kriza

Qeveria është e lodhur, opozita në koma vegjetative

Postuar në 02 Gusht, 2015 12:54

Aq rutinë sjell muaji gusht në Shqipëri, sa nganjëherë ngjan sikur dikush e ka rregulluar me dorë rrjedhën e punëve në këtë vend. Gushti është muaji ku zakonisht nuk ndodh asgjë, me përjashtim të ndonjë provokimi me natyrë patriotike folklorike në Himarë apo në ndonjë areal tjetër. Gushti e bën gjithçka më të squllur, më pa jetë. Por korriku dhe gushti i sivjetmë, me të nxehtin më të madh në dhjetë vjetët e fundit, vërtet na kanë bërë të gjithëve gati si të përhumbur.

Kriza turko-amerikane, e vjetër dhe komplekse

Postuar në 16 Tetor, 2017 08:54

Tensioni turko-amerikan është më shumë sesa një çështje perzullimi vizash apo arrestimi I një nëpunësi konsullate. Në një prononcim për gazetën turke, “Hurriyet”, ish-shefi i shërbimit sekret turk, Sönmez Köksal, shprehet se incidentet dhe tensionet kanë lindur qysh gjatë Luftës së Ftohtë. Po kështu refuzimi i Parlamentit turk për të lejuar shfrytëzimin e hapësirës turke për pushtimin e Irakut, provokuan më shumë shkëmbime fjalësh dhe bisedime të acaruara, pa kaluar në veprime.

Kriza/Qeveria greke ul në masën deri 70% pensionet e ushtarakëve

Postuar në 05 Tetor, 2017 08:37

Kriza financiare greke prek edhe sektorin ushtarak. Mediat greke raportojnë për një reagim të Bashkimit të të Diplomuarve nga Akademia Ajrore Helenike, sipas të cilës ulja e pensioneve për ushtarakët në pension mund të ketë pasoja në frymën e ushtarakëvë aktivë. Dhe shkurtimi I bërë është një ulje thuajse 50%. Kështu nga 3000 euro/muaj pension që merrnin ushtarakët në pension deri përpara vitit 2010, me reformën e propozuar nga ministri për Sigurinë Sociale Giorgos Katrougalos, shkon në 1420-1583 euro/muaj.

Kriza e kristianizmit europian, faktor në rritjen e ekstremit të djathtë?

Postuar në 25 Shtator, 2017 12:34

Zgjedhjet në Gjermani kanë një kryelajm: Partia e ekstremit të djathtë, Alternativa për Gjermaninë ka hyrë në Parlament si parti e tretë me një diferencë më pak se 8% nga socialdemokratët. Analogjia me nazistët dhe rrugën e tyre parlamentare drejt pushtetit nuk mungon. Edhe mesazhet politike janë të ngashme.

Lulzim Basha, një i tepërt në politikë që nuk mund të shpëtohet nga vetvetja

Postuar në 13 Shtator, 2017 22:44

Lulzim Basha është i detyruar të pranojë se partia që ai drejton është në krizë të rëndë. Jo përmes një deklarimi të vet, pasi duket se nuk e disponon këtë stof lidershipi, as përmes Edmond Spahos, i vetëstërvitur për skriptet politike të kryetarit. Por përmes faktit se qëndrimet e sotme të Sali Berishës në intervistë për “syri.net” janë në thelb arsyetimi dhe apologjia e munguar për situatën e krijuar.

Inflacioni i "reformave"

Postuar në 03 Shtator, 2017 20:36

Kryeministri maqeonas Zoran Zaev ka bërë të ditur se së shpejti qeveria e tij do të sinkronizojë me ndërhyrje legjislative lehtësitë dhe ndihmat që do të ofrohen për të gjithë investitorët, e huaj ose vendas, që krijojnë vende të reja pune dhe investojnë në  Maqedoni. Zaev ka shtuar se qeveria mendon që në disa raste të trajtojë me prioritet kompanitë vendase në krahasim me at otë huaja, nisur nga vlerësimi se ato kanë potencialin për të krijuar vende pune më stabël. 

Ekonomia e zezë, Greqia kryeson listën e vendeve të Europës

Postuar në 30 Gusht, 2017 19:13

Greqia është e para në listën e vendeve me shkallë të lartë të "ekonomisë informale". Sipas një studimi nga Instituti i Kërkimeve Ekonomike të Aplikuara, të Universitetit të Tübingen në Gjermani, ekonomia e zezë në shtetin fqinj është nivelin 21.5% të GDP-së për 2017.

Për Italinë ekonomia informale llogaritet në 19.2%, për Spanjën në 17.8%, për Gjermaninë në 10.4%, ndërsa për SHBA  në 5.4%. Për Norvegjinë, ekonomia e zezë llogaritet në 12.2% të PBB-së, për Mbretërinë e Bashkuar në 9.4%, për Japoninë  në 8.6% ndërsa për Zvicrën në 6%.

Nobelistët e Ekonomisë: E ardhmja e euros e pasigurtë, kriza ricilklohet

Postuar në 21 Gusht, 2017 13:33

Elita e ekonomistëve globalë besojnë se e ardhmja e euros është e pasigurt dhe paralajmërojnë një krizë të mëvonshme financiare. Një rrezik që është lënë pas dore, pasi udhëheqja politike, kohët e fundit është e fokusuar në çështjet që kanë të bëjnë me terrorizmin, apo mundësinë e një konfrontimi bërthamor mes SHBA dhe Koresë së Veriut. 
Pak para takimit të gjashtë fituesve të Çmimit Nobel që mbahet çdo vit në Lindau në Gjermaninë jugore gazeta Die Welt kërkoi nga 18 ekonomistët të komentojnë  problemet aktuale të Ekonomisë Botërore.

Perëndimi i ISIS dhe aktualizimi i një krize edhe më të rëndë: Çështjes kurde

Postuar në 21 Gusht, 2017 12:05

Egjipti është aktori më i ri në skenën siriane. Gazeta izraelite “Haaretz” raporton se Kajroja ka marrë leje nga sauditët dhe rusët për të negociuar një marrëveshje mes rebleëve dhe regjimit të Damaskut, duke arritur që të konkludojë armëpushimin në lindje të Damaskut dhe në veri të Homsit. Gazeta komenton se nga perspektiva izraelite, çdo koniunkturë që frenon dhe minimizon ndikimin Iranian në Siri, është pozitive. Egjipti nga ana e vet është partner me Telavivin në luftën kundër terrorizmit në Sinai.

Udhërrëfyesit dhe fanarët*

Postuar në 16 Gusht, 2017 11:37

h. Sulejman ef. Rexhepi

Më rastisi para do kohe të bisedoj me një diplomat të huaj që shquhet si njohës i mirë i zhvillimeve në Ballkan. Ai në veçanti e njihte mirë çështjen shqiptare, përfshirë këtu edhe raportet në mes të shqiptarëve brenda trungut islam, si edhe marëdhëniet në mes të  shqiptarëve muslimanë dhe atyre jo muslimanë. Ishte kënaqësi e veçantë të dëgjosh një të huaj që kishte analizuar deri në detaje skenën tonë politike dhe fetare, raportet ndërnjerëzore, mentalitetin tonë, zakonet, doket…

Pages

Subscribe to RSS - kriza