Kokedhima

Kokëdhima: PD është blerë nga Rilindja për çështjen e Teatrit

Postuar në 20 Shtator, 2018 12:57

Vendimi i Partisë Demokratike për të mos qenë e pranishme në sallën e Kuvendit gjatë shqyrtimit të dekretit të Metës për Teatrin, ka vënë në pikëpyetje rolin e opozitës dhe në veçanti të PD-së në këtë histori. 

Megjithë kërkesën e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit që PD të ishte në parlament, axhenda e Lulzim Bashës dhe aleatëve të tij nuk ndryshoi. Ish-deputeti Koço Kokëdhima, njëkohësisht kryetar i Partisë Zgjidhja e ka denoncuar këtë qëndrim si farsë të opozitës, e cila sipas tij është në Pazar me qeverinë.

Postimi i Kokëdhimës

Thjeshtohet bashkëqeverisja, shqiptarët po ikin. Në horizont kriza e azilkërkuesve shqiptarë në Francë?

Postuar në 21 Korrik, 2017 10:28

Disa javë më parë u qarkullua në media një sondazh i Gallup sipas të cilit 56% e shqiptarëve duan të ikin nga vendi. Kryeministri e shpërfilli lajmin duke shtuar se sondazhet e Gallup kanë gabuar jo rrallë, e duke komentuar se largimi është pjesë e lirisë për të lëvizur.

Propagandimi i Zonës Rajonale Ekonomike, Kokëdhima:  Mallrat lëvizin pa doganë që në vitin 2007

Postuar në 14 Korrik, 2017 15:13

Kryeministri nuk kishtë sot argument më të mirë kundër komenteve se në Samitin e Triestes u sanksionua lidershipi serb në Ballkanin Perëndimor, sesa akuza e zakonshme për mediat. Kjo ndonëse interpretimi për krijimin e Jugosllavisë së Re u hodh në qarkullim nga gazeta gjermane “Die Welt”.

Letra e Kokëdhimës për Edi Ramën: Të rikthejmë Miqësinë tonë. Ne të dy jemi Zgjidhja për Shqipërinë

Postuar në 20 Qershor, 2017 11:26

I dashur Edi!

Të drejtohem kështu, pavarësisht problemeve në marrëdhëniet tona, jo në shenjë pendese, as përuljeje, pasi ti e di krenarinë time. Por në shenjë mirënjohjeje që ti më në fund dhe një moment sinqeriteti dhe njerzillëku, të cilin unë kisha kohë që nuk e shihja te ty.

Opozitari më i ashpër: Bojkotoni 25 qershorin! Rilindja bëri krime të shumta

Postuar në 06 Qershor, 2017 12:54

Të gjithë kanë hyrë në fushatë. Edhe miku i dikurshëm i Edi Ramës, Kokëdhima. I cili po bën thirrje për bojkot nisur nga fakti se sipas tij, pazari PS-PD e çon Shqipërinë në sundimin e 3-4 njerëzve. Në një fjalë me socialistët e Sarandës, publikuar në faqen e tij në Facebook, Kokëdhima afirmohet si ndoshta opozitari më i madh sot ndaj pushtetit, kur ndër të tjera thotë:

“Asnjë Pazar. Të shpëtojmë Shqipërinë nga Edi Rama!”

Postuar në 03 Maj, 2017 09:55

Koço Kokëdhima, kryetar i lëvizjes “Zgjidhja”, ka menduar të dalë sot me një editorial të vetin që merret me trajtimin e krizës politike në vend. Editoriali shfaqet në ditën kur është njoftuaar takimi mes kreut të PD-së dhe kryeministrit Edi Rama, mes të cilëve Kokëdhima, duket se zgjedh të parin në funksion të kauzës së zgjedhjeve të lira.

“Shekulli”: Nëse zgjedhjet shtyhen, Kokëdhima do të kërkojë drejtimin e PS-së

Postuar në 10 Prill, 2017 11:56

Nëse skenari i shtyrjes së zgjedhjeve do të realizohet, atëherë Koço Kokëdhima dhe lëvizja e tij “Zgjidhja” do të kërkojnë lidershipin e PS-së. Kështu shkruan sot editorialisti i gazetës “Shekulli”, Genc Burimi që ka ofruar “leximin e duhur” të takimit Kokëdhima-Basha.

Kokëdhima në rolin e zëdhënësit të Berishës dhe Metës: Zgjidhje, largimi i Ramës kryeministër

Postuar në 10 Prill, 2017 09:08

Dy ditë pas takimeve Kokëdhima- Meta dhe Kokëdhima – Basha, gazeta “Shekulli” ka dalë me një editorial në thelbin e të cilit është Zgjidhja që ofrohet nga “një lider I mirë”. Cila është kjo zgjidhje që sugjerohet me shkrim nga Arben Rrozhani? Kjo zgjidhje është shtyrja e zgjedhjeve për në vjeshtë.

A do të përjashtohet Kokëdhima nga PS?

Postuar në 08 Prill, 2017 21:11

Ndërkohë që Ben Blushi i “Libra” ka bërë thirrje për pjesëmarrje në zgjehdje me synim largimin nga pushteti të Rilindjes, opozitari tjetër socialist i Edi Ramës, Koço Kokëdhima, po vepron ndryshe. Në një rol të ri negociatori si ai i vitit 2013, Kokëdhima ka takuar sot Ilir Metën dhe Lulzim Bashën. Ndonëse partia e këtij të fundit e ka sulmuar Kokëdhimën më shumë se kushdo. Ja se çfarë thotë ndër të tjera lajmi i shkruar për këto zhvillime në gazetën “Shekulli”:

Letra Kokëdhima për Asamblenë: “Ne, socialistët e bazës kemi të drejtën me vete”

Postuar në 02 Prill, 2017 14:58

Koço Kokëdhima, drejtues i lëvizjes “Zgjidhja” që operon brenda PS-së, ka menduar t’i drejtohet Asamblesë së partisë me një letër. Letër të cilën e ka bërë publike. Mes të tjerave, Kokëdhima vlerëson se PS-ja ka hyrë në një fazë mbylljeje, distancimi nga realiteti, duke u bërë pengesë për çuarjen përpara të proceseve që ka nevojë vendi. Kritika dhe akuza i është drejtuar lidershipit, Edi Ramës personalisht, aq sa sipas Kokëdhimës, PS-ja sot është një bashkësi parapolitike.

Pages

Subscribe to RSS - Kokedhima