konferenca

Konferencë ndërkombëtare për t'iu përgjigjur "apokalipsit të antibiotikëve"

Postuar në 08 Tetor, 2017 14:54

Rezistenca ndaj antibiotikëve e baktereve që janë shkaktare infeksionesh në trupin e njeriut, ka detyruar mjekët të flasin për një epokë post-antibiotike, apo për një Apokalips të Antibiotikëve, sipas fjalëve të Sally Davies, përgjegjësja më e lartë britanike për mjekësëin.

Situata është bërë shqetësuese edhe më shumë pas një rasti në SHBA, pak muaj më parë, kur një grua e moshuar vdiq si pasojë e një infeksioni të marrë gjatë hospitalizimit në Indi, e që nuk u përmirësua as pas përdorimit të colistinit, “antibiotiku I fundit”.

Shqipëria i përgjigjet Trump: Do shtojmë shpenzimet ushtarake. Dhe një leksion për gjeopolitikën e rajonit

Postuar në 16 Shtator, 2017 11:00

Shqipëria do të rrisë shpenzimet ushtarake në kuadër të detyrimeve që rrjedhin nga anëtarësimi i saj në NATO. Kryeministri Edi Rama duke folur në Konferencën e Komitetit të NATO-s që po mbahet këtë të shtunë në Tiranë, ka premtuar angazhime të reja nga vendi ynë, e madje edhe shtim trupash në Afganistan. 

Greqia refuzon pjesëmarrjen në konferencën për denoncimin e krimeve të komunizmit

Postuar në 19 Gusht, 2017 09:53

Presidenca estoneze e BE-së ka iniciuar një konferencë për denoncimin e krimeve të komunizmit. Mirëpo kundërshtimi nuk ka munguar edhe nga brenda BE-së. Greqia, përmes ministrit të saj të Drejtësisë, Stavros Kontonis, ka deklaruar se “nazizmi dhe komunizmi nuk janë të njëjtat pjesë të të njëjtit ekuacion”. 

Meta paralajmëron: Nuk do të ketë dekret për kryeministër dhe ministër, nëse cenohen zgjedhjet

Postuar në 13 Qershor, 2017 11:33

Ilir Meta ka deklaruar sot në një konferencë për shtyp se ai ka krijuar së fundmi një koalicion të ngushtë me PDIU-në me të cilën do të garantojë siç tha ai çdo votë. Duke folur për zgjedhjet, kreu i LSI-së, deklaroi se ato janë në rrezik, duke nënvizuar me ton kërcënues se
“askujt nuk duhet t’i shkojë në mendje që të prekë një votë”.

Më tej akoma, Meta ka paralajmëruar se nëse preken zgjedhjet, nuk do të ketë asnjë dekret për kryeministër apo ministër, duke nënkuptuar se në postin e Presidentit ai do të veprojë në mënyrë bllokuese.

Trump nuk lejon disa media në konferencën për shtyp

Postuar në 24 Shkurt, 2017 22:11

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Tramp ka përshkallëzuar konfliktin me mediat. Shtëpia e Bardhë bllokoi këtë të premte disa nga mediat më të rëndësishme amerikane dhe ndërkombëtare nga deklarata e zakonshme për shtyp e zëdhënësit të qeverisë amerikane. Mes mediave që nuk u lejuan në sallë  është gjiganti CNN. Të tjera media prestigjoze që ishin pjesë e censurës nga Shtëpia e Bardhë janë Nju Jork Tajms, LA Times, Politico apo edhe media ndërkombëtare si britaniket BBC apo Daily Mail.

“Dekriminalizimi është çështje etike, modeli turk për investimet”

Postuar në 30 Dhjetor, 2016 14:01

Kryeministri doli në një konferencë interaktive me mediat dhe publikun njëkohësisht në rrjetet sociale për të bërë një bilanc të punës 3 vjeçare të qeverisë, e ndërtuar sipas modelit pyetje-përgjigje. Fillimisht kreu i qeverisë bëri një panoramë të sukseseve siç i quajti reformat e ndërmarra në këtë periudhë nga qeveria e tij, duke folur për një model ekonomik që për vitin e ardhshëm do të japë një rritje ekonomike 3.5 për qind dhe fokusohet në marrëdhëniet e Partneritetit Publik Privat, të njohura ndryshe si praktika e konçensioneve.

Beteja jonë me hackerët, bloggerët, komentuesit e urrejtjes

Postuar në 14 Dhjetor, 2016 15:00

Zyra e shtypit e Ministrisë së Mbrojtjes njofton se sot është zhvilluar Konferenca e dytë e Forumit Shqiptar të Sigurisë, e cila “synon të nxjerrë në pah panoramën e sotme të kërcënimeve ashtu si edhe strategjinë, metodat dhe zgjidhjes së zbulimit, vlerësimit, menaxhimit dhe trajtimit të rrezikut, bazuar në trinomin: teknologji – njerëz – proces”.

Kërcënimi nga interneti

Postuar në 17 Shtator, 2016 11:25

Organizatorët e takimit të nivelit të lartë të ekspertëve, Konferenca e Sigurisë e Mynihut dhe Telekomi Gjerman ftuan për të diskutuar për sigurinë kibernetike ekspertë të shkencës, politikës, ekonomisë dhe ushtrisë. DW foli me Thomas Kremer nga Deutsche Telekom.

Deutsche Welle: Tri herë, Deutsche Telekom dhe Konferenca e Sigurisë në Mynih e kanë organizuar Cyber Security Summit në Gjermani. Këtë herë Konferenca e Sigurisë zhvillohet në Sillicon Valley në SHBA. Pse?

Projektohet Aleanca e Jugut, nismë e Cipras për forcimin e Europës

Postuar në 23 Gusht, 2016 12:11

Liderë të shtatë vendeve anëtare të BE, do të takohen muajin e ardhshëm në Athinë, në përpjekje për krijimin e një aleance përballë problemeve me të cilat po ndeshet Unioni.
Presidenti francez Hollande, kryeministri italian Renzi, ai i Spanjës Rajoy, kryeministrat e Portugalisë dhe Maltës, dhe presidenti i Qipros, i janë përgjigjur pozitivisht ftesës së kryeministrit grek, Aleksis Tsipras, për t’u takuar më 9 shtator në Athinë.

Dashuria mbaroi, lypet qetësi!

Postuar në 21 Korrik, 2016 10:28

Tensioni që u vu re paraditen e sotme në mbledhjen e konferencës së kryetarëve mes kryetarit të kuvendit, Ilir Meta dhe kreut të Komisionit të Posaçëm për Reformën në Drejtësi, Fatmir Xhafa konfirmoi çarjen e madhe të koalicionit qeverisës. Kryeministri është përpjekur të përcjellë idenë se koalicioni është i unifikuar, por reagimet dhe qëndrimet e palëve kanë dëshmuar të kundërtën. E majta është në krizën e radhës dhe pikëpyetja është nëse, qeveria formalisht do qëndrojë në këmbë me ose pa Ilir Metën.

Pages

Subscribe to RSS - konferenca