kqz

KAS “sqaron” gjobën ndaj Veliajt

Postuar në 16 Shkurt, 2021 15:58

Vetëm një javë pasi kryebashkiaku i Tiranës u gjobit nga KQZ për shkelje të rregullave në zhvillimin e aktiviteteve elektorale, Komisioni i Ankesave dhe Sanksioneve e ka anuluar këtë vendim.

Kryebashkiaku Veliaj u gjobit nga KQZ për mosdeklarim dhe promovim të aktiviteteve, pas denoncimit për vizitat në shtëpitë e rindërtuara nga tërmeti i 26 nëntorit 2019.

Rama merr përsipër “sqarimin” e gjobës së KQZ për Veliajn

Postuar në 10 Shkurt, 2021 18:03

Një ditë pasi KQZ gjobiti kryebashkiakun e Tiranës me 825 mijë lekë për shkelje të rregullave në zhvillimin e aktiviteteve elektorale, kryeministri Rama i ka dalë në mbrojtje.  Rama dhe Veliaj ishin bashkë në Zall-Herr, ku një familje ka hyrë sot në shtëpinë e re të rindërtuar pas tërmetit. Kryeministri tha se gjobat e KQZ-së nuk do e ndalojnë punën e qeverisë.

Deputetja: Regjistrimin e Diasporës mos ta bëjë shteti, por KQZ!!!

Postuar në 25 Nëntor, 2019 13:12

Mediat raportojnë sot – ndoshta qëllimisht – për debatet në Komisionin Parlamentar të Marrëdhënieve me Jashtë ku është shqyrtuar krijimi I regjistrit të Diasporës. Në komision thuhet se ka reaguar edhe deputetja Rudina Hajdari, që ndër të tjera ka thënë:

Ikën dhe “Totoja” i Rilindjes

Postuar në 01 Nëntor, 2019 12:00

KQZ vendosi të shpallë përfundimin e parakohshëm të mandatit të Agim Kajmakut, i njohur ndryshe edhe si Jorgo Toto. Pas verifikimit nga Prokuroria rezultoi se kryetari i Bashkisë së Vorës, i dalë nga zgjedhjet e 30 qershorit, nuk kishte përfshirë në formularin e dekriminalizimit arrestimin në Greqi dhe procesin gjyqësor në mungesë ndaj tij për falsifikim parash.

Nënkryetari i KQZ-së, Denar Biba tha se pavarësisht se Kajmaku doli i pafajshëm nga Gjykatat greke ai penalizohet nga një vendim i Kuvendit që thotë se fshehja e të dhënave çon në shkarkimin e funksionarit

Në rrugën e delirit/Presidenti dështoi të sillej si garant i Kushtetutës. Ne jemi shumica e ndriçuar

Postuar në 27 Korrik, 2019 14:06

Sot Komisioni Qendror ka miratuar tabelën përfundimtare të zgjedhjeve të 30 qershorit. Kryetari i vetshpallur i këtij komisioni, Denar Bib aka mbajtur një fjalë përmes së cilës në vend se t’i përgjigjet detyrës së vet si një teknicien ka vendosur të shpalosë gjykimin e vet mbi procesin zgjedhor dhe institucionet e përfshira në të. 

Shumica e ndriçuar në KQZ, me vetëdije zgjodhi rrugën e vështirë e të pashkelur të qëndresës përballë paligjshmërisë

është shprehur Biba. 

Greqia na rikujtoi se jetojmë në demokraci patatinash

Postuar në 08 Korrik, 2019 17:21

Në 24 orë në Greqi u votua, u numërua, u zyrtarizua rezultati i zgjedhjeve dhe kryeministrat shkëmbyen urimet. 
Kjo në Greqi, një vend që po të lexosh mediat shqiptare konsiderohet si shovinist, shkelës i të drejtave, e të tjera pallavra llafazanësh të mbivlerësuar. 

Maskarada e KQZ-së, kush po i autorizon sulmet promovuese ndaj Denar Bibës?

Postuar në 05 Korrik, 2019 14:10

Tallavaja politike është zhvendosur edhe në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve. Përveç lajmit të kërcënimit të kryetarit të tij, Klement Zguri, mbledhja e djeshme ka provuar një tjetër maskaradë të luajtur për qëllime personale të zv.kryetarit Denar Biba.

KQZ-ja kreative refuzon hapjen e kutive

Postuar në 04 Korrik, 2019 20:43

Përfaqësuesit socialistë në Komisionin Qëndror të Zgjedhjeve hodhën poshtë një kërkesë të kryetarit Klement Zguri për hapjen e kutive dhe hetimin administrativ të shifrave që KQZ publikoi për zgjedhjet lokale.

Zguri bëri këtë parashtrim:

Shifranti i paaftë i KQZ-së

Postuar në 03 Korrik, 2019 16:24

Komision Qendror i Zgjedhjeve ka deklaruar sot një shidër të re pjesëmarrjeje në votimet e 30 qershorit, 812 249 zgjedhës. Në datën 30 qershor, KQZ-ja e përditësoi përqindje e pjesëmarrjes në orën 22:00, ndërkohë që kishte dalë për herë të fundit në orën 16:00. Për të evidentuar pjesëmarrjen, KQZ-ja nuk ka nevojë për numërimin e fletëve të votimit, por për firmat e vëna në listat e zgjedhësve, që është një punë që bëhet shumë shpejt sepse QV-të nuk kanë me ligj më shumë se 1200 votues. Si vallë ndodhi që KQZ-ja të ketë këtë mospërputhje?

Fuqia numerike e Aleancës për Shqipërinë Europiane

Postuar në 03 Korrik, 2019 13:56

 

Pages

Subscribe to RSS - kqz