kinema

Tragjedia e "Kursk" në një film

Postuar në 06 Dhjetor, 2018 10:29

Ka nisur të shfaqet në kinematë europiane filmi "Kursk" me regji të Thomas ëinterberg. Subjekti bazohet në incidentit tragjik të vitit 2002 në Detin Arktik, ku nëndetësja bërthamore ruse K-141 u fundos bashkë me 118 anëtarët e saj të ekuilazhit. 

Pasojat mund të ishin të tjera nëse qeveria ruse do kishte pranuar menjëherë ndihmën e qeverive të huaja. Përpjekja e zhytësve norvegjezë dhe holandezë 5 ditë pas incidentetit rezultoi e pasuksesshme. 

Arabia Saudite lejon hapjen e kinemave

Postuar në 16 Dhjetor, 2017 17:43

Pasi lejoi që gratë të drejtojnë makinat dhe u bë vendi i parë në botë që u dha shtetësi robotëve, Arabia Saudite hoqi “moratotiumin” e ndalimit të kinemave duke lejuar përsëri hapjen e këtyre zonave rekreative siç njoftoi Ministria e Kulturës së këtij vendi. Sipas të njëjtit burim, autoritetet do të lëshojnë licenca operative për hapjen sërish të kinemave pas 35 vitesh ndalim.

Ndahet nga jeta aktori Marko Bitraku

Postuar në 08 Tetor, 2015 15:18

Është ndarë nga jeta në moshën 64 vjeçare aktori korçar, Marko Bitraku. Ai u lind më 15 Janar të vitit 1951 në Lavdar të Oparit të rrethit të Korçës. Pas mbarimit të studimeve të larta në Institutin e Lartë të Arteve (sot Akademia e Arteve) në vitin 1974 fillon punën si aktor profesionist në Teatrin “Andon Zako Çajupi” të Korçës. Bitraku njihet për disa role në kinema si në filmat: “Mësonjëtorja” në vitin 1979, “Asgjë nuk harrohet” në vitin 1985, “Gjeneral Gramafoni”,“Njerëz në rrymë”, “I dashur armik” në vitin 2004 etj..

Subscribe to RSS - kinema