kisha

Beogradi "harron" Serbinë e Vjetër. Kthen sytë nga "Serbia Bregdetare"

Postuar në 13 Shkurt, 2020 14:00

Mediat serbe, të deklaruara edhe si liberale, po shkruajnë këto kohë gjerësiht për situatën në Mal të Zi. Kanë lënë Kosovën pak mënjanë, e kanë harruar si pa dashje Serbinë e Vjetër, për t’i kushtuar vëmendje Serbisë Bregdetare siç ndoshta imagjinojnë se është Mali i Zi. Ligji për lirinë fetare, miratuar së fundmi, ka vënë në lëvizje Beogradin zyrtar që sheh te të drejtat e Kishës Orthodhokse Serbe mundësi të ushtrimit të interesave të veta.

Mëngjarashi

Postuar në 12 Janar, 2020 00:52

 

“Zoti ka vdekur. E vramë Ne dhe tashmë kemi mbetur jetim!”

Postuar në 30 Korrik, 2019 22:25

 

Zoti ka vdekur. E vramë ne dhe tashmë kemi mbetur jetim!

Me këto fjalë surprizuese që trondisin, kleriku 78-vjeçar (sot 89 vjeç), At Filotheos Faros, analizon marrëdhënien e sotme të besimtarëve me të Shenjtën. Një marrëdhënie ‘konsumi’, të cilën, siç thotë, e forcojnë me qëndrimin e tyre publik dhe mënyrën e jetesës pjesa më e madhe e klerikëve.

Kisha duhet të veprojë

Postuar në 22 Prill, 2019 12:13

Kryqi mbeti. Bota mbeti e habitur dhe fliste për mrekulli. Kur zjarrfikësit u futën pas zjarrit të tmerrshëm në katedralen e djegur Notre-Dame, mbetën me gojë hapur kur panë se kryqi ende qëndronte, gati me shkëlqimin e mëparshëm.

Katastrofa në Notre-Dame ka tërhequr në një farë forme tërë vëmendjen e opinoinit drejt kishës. Vëmendjen e besimtarëve por edhe atyre që nuk besojnë, sepse Franca u godit në themelet e saj. Notre-Dame ishte një prej simboleve evropiane... Kryeqi i Notre Dame mbeti si simbol i botës dhe traditave të krishtera në Evropë.

Hije dyshimi mbi dosjet seksuale te Kishës

Postuar në 24 Shkurt, 2019 10:52

Kisha Katolike ka shkatërruar dosjet për abuzimet seksuale në radhët e saj. Kardinali gjerman, Marx Reinhardt, këshilltar i ngushtë i Papa Françeskut, duke folur në takimin e krerëve të Kishave Katolike kërkoi marrjen e masave masat për parandalimin e skandaleve të ngjashme në të ardhmen.

Mali i Zi dëbon 30 murgj serbë, pjesë e Kishës Orthodhokse Serbe

Postuar në 26 Dhjetor, 2018 22:20

Mediat serbe paralajmërojnë se Mali I Zi do të largojë rreth 30 murgj serbë në kuadër të rregulllave për regjistrimin e rezidencës. Lajmi është përhapur fillimisht nga gazeta Vecernje Novosti, e cila citon priftin Velibor Dzomiç. Ky i fundit është shprehur se në qendër të atij që e quan persekutim janë 30 priftërinj bashkë me familjet e tyre që deri më sot kanë bërë regjistrimin konform rregullave.

Ministria e Brendshme malazeze vendosi të mos e zgjaste këtë status për ta

ka shtuar Dzomiç.

Kisha Ukrainase shpall Autoqefalinë

Postuar në 15 Dhjetor, 2018 21:42

Ukraina zgjodhi Mitropolitin, Sergiy Dumenko si kreun e Kishës së re Autoqefale Orthodokse, duke shënuar shkëputjen historike me Rusinë, ndarje të cilën Kievi e konsideron të nevojshme për sigurinë dhe pavarësinë e vendit.

Presidenti ukrainas Petro Poroshenko tha në fjalën e tij se "Ukraina nuk mund të jetë territori kanonik i Kishës Ruse. Në nëntor të këtij viti Sinodi i Shenjtë i Patriarkanës Ekumenike të Kostandinopojës, miratoi pavarësinë dhe autoqefalinë e Kishës Ukrainës"

Papa: Homoseksualiteti është në modë

Postuar në 02 Dhjetor, 2018 21:44

"Homoseksualiteti është një "modë" pas së cilës janë të pritur edhe klerikët"- thotë Papa Françesku, duke e bërë të qartë se meshkujt homoseksualë nuk duhet të jenë anëtarë të klerit të Kishës Katolike.

"Çështja e homoseksualitetit është një çështje shumë serioze që duhet të identifikohet që nga fillimi kur përzgjidhen kandidatët për klerikë"- shprehet më tej Papa Franncesku duke iu referuar priftërinjve të ardhshëm.

Greqia drejt neutralitetit fetar

Postuar në 06 Nëntor, 2018 20:29

Qeveria greke dhe Kisha janë duke përmbyllur një marrëveshje kornizë që do të rregullojë marrëdhëniet mes tyre si ato të karakterit politik ashtu edhe paqartësitë për çështjet e pronësisë.

"Sot ne jemi duke u përpjekur për të hedhur  një hap historik përpara për të mirën e shtetit dhe Kishës"-tha Tsipras në konferencën e përbashkët me Kryepeshkopin Jeronimos.

Takimi Janullatos-Karpushin: U bisedua për marrëdhëniet mes kishave të Rusisë dhe Shqipërisë

Postuar në 31 Tetor, 2018 00:53

Zyra e shtypit e ambasadës së Rusisë në Tiranë njofton se dje, ambasadori Aleksander Karpushin ka zhvilluar një takim me kreun e Kishës Orthodhokse Autoqefale të Shqipërisë, Kryepiskopin Anastas.

Ambasadori Karpushin zhvilloi sot një takim me Primatin e Kishës Orthodhokse Autoqefale të Shqipërisë, Kryepiskopin e Tiranës, Durrësit dhe gjithë Shqipërisë, Fortlumturinë e Tij Anastas. Gjatë bisedës u diskutuan disa çështje në lidhje me bashkëpunimin midis kishave vëllazërore orthodhokse të Rusisë dhe Shqipërisë

Pages

Subscribe to RSS - kisha