kinezët

Hyjmë edhe në listën e zezë të kinezëve. Rruga e Arbrit? Një rrëfenjë...

Postuar në 10 Prill, 2016 19:44

Para një viti e më shumë bëri lajm firmosja e një marrëveshjeje mes qeverisë shqiptare dhe bankës kineze “Exim Bank” e cila mori përsipër financimin e Rrugës së Arbrit. Qeveria shqiptare arriti deri aty sa të pranonte kushte të tilla si, nëse fluksi i mjeteve ishte më poshtë se 7 mijë në ditë, firma kineze që ndërtonte dhe merrte me konçesioin rrugën, e që do të financohej nga “Exim” kompensohej nga buxheti i shtetit. Më tej akoma, qeveria miratoi një procedurë të veçantë për financimin e rrugës, që u pompua si sukses i Tiranës zyrtare në Samitin e Bukureshtit.

Epërsia e tregut shqiptar të hidrokarbureve, futja e kinezëve dhe George Soros

Postuar në 31 Mars, 2016 12:16

Blerja e aksioneve të Bankers Petrolium nga kompania kineze Geo - Jade Petroleum Corporation në vlerën e 440.4 milionë dollarëve shihet si një epërsi  që tregu shqiptar i hidrokarbureve po fiton ndaj fqinjëve dhe kryesisht Greqisë që mendohet se ka rezerva nafte të së njëjtës cilësi me atë të Patos Marinzës.

Aeroporti i Tiranës kalon në duar të kinezëve?

Postuar në 30 Mars, 2016 15:54

Aeroporti i Tiranës, menaxhimi dhe shfrytëzimi i tij, mund të kalojnë në duart e kinezëve. Ndonëse qeveria shqiptare dhe koncesionari gjerman janë në negociata për heqjen e ekskluzivitetit dhe, gjermanët po verpojnë në bursë. “Mësohet se ka disa muaj që kinezët e “Fairmont Investment Group” janë në bisedime me palën gjermane për të blerë aeroportin dhe tashmë po shkojnë drejt finalizimit të shitjes. Burime konfidenciale thonë se blerja e aksioneve të TIA-s është çështje ditësh.

Kinezët e Geo – Jade blejnë “Bankers Petroleum”

Postuar në 20 Mars, 2016 15:23

Kinezët do të blejnë kompaninë kanadeze “Bankers Petroleum”, e cila ka në shfrytëzim fushën e naftës në Marinëz të Shqipërisë. “‘Bankers Petroleum’, kompania kanadeze që ka shfrytëzuar me koncesion fushën naftëmbajtëse të Patos- Marinzës, ka nënshkruar marrëveshjen për shitjen e të gjitha aksioneve të veta tek kompania kineze ‘Alberta’ Ltd. (blerësi) dhe ‘Charter Power Investment Limited’, degë të kompanisë botërore ‘Geo-Jade Petroleum Corporation’ për një shifër prej 575 mln dollarësh kanadezë”, referon gazeta “Shqip”.

Konçesioni i skanimit/A u prish skanderi i kinezëve qëllimisht? U rinegocua siç duhej marrëveshja?

Postuar në 12 Shkurt, 2016 15:01

Nëse ka një çudi me paratë e shqiptarëve, ky padyshim e ka emrin: “Rapiscan”. Përveç problemeve dhe kostove që kontrata konçesionare e finazliaur në 16 shtator 2013, u ka krijuar bizneseve, duket se ka patur edhe disa prapaskena. Në një intervistë dhënë për gazetarin Zamir Alushi në gazetën “Shqi”, Blerta Kraja, që ka mbuluar detyrën e Drejtorit Administrativ në Drejtorinë e Përgjithshme të Doganave dhe zv.Drejtore e Përgjithshme e Doganave, zbulon disa hollësi që lidhen me konçesionin e skanimit.

Kinezët prezantojnë dronin e parë me pasagjer. 100km/orë në 300-500 m lartësi

Postuar në 07 Janar, 2016 19:25

Një kompani kineze deklaron se ka realizuar dronin e parë të aftë të mbajë një njeri brenda. Droni ngrihet në lartësi maksimale 3 500 m dhe fluturon normalisht në lartësi 300-500 m me shpejtësi deri në 100 km/orë. Emri i prototipit është Ehang 184 dhe është realizuar nga kompania kineze Ehang Inc. Ajo e ekspozoi prototipin në Las Vegas duke bërë të ditur se shpreson të shesë modelin për një shumë prej 200 mijë-300 mijë dollarë copa. Ai vihet në lëvizje me energji elektrike që karikohet në dy orë dhe mund të fluturojë për 23 minuta.

Rruga e Arbrit, Exim Bank dhe një precedent në Bahamas

Postuar në 05 Janar, 2016 21:22

Qeveria aktuale dhe sidomos kryeministri Edi Rama u investuan shumë para disa muajsh për ndërtimin e rrugës së Arbrit, që lidh Shqipërinë me trevat shqiptare në Maqedoni e më gjerë. Duke u vlerësuar si një projekt jo i vogël, qeveria u vu në lëvizje për gjetjen e fondeve dhe pas Samitit të Bukureshtit mes Kinës dhe vendeve të Europës Qendrore e Lindore, u deklarua se rruga do të ndërtohet nga kinezët e “China State Contruction” me financim të bankës shtetërore kineze “Exim Bank”.

Investimet huaja? Një shaka e hidhur: “Firma turke së cilës i është premtuar Skavica, merret me ndërtime hotelesh”

Postuar në 16 Nëntor, 2015 23:07

Flitet prej vitesh për investime të huaja direkte, për investime serioze që mungojnë. Italianë, gjermanë, austriakë, grekë, e së fundmi kinezë dhe turq, kanë kaluar nga Shqipëria për të parë mundësinë e investimeve, por ende asgjë e hajrit nuk duket. Çfarë i mban larg të gjithë? Përgjigja është: politika. Një episod sesi politika shqiptare ndikon që askush të mos e marrë seriozisht vendin tonë, e ka treguar sot në “Natë me Xhaxhiun”, Geri Selenica i Qendrës Shqiptare për Studime Strategjike.

Ngec Rruga e Arbrit. A janë tërhequr kinezët?

Postuar në 06 Tetor, 2015 09:48

Kompania kineze “China State Construction” që do të ndërtonte rrugën e Arbrit duhet ta kishte paraqitur brenda shtatorit oferën e saj përfundimtare për projektin e rrugës prej 26.9 kilometrash. Por siç njofton Lapsi.al, oferta nuk dorëzuar dhe firma kineze ka dërguar në Ministrinë e Transporteve vetëm një gjurmë të rrugës, e cila është miratuar.

Ndërkaq “Exim Bank”, banka që ishte ofruar për të financuar rrugën, besohet se është tërhequr nga projekti. Qeveria shqiptare është vënë në dijeni të refuzimit të “Exim Bank”, por nuk ka bërë komente.

"Mandata" e fundit nga Haxhinasto për shqiptarët: Rrugët që mendoj të jap me konçesion

Postuar në 02 Shtator, 2015 21:41

Shqiptarët do t’i paguajnë shtrenjtë investimet në infrastrukturë që qeveritë kanë bërë me paratë e tyre. Lajmi është dhënë nga Edmond Haxhinasto, ministër i dy qeverive të fundit Berisha-Rama. Në një intervistë për emisionin “Tonight” ministri i Transporteve zbuloi planin e qeverisë për të dhënë me koncesionin thuajse të gjithë rrjetin rrugor kombëtar.

Pages

Subscribe to RSS - kinezët