kina

Arbitrazhi vendos kundër Kinës për konfliktin mbi ishujt në detin e Kinës Jugore

Postuar në 12 Korrik, 2016 14:07

Gjykata e Arbitrazhit në hagë ka rrëzuar pretendimet e Kinës për të drejta ekonomike në hapësirat e detit të Kinës Jugore. Vendimi po vlerësohet si fitore e Filipineve, një aleate e ngushtë e SHBA-ve. “Nuk ka bazë ligjore që Kina të shpallë të drejta historike”, deklaroi gjykata. Zona për të cilën flitet është një rrugë kalimi detar në të cilën lëviz përmes anijeve një volum tregëtar prej 5 trilionë dollarë. Vendimi përmban 497 faqe dhe cilëson se patrullat kineze kanë rrezikuar përplasjen me anijet e peshkimit filipineze dhe kanë provokuar dëme të pariparueshme në shkëmbinjtë koralorë.

Luftë korrupsionit me parimet e Marksizmit

Postuar në 01 Korrik, 2016 13:10

Korrupsioni i elitës është sfida më e madhe me të cilën përballen jo vetëm vendet në zhvillim, por edhe ato të zhvilluara. "Partia Komuniste e Kinës duhet të përshtasë parimet e marksizmit me realitetin e përditshëm dhe t'i bëjë ato të prekshme si në teori ashtu edhe në praktikë". Kështu deklaroi presidenti kinez Xi Jinping, njeherësh edhe Sekretar i Parë i Partisë Komuniste në 95 vjetorin e partisë. Duke iu referuar udhëheqjes kineze, Xi Jinping theksoi se "kërcënimi më i madh me të cilin përballet udhëheqja është korrupsioni".

Shqipëria, kundër Moskës, në miqësi me Pekinin(fotoreportazh)

Postuar në 06 Qershor, 2016 14:48

Kush ishte Shqipëria, vendi që u nda nga Bashkimi Sovjetik me potere të madhe? Këtë përpiqet të përcjellë për publikun perëndimor, Harry Hamm, gazetar për gazetat “Die Welt” dhe “Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Fotografitë janë shkëputur nga libri i tij: “Kryengritës kundër Moskës: Shqipëria – kryeura e Pekinit në Evropë), Këln 1961” dhe riprodhohen nga albanmologu Robert Elsie në faqen e tij: www.elsie.de.

Rroba të reja, Kryeministër i vjetër

Postuar në 29 Maj, 2016 17:32

Antikonformist dhe ndryshe. Dy truke në lojën e imazhit që e ndihmuan shumë Edi Ramën të bënte karrierë politike në Shqipëri. Madje dikur, të ushqente për shumëkënd edhe iluzionin e europianit të vetëm në skenën politike shqiptare. Edi Rama dhe imazhi, marketingu, “improvizimi”, të gjitha fragmente të harruara të një politike që autosugjeron për veten vetëm Prologun apo ngjitjen.

Kina fton Shqipërinë të bëhet pjesë e projektit 21 trilionë dollarësh për Rrugën e Mëndafshit. Sikur të realizohej Rruga e Arbrit!

Postuar në 27 Maj, 2016 15:49

Në Shqipëri ndodhet për vizitë përfaqësuesi i Asamblesë Kombëtare Popullore të Kinës, Ji Bingxuan, i cili është pritur edhe nga presidenti i Republikës, Bujar Nishani. Me rastin e kësaj vizite në Tiranë është zhvilluar mesditën e së premtes forumi “Ndërtimi i përbashkët i një brezi e një rruge", në të cilin zyrtari kinez ka shpjeguar nismën e Pekinit për Rrugën e Mëndafshit.

Revolucioni Kulturor tani në një libër me foto të papublikuara më parë

Postuar në 17 Maj, 2016 05:24

Këto fotografi janë vetëm një çast nga i famshmi Revolucion Kulturor në Kinë, që nisi më 16 maj të vitit 1966 dhe përfundoi me vdekjen e Mao Tse Dung 10 vjet më vonë. Ato janë realizuar nga fotografi Li Zhensheng që punonte për një gazetë në prvoncën Heilongjiang. Ai i ruajti negativët, ndonëse u dënua si kundër-revolucionar për t’i publikuar së fundmi në një libër(http://uk.phaidon.com/store/general-non-fiction/red-color-news-soldier-9780714843087/).

Provat e forcës së Koresë së Veriut, Kina: Në asnjë mënyrë nuk do të lejojmë luftë apo kaos në gadishullin korean

Postuar në 30 Prill, 2016 23:59

Testet e fundit të Koresë së Veriut kanë acaruar disa fuqi, përfshirë Shtetet e Bashkuara të Amerikës, që bashkë me Korenë e Veriut, ndajnë një qëndrim shumë të ashpër ndaj Phenianit. Pas testit të fundit, zyrtarë nga SHBA folën për mundësinë e vendosjes së një sistemi raketor mbrojtës në gadishullin korean, i quajtur Terminal High Altitude Area Defense – Mbrojtja Ajrore Fundore në Lartësi të Mëdha.

Supervullkani Paektu bashkon shkencëtarët koreanë me ata perëndimorë

Postuar në 15 Prill, 2016 21:21

Politika i mban larg vendet dhe shtetet, por potenciali i katastrofave natyrore, të mundshme kudo në Tokë, imponon të kundërtën. Në vitin 2014 u bë e njohur se një grup shkencëtarësh nga Perëndimi u lejuan të hynin në Korenë e Veriut për të studiuar situatën në Malin Paektu. Në këtë të fundit është, 1000 vjet më parë ka ndodhur shpërthimi i dytë më i madh vullkanik i regjistruar në histori dhe riaktivizimi i tij, me siguri që e tejkalon seriozitetin e shteteve që sot janë në dy anë të llogores.

SHBA drejt instalimit të sistemeve raketore në gadishullin korean. Kina dhe Rusia: “Po cenohet pariteti dhe stabiliteti strategjik në botë”

Postuar në 12 Mars, 2016 20:31

Njësoj si për vendimin e SHBA-së për të vendosur një sistem raketor në Europë, Rusia, e së funmdi edhe Kina bashkë me të, kanë dalë kundër instalimeve të ngjashme në gadishullin korean. Në kushtet e një krize serioze mes dy Koreve, vendimi i mundshëm i SHBA-së po shihet me dyshim. Ministri i Jashtëm rus, Sergey Lavrov deklaroi të premten gjatë një konference të përbashkët për shtyp me homologun kinez, Wang Yi se “testimet e Koresë së Veriut nuk duhet të shërbejnë si pretekst për SHBA-të për instalimin e raketave të sistemit “Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) në Korenë e Jugut”.

Zbulohen në Kinë - bimë dhe vertebrorë të paklasifikuar

Postuar në 10 Mars, 2016 14:57

Shkencëtarë francezë dhe kinezë kanë zbuluar një shepllë të rrallë në rajonin jugor të Kinës, Guangxi Zhuang. Shpella, ose gropa është 420 m e thellë bën pjesë në një nga gropat e zbuluara gjatë një eskpedite tetë ditore  që nisi më 26 shkurt në kontenë Donglan. Janë zbuluar edhe specie të shumta që jetojnë brenda tyre përfshirë edhe disa vertebrorë dhe bimë të paklasifikuara ende. Gropat në fjalë, janë formime gjeologjike që gjenden në rajonet karstike dhe të formuara nga shpellat e nëndheshme. Janë të zakonshme në Kinë, Meksikë dhe në Papua në Guinenë e Re.  

Pages

Subscribe to RSS - kina