kriza siriane

Provë force në Moskë mes Turqisë dhe Rusisë

Postuar në 05 Mars, 2020 16:53

Është zhvilluar në Moskë takimi mes delegacionit turk të drejtuar nga Presidenti Recep Tayyip Erdogan dhe atij rus të drejtuar nga presidenti Vladimir Putin. Mediat kanë përcjellë fjalën e hapjes gjatë së cilës të dy politikanët kanë parashtruar nevojën e gjetjes së një zgjidhjeje për situatën e krijuar në Idlib të Sirisë, ndërkohë që nuk kanë munguar të paraqesin edhe kërcënimet e tërthorta.

Kërcënime reciproke dhe tone lufte mes SHBA-së dhe Rusisë për krizën siriane. Aludime për sulme terroriste në Rusi

Postuar në 01 Tetor, 2016 23:31

Dështimi armëpushimit në Siri dhe rinisja e sulmeve tokësore dhe ajrore në Halep ka sjellë acarimin e marrëdhënieve ruso – amerikane drejt një pike të paprecedentë në këto dekada. Agjencia ruse e lajmeve, “Sputnik”, pararoja e propagandës ruse, citon një deklaratë të zëdhënësit të Departamentit Amerikan të Shtetit, John Kirby, bërë gjatë një konference me mediat të mërkurën. Kirby ka përsëritur kërkesën për bashkëpunim me SHBA-të, pasi përndryshe siç bëri të ditur ai, pasojat do të jenë të rënda.

Diçka ka ndryshuar edhe në Perëndim. Italia “anashkalon” SHBA: “Kemi mbështetur Iranin si lojtar rajonal në zgjidhjen e krizës siriane”

Postuar në 26 Janar, 2016 16:51

“Ju kërkoj të luteni për mua”. Kështu iu drejtua presidenti iranian, Hasan Rouhani, Papa Françeskut, gjatë një vizite në Vatikan. Ky është takimi i parë mes një presidenti iranian dhe Papës që nga viti 1999. Takimi ka zgjatur 40 minuta dhe siç raportohet Papa i ka dhënë Rouhanit një medalje me imazhin e Shën Martinit që ndihmon një njeri të varfër. Vizita shihet ndër të tjera si një lëvizje e Iranit për të rivendosur lidhjet ekonomike dhe të energjisë me Europën, me të cilën ka një traditë shumë të madhe bashkëpunimi.

Subscribe to RSS - kriza siriane