Kotzias

Kotzias zbulon prapaskenat e çështjes maqedonase në një libër të vetin

Postuar në 07 Dhjetor, 2020 23:23

Ish-ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias, pritet të publikojë së afërmi një libër që trajton gjerësisht prapaskenat e asaj që quhet si “çështja maqedonase”.

Kotzias: Dy arsyet që mbajnë peng marrëveshjen me Shqipërinë

Postuar në 06 Janar, 2019 11:13

Ish-ministri i Jashtëm grek ka përforcuar zërat se ikja e Ditmir Bushatit lidhet me pikëpamjet e ndryshme nga kryeministri Rama për çështjen e Kosovës. Në një intervistë radiofonike Nikos Kotzias nuk i ka kursyer vlerësimet për ish-homologun e tij bazuar në ecurinë e negociatave me Shqipërinë për marrëveshjen e detit dhe një sëri çështjesh.

Deklaratë shokuese e Kotzias

Postuar në 20 Nëntor, 2018 11:59

Ish-ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias ka bërë një tjetër deklaratë shokuese lidhur me implikimin e zyrtarëve grekë në një rrjet të trafikimit të organeve të fëmijëve.

Gjatë një interviste ai foli për 93 raste të tilla dhe diplomatë të cilët përfunduan në burg pas denoncimit nga Ministria e Jashtme. 

Kotzias padi kundër të gjithëve

Postuar në 05 Nëntor, 2018 17:35

Padi kundër të gjithëve pritet të bëjë ish-ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias, paralelisht le lëvizjen e re politike që ka ndërmarrë “Prato”. Gazeta “Estia” shkruan se Kotzias ka bërë gati dhjetra faqe padi për personat që kanë nxitur protesta apo mesazhe kërcënuese kundër tij.

Kotzias zbulon përfitimet e Greqisë në Jon

Postuar në 24 Tetor, 2018 17:10

Ish-ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias, tashmë i çliruar nga përgjegjësitë diplomatike ka zbuluar të tjera detaje nga negociatat për marrëveshjen e detit me Shqipërinë dhe pozicionimin e Greqisë për të shtrirë sovranitetin e saj në 12 milje detare në detin Jon. 

Duke iu referuar zonës bregdetare nga Veriu i Korfuzit deri në Antikythera, Kotzias thotë se me shpalljen e 12 miljeve det territorial Greqia fiton një hapësirë detare të barabartë me sipërfaqen e krahinës së Thesalisë.

"Dekretet e Presidentit janë gati"/Greqia drejt zgjerimit me 12 milje në vijën perëndimore

Postuar në 20 Tetor, 2018 13:00

Ish-ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias ka deklaruar se Greqia shumë shpejt do të zgjerojë ujërat e veta territoriale nga 6 milje në 12 milje në vijnë perëndimore të saj. Fjala është për vijën që nis nga ishujt e Diapontit në very të Korfuzit e deri në ishullin e Anktikytheras që ndodhet mes Peleoponzit dhe Kretës.

Kotzias komenton lajmin e fondeve: Idiotësi dhe mungesë serioziteti

Postuar në 20 Tetor, 2018 11:22

Ish-ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias foli për herë të parë mbi lajmin se shuma të mëdha janë financuar për mediat në Maqedoni e Shqipëri.

Dosje "fantazmë" e Kotzias, lajm nën hetim

Postuar në 19 Tetor, 2018 19:56

Një media elektronike greke publikoi një lajm mbi një buxhet sekret prej 1 milionë eurosh të qeverisë greke që ka shkuar për financimin e mediave dhe Kishës Ortodokse në rajonin e Ballkanit, ku përmendej edhe Shqipëria. 

Lajmi u amplifikua nga Top Channel që iu referua këtij publikimi, por pa dhënë ndonjë detaj më tepër apo dokument që të vërtetojë këtë pretendim. Mediat greke po ashtu shkruajnë se qeveria e Cipras mohon të ketë lëvruar fond për financimin e mediave në Ballkan dhe në Shqipëri. 

Si ndryshon diplomacia greke pas ikjes së Kotzias

Postuar në 18 Tetor, 2018 11:09

Dorëheqja e ministrit të Jashtëm, grek Nikos Kotzias ka trazuar jo pak skenën politike greke në një moment delikat për qeverinë e cila duhet të ratifikojë në parlament marrëveshjen për emrin me Maqedoninë.

Kotzias: Opozitat në Greqi e Shqipëri, pengje të stereotipeve

Postuar në 21 Korrik, 2018 18:19

I akuzuar për tradhëti kombëtare në raport me me Shqipërinë dhe Maqedoninë, ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias ka folur për  forca politike në opozitë shfrytëzojnë ndjeshmëritë e opinionit për përfitime të ngushta politike. 

Pages

Subscribe to RSS - Kotzias