komisioni europian

Zgjedhjet njëpartiake në Shqipëri dhe Serbi, demokratike. Në Bjellorusi, Jo

Postuar në 10 Gusht, 2020 14:16

Europa ka vendosur ta quajë Lukashenkon si dikë që vjedh zgjedhjet. Mediat perëndimore raportojnë se Ministria e Jashtme gjermane ka autorizuar një zëdhënës që të flasë për “të dhëna të caktuara për mashtrime në zgjedhjet presidenciale” dhe madje se “nuk janë respektuar as standardet minimale të votës”.

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen ka folur për dhunën ndaj protestuesve duke cilësuar se “në Europë nuk ka vend për atë që dhunon protestuesit paqësorë”. 

Reuters: BE miraton hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Postuar në 23 Mars, 2020 14:06

Agjencia “Reuters” njofton sot se Bashkimi Europian ka vendosur hapjen e negociatave të anëtarësimit për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Agjencia shton se drafti i propozimit është miratuar në mënyrë unanime nga 27 anëtarët e bllokut.

Komisioni Europian: Teknologjia e njohjes faciale është e paligjshme

Postuar në 17 Shkurt, 2020 16:58

Komisioni Europian e konsideron teknologjinë e njohjes faciale si të jashtëligjshme. Zv. presidentja e Komisionit për Epokën Dixhitale, Margrethe Vestager ka deklaruar gjatë një konference për shtyp javën e kaluar se rregullorja në fuqi e BE-së nuk e lejon njohjen faciale automatike. Neni 6 i Rregullores së Përgjithshme për Mbrojtjen e të Dhënave përcakton kushtet nën të cilat mund të procesohen ligjërisht të dhënat personale dhe një ndër këto kushte është dhënia e konsensusit nga subjekti që i nënshtrohet procesimit.

Komisioni Europian prezanton më 5 shkurt metodologjinë e re për zgjerimin

Postuar në 30 Janar, 2020 13:46

Komisioni Europian pritet të prezantojë metodologjinë e re të zgjerimit më 5 shkurt. Të paktën këtë raporton media European Western Balkans që referon burime nga Parisi zyrtar dhe Brukseli. Prezantimi do të konsistojë në zbardhjen e draftit ndërkohë që për të marrë formën përfundimtare do të duhet të marrë konsensusin e të gjitha vendeve anëtare.

Von der Leyen, Gjermania eksporton paaftësinë në krye të Komisionit Europian

Postuar në 04 Korrik, 2019 11:58

Ursula Von der Leyen është zgjedhur presidente e Komisionit Europian, një kandidaturë që është brohoritur në disa vende. Asaj i përmenden disa cilësi, mes të cilave fakti se ka shtatë fëmijë dhe përfaqëson kështu shembullin e disiplinës. 

Mirëpo në Gjermani, nga sa raportohet në mediat e huaja, mendojnë ndryshe. Socialdemokrati Martin Schulz, ish-president I Parlamentit Europian, ka shkruar në tuiter se:

Komisioni Europian paralajmëron Rumaninë: Mos mbroni të korruptuarit ose do keni sanksione

Postuar në 14 Maj, 2019 15:04

Komisioni Europian ka kërcënuar qeverinë e Rumanisë se do të ndërmarrë masa të forta ligjore nëse nuk anullohen ligjet që cenojnë pavarësinë e gjykatave dhe luftën kundër korrupsionit. Komisioni i ka nisur një letër Bukureshtit zyrtar përmes zv. presidentit të Komisionit, Frans Timmermans ku shprehet shqetësimi për disa amendamente në Kodin Penal që krijojnë de facto pandëshkueshmëri për krimet.

Zbythja për Teatrin ka këtë fytyrë

Postuar në 07 Shtator, 2018 16:37

Shtyrja që Kuvendi i bëri shqyrtimit të dekretit për Teatrin me kërkesë të të vetëpërdorurit Eduard Shalsit rezultoi një tjetër taktikë bajate për t’u tërhequr provizorisht nga paçavurja “Fusha” që nuk kapërdihet as me vaj dhe as me uthull.

Opinioni negativ që mesa duket qeveria ka marrë nga Komisioni Europian pas ankesës së aktorëve, ka zbythur qeverinë që nxorri Erion Veliajn ta recitojë si lajm dashamirës, rol që ky i fundit e bën me vullnet të plotë përknudrejt çdo kostoje mbi lëkurën që i ka veshur zotëria i Bashkisë fytyrës së tij.

Google gjobitet me 4.3 miliardë euro

Postuar në 18 Korrik, 2018 15:54

Google duhet t’i paguajë 4.3 miliardë euro gjobë Komisionit Europian për shkak të keqpërdorimit të pozitës dominuese të sistemit operativ Android.

Dy vjet më parë Google u akuzua zyrtarisht se kishte detyruar prodhuesit e smartfonëve, si Samsung apo Huaëei, të instalojnë paraprakisht Google Search dhe ta vendosin atë si një aplikacion kërkimi ekskluziv ose të paracaktuar.

Komisioni Europian detyrohet të flasë për profesor gjeneralin Lazareviç në Serbi

Postuar në 31 Tetor, 2017 08:31

Bashkimi Europian e cilëson të pavend dhe vendimin e qeverisë serbe për të caktuar në Akademinë Ushtarake, gjeneralin Vladimir Lazareviç, i dënuar për krime lufte në Hagë.

Qëndrimi për Katalonjën, Serbia letër KE-së: Cilin ligj ndërkombëtar respektoni?

Postuar në 03 Tetor, 2017 08:31

Serbia ka vendosur të reagojë zyrtarisht pasi u bë publik qëndrimi i Komisionit Europian për referendumin e Katalonjës dhe pasi përfaqësues në Bruksel, deklaruan se Katalonja dhe Kosova nuk janë e njëjta gjë. Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç ka zhvilluar konsultime urgjente me kryeministren, anëtarët e qeverisë dhe drejtuesit e shërbimeve sekrete, për të diskutuar mbi një situatë ambigue që është krijuar nga qëndrimet e KE-së.

Pages

Subscribe to RSS - komisioni europian