krimea

Ambasadori i Ukrainës në Beograd: “Serbia, instrument i Rusisë për të shkatërruar Europën”

Postuar në 02 Nëntor, 2017 09:26

Serbia është ushtari i Vladimir Putinit në Ballkan. Kështu shprehet ambasadori ukrainas në Beograd, Oleksandr Aleksandrovych sipas të cilit, “Kremlini nuk do t’ia dijë për Serbinë, por thjesht po e përdor atë për të krijuar kaos dhe provokuar një luftë të re në Ballkan”.

Spekullime për “Planin Kissinger”: Njohje e aneksimit të Krimesë dhe largim i Rusisë nga Ukraina Lindore

Postuar në 29 Dhjetor, 2016 16:24

Mediat e ndryshme në Perëndim po referojnë një raport të publikuar nga tabloidi gjerman “Der Bild” sipas të cilit Henry Kissinger, diplomat i vjetër dhe ish-sekretari amerikan i Departamentit të Shtetit, po ndërmjetëson mes Donald Trump dhe Vladimir Putin. Gazeta gjermane shkruan se Kissinger synon të shmangë një rivalitet të ri strategjik si ai i Luftës së Ftohtë duke sugjeruar lëshime reciproke. Nuk ka një dokument zyrtar mbi këto zhvillime, por në dy dalje të kohëve të fundit, Kissinger ka apeluar që Trump të gjykohet mbi politikat jo mbi spektaktlin elektoral.

Krimenë për Kosovën, a mund të funksionojë pazari Putin – Trump për Europën Lindore?

Postuar në 17 Nëntor, 2016 08:45

Rusia ka folur shpesh në mbrojtje të rendit ndërkombëtar dhe normave që burojnë nga dokumentet kryesore. Mbi këtë bazë është kundërshtuar zyrtarisht prej saj edhe pavarësia e Kosovës, një shtet i ri që aktualisht po ecën drejt njohjes nga shumica e vendeve të OKB-së. Mirëpo ky qëndrim mund të shkëmbehet nga Rusia me pavarësinë e Krimesë, rajoni I shkëputur nga Ukraina dy vite më parë, e mbi të cilin Moska shpalli aneksimin e plotë.

Sërish tensione mes Ukrainës dhe Rusisë. Moska zyrtare paralajmëron ndërprerjen e marrëdhënieve diplomatike

Postuar në 13 Gusht, 2016 21:54

Era e luftës fryn sërish mbi frontin ruso-ukrainas. Agjencia shtetërore e lajmeve në Rusi, “Sputnik” i kushton një shkrim situatës së krijuar pasi shërbimet sekrete ruse likujduan në rreth spiunësh ukrainas në Krime, të cilët sipas FSB-së, do të kryenin akte sabotazhi dhe terrorizmi në infrastrukturën e gadishullit të ankesuar nga Rusia. Në vijim të këtyre zhvillimeve, kryeministri rus, Dimitri Medvedev ka lënë të hapur mundësinë e shkëputjes së marrëdhënieve diplomatike mes të dy vendeve, ndonëse siç nënvizoi ai, kjo nuk do të ishte e dëshirueshme.

Ambasada ruse në Tiranë: E vërteta e ngjarjeve të Krimesë. Mbi dy orë dokumentar i titruar shqip

Postuar në 08 Korrik, 2016 19:10

Ambasada ruse në Tiranë ka shpërndarë sot një material video-dokumentar i cili rrëfen versionin rus të ngjarjeve të Ukrainës dhe të Krimesë. Me interes është se dokumentari është titruar në shqip dhe është mbi dy orë(postuar në youtube që në mars të këtij viti). Në të flet presidenti rus, Vladimir Putin, apo edhe dëshmitarë të ndryshëm. Përveç aspektit gazetaresk dhe politik, dokumentari ka rëndësi pse ilustron një qasje të re të selisë diplomatike ruse në raport me opinionin shqiptar dhe mediat.

Rrushi i zemërimit: Putin dhe Berluskoni pijnë verën e vjetër 240-vjeçare në Krimea

Postuar në 19 Shtator, 2015 09:31

Vladimir Putin u shfaq këtë javë duke kaluar një moment të shkëlqyer bashkë me mikun e tij, ish-kryeministrin italian Silvio Berluskoni. Ata ishin të pranishëm në festën e fabrikës së vjetër të verës në Krimea. Për nder të dy të ftuarve u hap një shishe 240-vjeçare e verës spanjolle. Gjatë një vizite, për të cilën ai pretendoi se ishte takimi më i madh i verës në botë, në fabrikën Massandra, Putin dhe miku i tij i vjetër u takuan në Jeres de la Frontera, fabrikë e blerë në vitin 1775 për Krimean për llogari të Mikhail Vorontsov, gjatë mbretërimit të Katerinës së Madhe.

Subscribe to RSS - krimea