koco kokedhima

Marrëveshja që rikthen Serbinë në Kosovë

Postuar në 05 Shtator, 2020 13:07

 

Marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë nënshkruar në Shtëpinë e Bardhë, ligjëroi rikthimin e Serbisë në Kosovë, 21 vite pasi ajo u dëbua si pushtuese nga forcat e NATO-s dhe 12 vite pas shpalljes së pavarësisë.

Kosova pranoi një marrëveshje që e gjunjëzon sërish përpara Serbisë, cenon sovranitetin, dhuron pasuritë e vyera ekonomike dhe shtrin kurrizin për t’u bërë urë për ekspansionin serb në tregun ballkanik.

Kundër oligopolit PS-PD-LSI

Postuar në 08 Shkurt, 2020 12:15

 

Disa parti aleate afër PD-së hodhën idenë e krjimit të një grupimi politik, si një sigël e vetme brenda koalicionit me PD-në. Qëllimi është për të maksimalizuar votën përballë tri partive, PS, PD dhe LSI. Këto parti shpresojnë që me këtë mënyrë shmanget edhe kalimi i votave të tyre te partitë e mëdha, konkretisht te PD-ja.

Pakt kombëtar, largim i Ramës, ose vendi shkon në luftë. 350 mijë kallashnikovë ende në duart e shqiptarëve

Postuar në 15 Mars, 2019 22:26

Gjatë emisionit “Java” në RTSh, kryetari i Partisë “Zgjidhja”, ish-deputeti socialist Koço Kokëdhima ka bërë disa komente që mund të konsiderohen si një paralajmërim. Sipas tij, faktori ndërkombëtar ka përgjegjësi për atë që po ndodh në Shqipëri, një vend ku nuk ekziston më as Republika, por vetëm një autokraci hibride.

Në rrugëtimin që ka marrë kriza politike shqiptare, Kokëdhima sheh vetëm një zgjidhje: ose Edi Rama do të pranojë largimin dhe mandej të kalohet në një pakt kombëtar për rithemelimin e sistemit politik dhe rishikimin e Kushtetutës, ose vendi do të shkojë në luftë.

Rama, kapitulli i fundit dhe ndër më të vështirët e tranzicionit

Postuar në 21 Shkurt, 2019 09:02

Koço Kokëdhima, kryetar i partisë “Zgjidhja”, dikur njënprej njerëzve më të afërt të kryeministrit Edi Rama ka bërë disa vlerësime për këtë të fundit në një intervistë për News 24. Duke folur për aspekte të karakterit të tij, Kokëdhima nënvizon atë që është konstatuar shpesh: z. Rama dëgjon vetëm kur është në opozitë. 

"Zgjidhja" suprimon pozicionin e kryetarit/sekretarit. Koço Kokëdhima shpallet Kapedan i partisë

Postuar në 20 Shtator, 2017 21:20

Vendimi erdhi pas deklaratës së Kokëdhimës për luftë me Rilindjen. Duke dyshuar se do ta akuzonin për prirje dhe ngjashmëri me kleftët e fillim shekullit të 20-të, Kokëdhima mendoi një truk që të shmangte këtë njollosje mbi veten që buron nga perceptimi se ai e ka krijuar partinë për plaçkë. Burimet thonë se Kokëdhima e la veten ta shihnin duke numëruar thinjat i gëzuar, duke shpresuar se do ta merrnin për shenjë mençurie, një imitim i fabulës biblike të Solomonit i cili kur e pyeti Zoti se çfarë donte më shumë, u përgjigj: Mençurinë dhe Dijen. Dhe në fakt eci.

“Partia e Edi Ramës dhe Gramoz Ruçit”

Postuar në 23 Dhjetor, 2016 16:16

Po sjellim këtu fjalën e Koço Kokëdhimës, mbajtur sot në Asamblenë e Partisë Socialiste. Fjala e Kokëdhimës ka rëndësi, pse zotëria ka qenë agai i Edi Ramës për vite të tëra, instruktori dhe mentori. Për ata që njohin marrëdhëniet e të dyve, akti i tanishëm, është thjesht një provë e pabesisë karakteriale dhe organike të atij që sot është kryeministër. Sigurisht, shumëkush do të mendojë se këtu ka diçka personale. Njësoj si komentet apo lajmet që jepen për atë garrumbull njerëzish që quhet ende PS. Do thonë: lajme kazani, keqdashje.

Edhe Koço Kokëdhima kundër miratimit të njëanshëm të reformës në drejtësi

Postuar në 17 Qershor, 2016 14:03

Mënyra sesi Partia Socialiste kërkon të miratojë reformën në drejtësi po gjen kundërshtarëedhe vetë brenda saj. Ish- deputeti dhe aktualisht Sekretari për Reformën Strukturore dhe Emigracionin në Partinë Socialiste, Koço Kokëdhima thotë se “Reforma në drejtësi, Partia Socialiste nuk mund ta miratojë në parlament jashtë konsensusit me opozitën, apo duke menduar për të rekrutuar deputetë të saj”.

Më poshtë qëndrimi i plotë i Kokëdhimës:

Nuk është më deputet

Postuar në 09 Maj, 2016 12:30

Koço Kokëdhima nuk është më deputet. Gjykata Kushtetuese ka vendosur t'i heqë mandatin duke i dhënë të drejtë ankesës së opozoitës se deputeti kishte papajtueshmeri, pasi kishte përfituar fonde publike. Vendimi është marrë paraditen e së hënës.  Parlamenti e dorëzoi kërkesën për papajtueshmërinë ose jo të mandatit të Kokëdhimës pasi Gjykata Kushtetuese e detyroi të respektonte procedurën kushtetuese. Fillimisht mazhoranca e refuzoi kërkesën e opozitës për ta çuar mandatin e Kokëdhimës në Kushtetuese. Por më pas opozita e ankimoi në këtë Gjykatë dhe ajo i dha të drejtë.

"I ashtuquajturi gisht i mesit" - nuk është ashtu siç duket

Postuar në 11 Mars, 2016 19:50

Dje mediat kapën këtë moment nga punimet në parlament: http://www.respublica.al/2016/03/10/fotolajmmbi-etikën-parlamentare. Edhe video që u publikua krahas fotos shfaq deputetin Kokëdhima duke i treguar gishtin e mesit folësit, që në këtë rast është Sali Berisha. Meqenëse ky gjest e zbuloi Kokëdhimën në një shfaqje që nuk ishte parë herë tjetër, ai nuk ka lënë shije të mirë.

Pages

Subscribe to RSS - koco kokedhima