të pakundërshtueshme. Më keq akoma, PD-ja nuk është në gjendje të prodhojë edhe artikulime orgjinale por shërbehet me kontributet e mediave.

Vandalët e vërtetë të Shqipërisë

Postuar në 04 Prill, 2018 10:52

Para se të filloj të shtjelloj mendimet e mija për zhvillimet e fundit në Shqipëri, po i bëj të ditur lexuesit të mundshëm të këtyre shënimeve se jam absolutisht kundër dhunës, në përgjithësi, e çfardo forme e rrethane qoftë ajo. Për më tepër, më revoltojnë protestat që përfundojnë me shkatërrime e zjarre të objekteve, cilatdo qofshin ato, private apo shtëtërore.

Pages

Subscribe to RSS - kryeministri