Koreja e Veriut

Koreja e Veriut nuk ndalet, tjetër test bërthamor të shtunën

Postuar në 07 Shtator, 2017 10:11

Një tjetër raketë raketore interkontinentale e Koresë së Veriut pritet të testohet nga Seuli, të shtunën e ardhshme, 9 shtator, kur regjimi komunist feston përvjetorin e pavarësisë së vendit. "Situata është shumë serioze. Ka mbetur shumë pak kohë nga përfundimi i programit bërthamor të Koresë së Veriut"-tha kryeministri koreanojugor, duke theksuar nevojën për masa t'I vënë fre " pakujdesiave" të Phenianit.

“Skllevër” nga Koreja e Veriut dërgohen për punë në Rusi

Postuar në 17 Korrik, 2017 16:48

New York Times dhe Reuters, raportojnë se punëtorë nga Koreja e Veriut punojnë gati si skllevër në Rusi. Në vendin e tyre, kushtet janë aq dëshpëruese sa do të paguanin para për t’u larguar prej andej. Punëtorët përfitojnë  vetëm një pjesë të vogël të rrogës së tyre, pasi pjesa tjetër shkon me udhëheqësin Kim Jong dhe qeverinë e tij. Sipas raportit të Data Base Center for North Korean Human Rights, e cila ka selinë në Korenë e Jugut, regjimi komunist i Penianit merr 80% të pagës së shtetërore dhe të paktën 30% të pagës së ndërtuesve.

Koreja e Veriut, triliona dollarë pasuri minerare

Postuar në 30 Qershor, 2017 19:21

Me të drejtë disa mendojnë se Koreja e Veriut nuk është një vend dhe aq i begatë. Por është i pasur në një aspekt: ​​burimet minerare. Aktualisht Koreja e Veriut ka alarmuar fqinjët me testet e raketave berthamore dhe me përpjekjet e saj për të testuar raketat me rreze të gjatë që mund të godasin qytetet amerikane.

SHBA, e gatshme të mbrojë me armë bërthamore aleatët në Azi

Postuar në 16 Shkurt, 2017 22:15

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë të "vendosura" për të mbrojtur Korenë e Jugut dhe Japoninë, duke mos përjashtuar përdorimin e armëve bërthamore. Kjo është deklarata e Sekretarit Amerikan të Shtetit,  Rex Tillerson, pak ditë pas lëshimit të një rakete balistike nga Koreja e Veriut. Në një deklaratë të përbashkët me homologët e tij nga Koreja e Jugut dhe Japonia, Tilerson dënoi ashpër provat balistike të Koresë së Veriut dhe tha se SHBA mbetet e vendosur për të kontribuar në mbrojtjen e aleatëve të saj.

Koreja e Veriut lëshon dy raketa balistike në Detin e Japonisë, sulme simuluese ndaj bazave amerikane në Korenë e Jugut

Postuar në 03 Gusht, 2016 11:28

Komanda ushtarake e Shteteve të Bashkuara ka identifikuar lëshimin e dy raketave balistike nga Koreja e Veriut. Njëra prej raketa shpërtheu menjëherë pas lëshimit, ndërsa tjetra ndoqi trajektoren drejt Detit të Japonisë. Pentagoni vlerësoi se lëshimi i këtyre dy raketave balistike me rreze të shkurtër veprimi nuk ishte rrezik për Amerikën e Veriut, ndërsa kryeministri i Japonisë, Shinzo Abe e përshkroi si një "kërcënim serioz" për vendin e tij.

Koreja e Veriut teston 5 raketa, në alarm Koreja e Jugut dhe Japonia

Postuar në 21 Mars, 2016 11:30

Koreja e Veriut vazhdon të provokojë fqinjët e saj, teksa raportohet se ka hedhur pesë raketa me rreze veprimi të shkurtër në bregun lindor të saj. Ky veprim mund të shihet si provokim i rëndë ushtarak nga ana e Japonisë dhe Koresë së Jugut. Kjo nuk është hera e parë që Koreja e Veriut provokon fqinjët e saj duke testuar raketat apo teknologjitë e saj ushtarake. Vendi më i izoluar në botë i lëshoi raketat ditën e sotme. Ato fluturuan për 200 km dhe më pas ranë në bregun e saj lindor.

Koreja e Veriut, një paradë madhështore ushtarake me rastin e 70-vjetorit të partisë unike (foto)

Postuar në 10 Tetor, 2015 10:04

"Associated Press” raporton për një paradë madhështore ushtarake që filloi sot në Phenian, me rastin e 70-vjetorit të partisë unike të Koresë së Veriut. Parada ka nisur me pjesëmarrjen e numrit një në vend, Kim Jong-Un, sipas imazheve të transmetuara drejtpërdrejt nga televizioni. Me një kostum të errët me jakë Mao, drejtuesi koreano-verior u përshëndet nga komandanti i rojës së nderit para se të kalonte nën vështrimin e mijëra ushtarëve që merrnin pjesë në paradë, sipas imazheve të stacionit zyrtar televiziv në vend, një prej më hermetikëve në botë.

Pages

Subscribe to RSS - Koreja e Veriut