kompanite

Po sillet me Teatrin Kombëtar si me rrugën Thumanë-Kashar. Pse nuk flasin kompanitë që fitojnë miliona?

Postuar në 02 Gusht, 2019 15:34

Kryeministri ka vijuar sot me publikimin e prononcimeve të aktorëve të ndryshëm për çështjen e teatrit kombëtar. Tashmë prononcimet që nuk dihet ku janë bërë, por që tubohen të gjithë në profilin Facebook të z. Rama, theksojnë qartë dhe sqarojnë merakun e sotshëm të pushtetit që është demontimi i argumenteve të protestuesve.

7 kompanitë më fitimprurëse në botë

Postuar në 07 Prill, 2019 11:04

Apple ka qenë prej vitesh kompania më fitimprurëse në botë. Por, stafetën e ka marrë kompania shtetërore e naftës në Arabinë Saudite, “Saudi Aramco”, e cila është duke u përgatitur të futet në bursë.

Kompania u detyrua të publikojë të dhënat financiare, të cilat u vlerësuan nga Moody. Fitimet e Saudi Aramco llogariten në  111.1 miliardë $ në 2018.

Sigurim i detyrueshëm apo i pjesshëm? Qeveria duket se mbështet opsionin e parë

Postuar në 06 Dhjetor, 2017 15:29

Kompanitë e sigurimeve duket se nuk ndajnë të njëjtin qëndrim për sigurimin e detyrueshëm të banesave që u hodh si ide nga kryeministri Edi Rama dhe u mbrojt një ditë më pas nga drejtuesi i kompanisë, Sigal, Avni Ponari. Në një kronikë të TemaTv, përcillet një opinion i ndryshëm nga një tjetër kompani, që sugjeron sigurim të pjesshëm. Lidhur me këtë çështje, kreu i Komisionit të Veprimtarisë Prodhuese, Eduard Shalsi, ka folur për TemaTv, duke nënvizuar se në vështrimin e qeverisë, opsioni I sigurimit të detyrueshëm është më i mundshmi.

Putin: Çdo kompani e prodhimit ushtarak duhet të jetë gati në çdo kohë për të shtuar prodhimin

Postuar në 22 Nëntor, 2017 19:48

Presidenti rus Vladimir Putin ka kërkuar nga ndërmarrjet e prodhimit ushtarak, shtetëror dhe private, që të jenë në gatishmëir për të rritur prodhimin ushtarak dhe transportin e tyre në destinacion në çdo kohë. Mediat ruse raportojnë se deklaratat e Putin u bënë gjatë një konference me zyrtarët e lartë të Ministrisë ruse të Mbrojtjes dhe me menaxherët e kompanive më të mëdha.

Ulje në bllok me 20 % e siguracioneve të makinave

Postuar në 24 Gusht, 2017 17:43

Kompanitë e sigurimit kanë ulur sot me të paktën 20% primet për sigurimin e detyrueshëm motorik (TPL-Sigurimi i Detyrueshëm i Mbajtësit të Mjetit Motorik për Përgjegjësinë Civile ndaj Palëve të Treta). Ashtu sikurse një vit më parë kur primet u rritën me të paktën 25 %, duket se këtë herë ka një tërheqje në bllok duke i ulur pak a shumë në të njëjtën masë, në mënyrë që askush të mos jetë i avantazhuar në treg.

Letër e hapur kundër dronëve dhe robotëve ushtarakë: Të ndalet revolucioni i tretë i luftës

Postuar në 22 Gusht, 2017 09:34

Një grup prej 100 drejtuesish të kompanive teknologjike kanë publikuar një letër të hapur, drejtuar Organizatës së Kombeve të Bashkuara, përmes së cilës kërkojnë që të parandalohet ajo që ata e quajnë garë e armatimit për armët autonome vdekjeprurëse. Fjala është për dronët dhe të gjithë Sistemet e Armëve Autonome Vdekjeprurëse.

Skandal, kompanitë celulare kanë rritur çmimet me marrëveshje

Postuar në 24 Maj, 2017 16:47

Autoriteti i Konkurrencës ka nisur hetimin për tre nga katër kompanitë celulare që operojnë në Shqipëri, Vodafone, T Mobile dhe Eagle Mobile. Shkak për këtë janë bërë tre ankesa nga konsumatorët dhe një nga qendra për Mbrojten e Konsumatorit të cilët kanë hedhur dyshime për praktika të koordinuara mes operatorëve për të ndryshuar paketat.

“Kartel” në tregun e sigurimeve, çmimet vendosen me marrëveshje

Postuar në 05 Mars, 2017 16:48

Tregu i sigurimeve në Shqipëri një nga më kaotikët. Kështu vlerëson Autoriteti i Konkurrencës në raportin vjetor të depozituar në Kuvendin e Shqipërisë. Në raport argumentohet se janë bërë hetime të shumta dhe ka rezultuar se të gjitha shoqëritë që operojnë në këtë fushë, në datën 24 gusht 2016-të kanë rritur çmimet në të njëjtën masë dhe në të njëjtën ditë.

Rritja e çmimit të sigurimit të makinave, AMF gjobit kompanitë?

Postuar në 04 Tetor, 2016 16:35

Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare befason sërish. Rritja e çmimit të sigurimit të makiave solli luhatjen e AMF-së që dha disa mendime duke u shfaqur kështu si nje ent që nuk di çfarë të bëjë. Së fundmi raportohet se AMF ka menduar të gjobisë kompanitë.

"Autoriteti i Mbikqyrjes Financiare ka vendosur të gjobisë kompanitë e sigurimit pas rritjes së cmimit të njëllojtë që ata u bënë policave të sigurimit të automjeteve në gusht. Masa e gjobës që mund të shkojë deri në 10 për qind të xhiros pritet të saktësohet pas zbardhjes së vendimit", raporton "TemaTv".

2015, tregu i sigurimeve u zgjerua me 6 euro/frymë. Kompanitë kërkojnë sërish rritje çmimi

Postuar në 02 Tetor, 2016 15:35

Shqiptarët paguajnë mesatarisht 35 euro në vit për sigurime. Shifra e publikuar nga Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare tregon se vitin e kaluar ky treg është zgjeruar edhe me 6 euro për frymë. Ndërkohë kompanitë po kërkojnë të gjenerojnë më shumë para duke rritur edhe çmimet e primit të sigurimit.

TemaTV

Pages

Subscribe to RSS - kompanite