KLD

Si u lirua trafikanti me 5 ton drogë, verifikim gjyqtarit që dha vendimin

Postuar në 12 Tetor, 2017 18:38

Këshilli i Lartë i Drejtësisë ka nisur verifikimin për të gjithë dokumentacionin lidhur me vendimin që gjyqtari i Vlorës, Arqile Basho ka dhënë për lirimin e trafikantit të drogës Rakip Arapaj, i cili ndodhej në masë sigurie arrest me burg për mbi 5 tonë lëndë narkotike të kaput në fshatin Llakatund të Vlorës.

Qeveria teknike, mburojë e PD-së për enturazhin e saj në drejtësi

Postuar në 12 Gusht, 2017 12:13

Pikëpyetjeve për qëndrimin në qeveri të ministrave teknikë të Partisë Demokratike nuk u ka dhënë asnjëherë përgjigje të qartë kryetari i saj, Lulzim Basha, ndërsa kryeministri bën sikur nuk e ka mendjen për bashkejetesën verore me ata që i quajti gardianë të zgjedhjeve deri në 26 qershor. Argumenti është se ministrat teknikë po përgatisin një raport për zgjedhjet, por nga ana tjetër konsumojnë dhe akte që nuk kanë të bëjnë vetëm me teknikalitete, por me mbrojtje politike për njerëz të sistemit të drejtësisë.

Presidenti inicion hetim për gjyqtarët që dhanë pafajësi për Hakmarrjen për Drejtësi

Postuar në 14 Shkurt, 2017 15:38

Këshilli i Lartë i Drejtësisë njofton se do të nisë hetimin për shkelje disiplinore për gjyqtarët e Gjykatës së Apelit të Krimeve të Rënda në Tiranë, të cilët dhanë vendim pafajësie për anëtarët e organizatës “Hakmarrja për Drejtësi”. Iniciativa është marrë nga Presidenti i Republikës si kryetar I Këshillit dhe konkretisht detyrën e verifikimit të “dyshimvet të arsyeshme të ngritura në media dhe në opinionin public”, do ta bëjëë sipas ligjit Inspektoriati.

Largimi i biznesmenit libanez, Mitri, Manjani: Kërkesë për shkarkim gjyqtares Qeleshi, shkarkim Avokates së Shtetit në Durrës

Postuar në 26 Shtator, 2016 15:21

Ministri i Drejtësië, Ylli Manjani ka deklaruar sot marrjen e disa masave që kanë të bëjnë me çështjen e biznesmenit libanez ë krye të kompanisë Omnix. Manjani ka akuzuar Avokaturën e Shtetit, gjyqtaren Joana Qeleshi si dhe ka bërë të ditur masat dhe nismat që do të merren. Më poshtë deklarata e ministrit që mund të cilësohet reagimi i parë nga qeveria për të bërë diçka konkrete rreth një problemi që solli largimin e biznesmenit Faadi Mitri.

Procedim penal për ministrine Brendshëm. Pajisja përgjuese ende pa adresë

Postuar në 20 Qershor, 2016 14:03

Prokuroria e Përgjithshme ka nisur procedimin penal ndaj ministrit të Brendshëmn, Sajmir Tahiri. Procedimi pason kallëzimin e bërë nga Këshilli i Lartë i Drejtësisë “për kërcënimet dhe shantazhet ndaj gjyqtarit të Tiranës Arjan Aliaj dhe trupës gjyqësore në përgjithësi”. Ndërkohë vijon hetimi për pajisjen përgjuese, për të ciln organi i akuzës po dëshmohet i paaftë që ta marrë nën administrim. As misioni “Interforce” dhe as Ministria e Brendshme drejtuar nga Sajmir Tahiri nuk po japin pajisjen, për të cilën pretendojnë se ka kryer vetëm trajnime. 

Herën e dytë si karikaturë/Kallëzim penal për ministrin e Brendshëm. Nesër PS-ja mbush 25 vjet

Postuar në 11 Qershor, 2016 21:26

Ministri i Brendshëm Sajmir Tahiri është kallëzuar penalisht nga Këshilli i Lartë i Drejtësisë. Në një mbledhje jashtë radhe që ky i fundit ka bërë me kërkesë të kreut të vet, presidentit Bujar Nishani, është dënuar sjellja e Tahirit ndaj gjyqtarit Aliaj, që vendosi shkarkimin e drejtorit të Policisë, Haki Çako. “Gjatë diskutimeve anëtarët e Këshillit, dënuan ashpër intimidimin që po i bëhet gjyqtarit z.

Padi kryetarit të Bashkisë së Tiranës nga Presidenti i Republikës. KLD-ja dënon protestën para Gjykatës Administrative

Postuar në 12 Maj, 2016 19:39

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani ka paditur kryetarin e Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj, për shpifje të konsumuara gjatë një interviste televizve. “Natyrisht që një njeri, kushdoqoftë ai, që vjedh, ka vetëm një emër, hajdut. Dhe unë besoj se shqiptarët nuk mund të kenë në krye të shtetit një hajdut. Hajduti e ka vendin në qeli. Prandaj kjo është një çëshjte që i kalon që sot drejtësisë. Drejtësia ka për qëllim ose të vërtetojë akuzat e Presidentit si hajdut ose përdhosësi të përballet me ligjin.

Lobim për emërime në gjyqësor. “Njerëz të akuzuar po marrin detyra”

Postuar në 19 Mars, 2016 16:49

Gjyqtarë të akuzuar për fshehje pasurie janë emëruar së fundmi në detyra të ndryshme. Kështu thotë kryetari i Komisionit të Posaçëm për reformën në Drejtësi, Fatmir Xhafa për “Vizon Plus”, sipas të cilit verifikimi i dosjeve të gjyqtarëve do të bëhet me vëzhgim ndërkombëtar. Ai ka folur për lobim të gjyqtarëve, në funksion të ruajtjes së gjendjes aktuale, e cila shpresohet se do të ndryshojë nga kalimi i reformës në Drejtësi.

Drafti i Ministrisë së Drejtësisë: KLD-ja me pjesëmarrje dhe përgjegjësi politike

Postuar në 11 Janar, 2016 16:45

“ABCNEWS” ka zbardhur sot atë që e raporton si “drafti që propozon Ministria e Drejtësisë për disa ndryshime në Kushtetutë”. Sipas informacionit në fjalë, ministria e drejtuar nga Lëvizja Socialiste për Integrim, propozon një strukturë politike në Këshillin e Lartë të Drejtësisë, që do të administrojë lëvizjet në pushtetin gjyqësor. “Për reformën në drejtësi kërkohet krijimi i një strukture të këshillit të drejtësisë i cili do të ketë përgjegjësi politike.

Apeli “përmbys” KLD-në, kthen në punë Ina Ramën. A do të bindet Këshilli?

Postuar në 26 Tetor, 2015 14:38

Me një vendim të ditës së sotme, Gjykata e Apelit ka pranuar kërkesën e ish-Prokurores së Përgjithshme Ina Rama për t’u kthyer në sistemin gjyqësor, në postin e barazvlershëm me atë që mbante në Krimet e Rënda para se të emërohej kryeprokurore. Ky vendim në fakt është parashikuar në ligj, por ndryshe kishte arsyetuar Këshilli i Lartë i Drejtësisë. Kështu gjykata ka rrëzuar vendimin e KLD-së, sipas të cilit, Rama, si çdo gjyqtar duhet t’i nënshtrohej konkursit nëse do të donte të punonte në një Gjykatën e Apelit.

Pages

Subscribe to RSS - KLD