kostot

Bashkia e Erjon Veliajt, 2.5 herë më e shtrenjtë se qeveria e Edi Ramës

Postuar në 24 Nëntor, 2017 15:07

Palmat e thara në autostradën Tiranë-Durrës, nga mbikalimi i Kamzës tek ai i Kasharit do të zëvendësohen me pisha deri në fund të këtij viti. 1 milionë euro i kushtuan buxhetit pemët tropikale, ndërsa kosto për pemët e reja është 2-fish më e lartë.

Rritja e çmimit të ujit në Tiranë, Mazniku: Ulen shpenzimet familjare. Pas 5 vjetësh ujë i pijshëm në rubinet

Postuar në 25 Korrik, 2017 15:21

Nëkryetari i Bashkisë së Tiranës, Arbian Mazniku, thotë në një prononcim për Top-Channel se ndërhyrja e tanishme sjell ujë të pijshëm në rubinet pas 5 vjetësh.

Nevoja për një kompani ajrore shtetërore

Postuar në 26 Prill, 2017 09:05

Nisur nga viti 2000 në Evropë ka pasur një rritje të lëvizjes së pasagjerëve me anë të transportit ajror në nivelin 7.4% në vit dhe, sipas Organizatës Ndërkombëtare të Aviacionit Civil ( ICAO), kjo rritje do të vazhdojë edhe për vitet në vazhdim. Kjo rritje e lëvizjes së pasagjerëve nga ajri në Shqipëri ka qenë shumë herë më e madhe se në Evropë. Që nga ky vit e deri më sot aviacioni civil në Shqipëri ka parë ngritjen dhe rënien e disa kompanive ajrore përfshi edhe kompaninë e vetme shtetërore “Albanian Airlines”.

Rritja e rrogave dhe pensioneve, një drekë jo falas

Postuar në 25 Tetor, 2016 19:25

Nese nuk ke paguar për një drekë në restorant, gjasat janë që atë ta ketë paguar dikush (një mik apo pronari i restorantit), ose që do ta paguash më vonë.

Edi Rama ka deklaruar këto ditë se qeveria do të përdorë vitin tjetër një fond prej 100 milion dollarësh për rritjen e rrogave të punonjësve të administratës dhe të pensioneve. Por a do të jetë kjo një drekë falas për qindra mijra njerëz?

Analiza ekonomike e projekteve

Postuar në 30 Qershor, 2016 13:35

Analiza e kosto-përfitimeve (CBA), si pjesë e analizës ekonomike të projekteve, po merr rëndësi gjithmonë e më tepër në sektorin publik. Qëllimi i kësaj analize është të ofrojë një procedurë të vazhdueshme për vlerësimin e vendimeve në terma të pasojave që këto vendime do të kenë mbi publikun e gjerë. Analiza e kosto-përfitimeve (CBA) vlerëson dhe mbledh shumën ekuivalente të parave të përfitimeve dhe kostove të komunitetit të projekteve për të vlerësuar nëse ato ia “vlejnë”.

Qeveria mashtroi për koston e ligjit të kamerave

Postuar në 23 Qershor, 2016 15:32

Ligji për kamerat e sigurisë ngre një sërë pikëpyetjesh jo vetëm për kostot por edhe për transparencën. Nisur nga çmimet e kompanive që tregtojnë dhe instalojnë kamera sigurie, një biznesi do t`i duhet të paguajë 500 euro, ndërsa për Policinë e Shtetit thuhet se nuk ka kosto. Ndërsa nga ana e vet Ministria e Brendshme thekson se për të nuk parashikohen kosto, gjë e cila nuk rezulton të jetë e vërtet pasi edhe vet Policisë do t`i duhet të shpenzojë për zbatimin e ligjit për kamerat e sigurisë.

PD-ja flet përmes kryebashkiakut të Kukësit: Konçesioni për rrugën Durrës –Kukës, shton kostot. Të rishikohet vendimi

Postuar në 02 Qershor, 2016 14:03

Partia Demokratike shprehet kundër dhënies me konçesion të rrugës Durrës-Kukës. Ajo ka folur përmes kreut të Bashkisë së Kukësit, Bashkim Shehu, që ka deklaruar se konçesioni shton kostot për biznesin dhe qytetarët. “Dhënia e rrugës me koncesion përbën kosto shtesë për bizneset dhe qytetarët. Gjithashtu, pagesa për rrugën frenon ardhjen e turistëve kosovarë në Shqipëri”, ka deklaruar Shehu.

ERE i faturon klientëve koston e shërbimeve të OSHEE-së

Postuar në 13 Maj, 2016 14:52

OSHEE do të aplikojë një rregullore të re në marrëdhëniet me klientët dhe shërbimet që ofron ndaj tyre. Gazeta “Shqip” raporton sot se draft rregullorja e re parashikon 7 tarifa për lidhjet e reja që klientët do të kërkojnë të vendosin dhe se ajo do të miratohet nga Enti Rregullator i Energjisë. “Struktura e tarifave të lidhjes përbëhet nga tarifat për një lidhje të re ose modifikim lidhjeje ekzistuese.

Mbi kostot përvëluese të reformës në drejtësi, Meta: “Ngjalat nuk djegin dhe as përvëlojnë”

Postuar në 23 Prill, 2016 14:02

Zoti Meta, z. Rama ka deklaruar se do të ketë kosto përvëluese për ata që pengojnë reformën në Drejtësi? Si duhet kuptuar kjo deklaratë?

 

Duhet kuptuar për atë që është: një deklaratë e z. Rama.

 

8000 lekë/vit taksa të reja nga Bashkia. Tarifa të diferencuara “brenda dhe jashtë Tiranës"

Postuar në 18 Mars, 2016 21:04

Taksat vjetore që shtohen nga politika fiskale e Bashkisë së Tiranës shkojnë në 8000 lekë në vit. Talsat do të faturohen me faturën e ujit dhe përfshijnë duke rritur detyrimin me 600 lekë për çdo muaj. “Taksa e pastrimit për familjet në Tiranë është 420 lekë në muaj dhe ajo e përkohshme e infrastrukturës arsimore është 150 lekë në muaj. Vetëm nga këto dy taksa, në vit, familjet do të paguajnë 6800 lekë në vit (tarifa e pastrimit është 5000 lekë në vit dhe ajo e arsimit 1800 lek)”, raporton “Monitor”.

Pages

Subscribe to RSS - kostot