konferenca per shtyp

Vaksinën ua solla Unë

Postuar në 11 Janar, 2021 12:52

Kryeministri Rama nuk e ka bërë të ditur emrin e shtetit prej nga është bërë i mundur sigurimi i vaksinës Pfizer. Gjatë një konference për shtyp në krah të ministres së Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, Rama ka lënë të kuptohet se vaksina e ardhur në Shqipëri është sukses i diplomacisë së tij personale. Vendi furnizues ka kërkuar konfidencialitet dhe sipas kryeministrit BE-së ka vepruar gabim, duke u shprehur se po ecet me parimin “secili për vete, Zoti për të gjithë”. 

Qesharake, ISHP-së i kërkohet të respektojë kërkesat për distancat e sigurisë në konferencë për shtyp

Postuar në 10 Mars, 2020 12:52

Përfaqësues të Institutit të Shëndetit Publik kanë njoftuar se numri i të prekurve nga coronavirusi ka shkuar në 10. Me këshillat e përhershme përfaqësuesit e ISHP-së kanë apeluar për higjenë dhe për ruajtje të qetësisë.

Ndërkohë që gazetarët kanë kërkuar që konferencat për shtyp të bëhen në mjedise më të mëdha, pasi salla aktuale i vendos personat e pranishëm në distanca që bien ndesh me kërkesat e protokollit të sigurisë.  

Presidenti duhet të bëjë atë që thotë. Përndryshe është komandant i llafeve

Postuar në 06 Mars, 2020 14:13

Presidentit të Republikës duket se i kanë ngritur një kurth. I kanë publikuar një letër që ky i ka dërguar Komisionerit për Zgjerimin Oliver Varhelyi, përmes së cilës vlerëson situatën e krijuar në vend me Gjykatën Kushtetuese. Mediat që e nxorën letrën shkruajnë se Meta aty kërkon që Komisioni Europian të rishikojë raportin pozitiv sepse vendi nuk plotëson kushtet.

Ku humbi "ndikimi malinj rus"? Dhe një gënjeshtër se Shqipëria e zgjedh politikën e saj të jashtme

Postuar në 26 Shkurt, 2020 13:52

Në konferencën për shtyp mes kryeministrit Edi Rama dhe ministrit të Jashtëm rus, Sergey Lavrov, ka patur edhe një pyetje për marrëdhëniet dypalëshe mes Shqipërisë dhe Rusisë. Nga ana e vet Lavrov ka vënë në dukje se është pala shqiptare ajo që nuk çon përpara raportet dyplaëshe për shkak të detyrimeve që ka me SHBA dhe NATO-n, ndaj edhe siç tha ai

Rusia e kupton këtë realitet politik

Thaçi: Refuzuam Minishengenin sepse nuk u ftuam në Novi Sad. Serbia mbetet aleate e Rusisë

Postuar në 31 Dhjetor, 2019 14:12

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka deklaruar përmes një konference për shtyp arsyen se pse ajo nuk mori pjesë në nismën e njohur si Minishengeni.

Kontratat e ndërtimit, trashëgimia historike e Rilindjes për Shqipërinë

Postuar në 30 Korrik, 2019 12:55

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar në konferencën e sotme për mediat se modeli i ndjekur me Teatrin Kombëtar, do të ndiqet edhe për ndërtimin e Bibliotekës Kombëtare dhe Kampusit të ri Universitar.

Nuk kemi lekë për t’i ndërtuar vetë. Si mendoni ju se do t’i ndërtojmë? Do ftojmë investitorët. Nuk mund të presim edhe një gjeneratë sa të mbledhim ne lekët

tha Rama.

Akuzë e re, Basha: Edi Rama ka kapur edhe sektorin bankar

Postuar në 19 Korrik, 2019 16:14

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka akuzuar sot qeverinë shqiptare për dy koncesionet e fundit në infrastrukturë, duke e zgjaruar gamën e akuzave në thuajse të gjithë sferën e aktiviteteve të saj. Edi Rama është hajduti më i madh, tha ndër të tjera z. Basha, duke cilësuar se për të, çdo veprim i qeverisë shqiptare është aktivitet kriminal.

Puthe fort Sajmirin zoti Kryeministër!

Postuar në 31 Dhjetor, 2018 14:47

Gazetarët  duhet ta mbyllin vitin duke i kërkuar ndjesë Tahirit për ato që kanë shkruar për të.  Kërkojini falje për ça i bëtë, pasi jua dhanë juve faktet ata dy të zullumit, që mbushët dynjanë me lajme.  Kërkojini falje pastaj shohim të tjerat.

Zëri i një të pandehuri, jo Zëri i Popullit...

Postuar në 01 Nëntor, 2018 14:49

Saimir Tahiri, ish-ministër i Brendshëm i Shqipërisë, është shfaqur sot në një konferencë për shtyp për të dhënë atë lajmin e rëndësishëm që kishte njoftuar paraprakisht ditë më parë. Lajmi është se Antimafia italiane ka pushuar çdo hetim për personin e tij dhe se një gjë e tillë nuk po merret parasysh nga organi i akuzës në Tiranë. Tahiri ka akuzuar mediat dhe politikën për një lloj konspiracioni ndaj tij, teksa ka folur për atë që e ka quajtur dora e zezë.

Lavrov tallet në konferencë shtypi: Pse u shkarkua Comey? Mos po talleni?

Postuar në 10 Maj, 2017 15:14

Ministri i Jashtëm rus, Sergey Lavrov ndodhet në SHBA për një vizitë pune. Gjatë konferencës për shtyp e homologun Tillerson ai është pyetur nëse shkarkimi i kreut të FBI-së, Comey, ndikon në bisedimet dypalëshe. Lavrov tallet duke pyetur: "Pse u pushua? Mos po bëni shaka?", tha ai duke u larguar. 

Pages

Subscribe to RSS - konferenca per shtyp