kontrolli

Problem po kthehet moszbatimi i rregullave në institucione jo lehtësimi i masave të lëvizjes

Postuar në 11 Qershor, 2020 11:23

Burime të ndryshme nga Ministria e Shëndetësisë bëjnë me dije se vatrat e reja të infeksionit të koronavirusit në Tiranë janë kryesisht në institucione publike. Tatimet, Kadastra dhe tanimë QSUT-ja e konfirmuar zyrtarisht thuhet se janë problemet kryesore që po provokojnë rritje të numrit të rasteve të reja.

Khamenei: Fituam mbi pandeminë edhe pse u përpoqën të na tjetërsojnë

Postuar në 12 Prill, 2020 12:46

Kreu supreme i Republikës Islamike të Iranit, Ajatollaj Khamenei ka deklaruar gjatë një fjalimi mbajtur me rastin e lindjes së Imam Mahdi, deklaroi se Irani ia doli të vërë nën kontroll koronavirusin.

Përpjekjet e punëonjësve të shëndetësisë do të lënë një kujtim të mirë në mendjet e popullit iranian. Pavarësisht sesi u përpoqën të poshtërojnë kulturën islamiko-iranianendhe ta shtyjnë popullin tonë drejt stilit të jetës perëndimore, këto veprime treguan se mendimi dhe kultura islamike është e vendosur, e fuqishme mes popullit iranian

Kina deklaron se infeksioni nga coronavirusi eleminohet në fund të marsit

Postuar në 21 Shkurt, 2020 11:50

Autoritetet kineze deklarojnë se do ta fitojnë betejën me koronavirusin e ri që ka shpërthyer në provincën Hubei nga fundi i muajit mars. Ambasadori kinez në Rusi, Zhang Hanhui ka shprehur mendimin se Kina do të jetë në gjendje ta zhdukë përhapjen e virusit dhe sëmundjen edhe nga epiqendra e saj. Sipas tij, 99% e rasteve të prekura nga koronavirusi janë regjistruar në Kinë dhe statistikat flasin për stabilizimin e gjendjes.

Absurde, qeveria shqiptare i paraprin sistemit ETIAS. Forcon kontrollin në kufi

Postuar në 09 Janar, 2020 17:37

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka lëshuar në datën 20 dhjetor 2019 dy urdhëra të rinj përmes të cilit shtrëngohet regjimi i kontrollit kufitar për shtetasit shqiptarë që udhëtojnë drejtë hapësirës Shengen. Urdhëri nr. 640 rregullon kalimin e të miturve duke parashikuar përveç deklaratave noteriale që tanimë kërkohen rregullisht edhe intervistimin e tye në rastin kur ata nuk shoqërohen nga një prej prindërve.

Lëvizje të KFOR në veriun e Kosovës (Video)

Postuar në 04 Gusht, 2018 10:20

Situata në Kosovë duket të jetë tejet delikate pas deklaratave të presidentit Hashim Thaçi për bashkim me Preshëvën.

Mediat serbe dhe ato kosovare shkruajnë se liqeni dhe Hidrocentrali i Ujmanit (Gazivodës) afër Zubin Potokut në veri, që nga mesnata, janë marrë nën kontroll të plotë të forcave KFOR-it.Ushtarët e KFOR-it janë vendosur në fillim të digës së Liqenit të Ujmanit, kurse automjet dhe  e KFOR-it kanë bllokuar të gjitha rrugët.

Shkollat e Gylenit, a duhet t’i kontrollojë qeveria?

Postuar në 19 Qershor, 2018 18:08

Deklarata e kryeministrit Rama për “Anadolu Agency’ se qeveria po ndjek me vëmendje institucionet arsimore të Gylenit, ngjall opinione të kundërta në Tiranë. Hajro Limaj, drejtues i Institutit të Politikave të Sigurisë Shqiptare thotë se ky survejim është i panevojshëm, ndërsa Ermir Gjinishi,  Ish-nënkryetari i Komunitetit Mysliman e vlerëson këtë organizatë si kërcënim për vendin.

"Si grek u ndjeva në siklet kur më kontrolluan pasaportën në aeroport"

Postuar në 03 Dhjetor, 2017 14:47

E mbani mend atë fotolajmin kur kryeministri shqiptar Edi Rama kontrollohej në një aeroport të Holandës? Duket se ky është një standard i dedikuar për ballkanasit, vipa apo jo vipa qofshin. Këto ditë i ka rënë për hise kreut të opozitës greke, Kyriakos Mitsotakis që të kontrollohet në aeroportet gjermane, më konkretisht në atë të Frankfurtit. 

“Si grek u ndjeva i sikletosur kur u çova në një terminal të ndryshëm të aerportit të Frankfurtit dhe prita 20 minuta  që të më kontrollonin pasaportën”, tha Mitsotakis gjatë një takimi të organizuar në Bruksel.

Ushtria izolon Mugaben në Zimbabve: Nuk është marrje pushteti, por vetëm goditje e elementëve kriminalë

Postuar në 15 Nëntor, 2017 14:42

Robert Mugabe, diktatori jetëgjatë i Zimbabves, është izoluar dhe po mbahet nën ruajtje nga disa segmente të ushtrisë që kanë marrë nën kontroll institucionet dhe de facto pushtetin. Në një dalje për mediat, gjenerali SB Moyo ka deklaruar se ky është nuk është një grusht shteti, apo marrje kontrolli, por se ushtria synon elementët kriminalë që rrethojnë presidentin Mugabe. Gjenerali siguroi qytetarët se presidenti dhe familja e tij janë të sigurt në shtëpinë e tyre duke nënvizuar se sapo të normalizohet situata e rënduar dhe social-ekonomike, çdo gjë do të kthehet si më parë.

Ballkan/Fake news, problem - përpjekja për të kontrolluar mediat, problem edhe më i madh

Postuar në 09 Gusht, 2017 08:42

Në Ballkan nuk është problem kryesor përhapja e lajmeve të rreme, por përpjekjet për të kontrolluar mediat. Në një intervistë për Radio Evropa e Lirë, ish- përfaqësuesja e OSBE-së për Lirinë e Medias, Dunja Mijatoviç,  është shprehur se “situata e medias në Ballkan, përkeqësohet dita ditës”. Sipas saj kjo situatë është pasojë e konfliktit dhe shoqërive në tranzicion. Nga ana tjetër dështimi i politikanëve dhe prirja për të kërkuar kontroll mbi mediat është dominues.

Agjencia e BE: Sistemet e IT dhe masat për sigurinë, vënë në rrezik të drejtat themelore në Union

Postuar në 31 Maj, 2017 09:54

Vendimet e Bashkimit Europian për të hapur bazat e të dhënve dhe disponimin e tyre për operim nga aktorë jashtë nacionale në emër të luftës kundër terrorizmit bie ndesh me të drejtat themelore të njeriut. Kreu I Agjencisë për të Drejtat Themelore në BE, Michael O’Flaherty deklaroi dje se hapja e bazës së të dhënave u jep mundësi disa subjekteve që të marrin në zotërim të dhëna personale përmes mënyrave joligjore.

Pages

Subscribe to RSS - kontrolli