konferenca

Presidenti i Republikës çon në Gjykatën Kushtetuese dosjen e Teatrit Kombëtar

Postuar në 14 Maj, 2020 14:00

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka deklaruar sot në një konferencë për shtyp se ka depozituar në Gjykatën Kushtetuese padinë për VKM-në që transferon pronësinë mbi Teatrin Kombëtar në Bashkinë e Tiranës. Sipas Metës ky vendim dhe prishja e godinës aktuale do të cenonte disa parime kushtetuese duke dëmtuar trashëgiminë e përbashkët historike. Sipas Metës, vetë cilësimi i objektit me emrin Teatër Kombëtar e bën juridikisht të pamundur që një organ i pushtetit vendor, si Bashkia Tiranë, të vendosë për prishjen e tij. Më poshtë konferenca e plotë: 

 

Në Shqipëri nuk ka oligarkë

Postuar në 12 Maj, 2020 16:09

Kryeministri Edi Rama ka dalë sot në një të ashtuquajtur bashkëbisedim me gazetarët e televizioneve të ndryshme. 

E ashtuquajtur sepse bashkëbisedimi është në fakt një inskenim demokracie me role të paracaktuara. Burime të ndryshme i thanë ResPublica se bashkëbisedimi është organizuar një ditë më parë me kushtin një gazetar-një pyetje. Xhanëm z. Rama në varësi të situatës së “bashkëbisedimit" mundet ta tolerojë edhe një pyetje të dytë ndërkohë që pyetjet janë kërkuar një ditë më parë.

Pompeo: Kina, kërcënimi kryesor i kohës sonë

Postuar në 30 Janar, 2020 14:05

Kina është kërcënimi qendror i kohës sonë. As terrorizmi, as Rusia dhe as Irani nuk konsiderohen kërcënime të këtij niveli nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës që mendojnë se Partia Komuniste e Kinës është pjesë thelbësore e problemit.

Duke folur në Londër në një konferencë të përbashkët me homologun britanik, Dominic Raab për “Të ardhmen e marrëdhënies speciale”, sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka deklaruar se Kina e Xi Jinping ka bërë të qartë se ka në disa drejtime një axhendë tjetër dhe vlera të tjera nga ato të Perëndimit.

Vetëçlirimi: Shqipëria pa çlirimtarët e huaj, por jo pa frontet e tyre

Postuar në 10 Dhjetor, 2019 13:08

 

Histori/Kontributi i Koço Tashkos në përpilimin e një koncepti të politikës së aleancave gjatë LANÇL*

Postuar në 09 Dhjetor, 2019 16:39

 

Histori/Batalioni "Antonio Gramsci" në Luftën Antifashiste Nacionalçlirimtare shqiptare*

Postuar në 02 Dhjetor, 2019 17:49

 

Kulti i marksizëm-leninizmit dhe zhbërja e filozofisë

Postuar në 21 Nëntor, 2019 02:58

 

Çështja me të cilën do të merrem në këtë kumtesë do ta formuloja kësisoj: Çka ndodhi me filozofinë e Marksit, në veçanti dhe me filozofinë në përgjithësi, brenda “marksizëm-leninizmit si ideologji zyrtare e regjimeve komuniste?” Do t’i kem këtu parasysh disa procese politike e ideologjike në Bashkimin Sovjetik, në Francë dhe në ish-Jugosllavi.

SHBA zbulon se Shqipëria ka refuzuar një ofertë kineze

Postuar në 28 Tetor, 2019 11:50

E ngarkuara me punë e SHBA në Tiranë, Leyla Moses-Ones ka përcjellë sot disa mesazhe për Rusinë dhe Kinë teksa ka folur në konferencën ‘Shtetet e Bashkuara të Amerikës në Ballkanin Perëndimor’. Duke mos sqaruar se për çfarë bëhet fjalë konkretisht, diplomatja amerikane ka theksuar se “disa gjëra nuk janë në shitje në Shqipëri”.  

Akuza: Akademia e Shkencave po rehabiliton bashkëpunëtorët e fashizmit me tezat e Romeo Gurakuqit

Postuar në 07 Gusht, 2019 17:08

Gazeta “Dita” publikon sot një letër të hapur të historianit Paskal Milo që ngre shqetësime të vetat për një konferencë të paralajmëruar nga Akademia e Shkencave për Luftën NacionalÇlirimtare. Në ditët e mëparëshme gazeta në fjalë ka shkruar për këtë konferencë duke akuzuar përmes prononcimeve të vetranëve të ndryshëm, se ajo po mohon luftën, se ngjan si e përgatitur në kuzhinat e Gestapos dhe se po përpiqet të mohojë Luftën për ta zëvendësuar atë me konceptin e Rezistencës Antifashiste.

Teatri do të shembet. Nuk do të rikonstruktohet

Postuar në 30 Korrik, 2019 12:31

Kryeministri Edi Rama ka përsëritur sot se godina e Teatrit Kombëtar do të shembet dhe se pas tij do të ndërtohen kulla. Sipas tij godina aktuale nuk mund të rikonstruktohet.

Pages

Subscribe to RSS - konferenca