krimet e renda

Nga simpatia e ambasadës të konfirmimi në detyrë

Postuar në 05 Shkurt, 2019 09:32

Ashtu siç pritej Komisioni i Pavarur i Kualifikimit konfirmoi qëndrimin në detyrë për drejtuesen e Prokurorisë për Krime të Rënda, Donika Prela, e cila ashtu si Arta Marku kanë patur sipmatinë e ambasasës amerikane në Tiranë dhe duartrokitjet e mazhorancës nga mbrapa kuptohet.

Zgjatet agonia për Tahirin

Postuar në 16 Janar, 2019 11:18

Një ditë pas vetëdorëzimit të Kelmend Balilit mësohet se Prokuroria për Krimet e Rënda ka vendosur të zgjasë edhe 3 muaj hetimet për ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri.

Gazeta Panorama shkruan se shkak për shtyrjen e hetimeve, janë bërë sërish letër-porositë.Më herët, prokurorët e dosjes kanë dërguar letër-porosi në Itali, ku kërkojnë informacione nga prokuroria e Katanias dhe një tjetër në Malin e Zi, por përgjigjet e tyre, sipas prokurorisë, ende nuk kanë mbërritur.

Dashamir Xhika kthehet në shtëpi

Postuar në 26 Korrik, 2018 13:39

Ish kreu i Autoritetit Rrugor Shqiptar, Dashamir Xhika është liruar nga paraburgimi. Ai do të presë në shtëpi hetimet që do të zhvillohen ndaj tij për tenderin e rrugës Tiranë-Elbasan.

Gjykata e Krimeve të Rënda ka vendosur ndryshimin e masës së sigurisë për ish-drejtorin e LSI-së nga arrest me burg në arrest shtëpie.

Xhika u vu në pranga me disa zyrtarë të tjerë në fillim të shkurtit, për rrugën Tiranë- Elbasan. Ndaj tij rëndon akuza e shmangies së Bordit, si dhe përftimi i 35 milionë dollarëve pa një studim.

Epoka para Gjyqit!

Postuar në 09 Maj, 2018 17:38

Besim Hajdarmataj, i cili në muajin tetor të vitit të kaluar kërkoi nga kuvendi autorizimin për arrestimin e ish-ministrit SaimirTahiri është shkarkuar nga drejtimi i Prokurorisë së Krimeve të Rënda.

Motivacioni i këtij ndryshimi nuk është argumentuar nga Prokuroria e Përgjithshme, e cila në një reagim të shkurtër sqaroi se kjo levizje do të sjellë rezultate me të shpejta dhe më të efekshme ne ndjekjen penale , sidomos për çështje me perparësi të lartë, ku natyrisht nuk ka si të mos renditet ajo e ish-ministrit të Brendshëm, Sajmir Tahiri.

Prokuroria këmbëngul në bllokimin e pasaportës

Postuar në 11 Shkurt, 2018 17:56

Merr një kthesë të papritur çështja Tahiri. Aty ku mendohej se procesi po shkonte në favor të Tahirit, Prokuroria për Krimet e Rënda i ka bërë rekurs në Gjykatën e Lartë vendimit të Apelit që i rirtheu pasaportën ish-ministrit të Brendshëm.

Prokuroria kërkon nga Gjykata e Lartë që të vendosë sërish masën shtrënguese për ndalimin e daljes jashtë vendit të ish-minitrit Tahiri. Organi i akuzës e ka depozituar kërkesën për rekurs në datë 7 shkurt, ndërsa ende nuk është caktuar se kur do të zhvillohet seanca e parë.

Lirohet Ilir Karçini?

Postuar në 03 Gusht, 2016 11:45

Ilir Karçini, biznesmeni i gazit, i arrestuar si porositës i vrasjes së komkurentit të tij, Piro Bare, është liruar dje nga burgu me vendim të Gjykatës së Krimeve të Rënda. Lajmin e raporton gazeta “Shekulli” sipas së cilës seanca është zhvilluar në fshehtësi të plotë. “Vendimi për lirimin e Ilir Karçinit do të hyjë në fuqi, pasi të marrë vendimin e formës së prerë nga Apeli. Arrestimi i biznesmenit të gazit u bë pas marrjes së dëshmisë nga kreu i “Bandës së tritolit”, Juljan Sinanaj, i cili ka zbardhur një sërë vrasjesh me pagesë që vetë ai ka bërë.

Subscribe to RSS - krimet e renda