kina

Kinezët, më optimistët për të investuar në hapësirën BE. Më pesimistë gjermanët

Postuar në 25 Nëntor, 2017 12:59

Biznesi kinez është më optimist për investime në zonën e BE-së sesa biznesi europian dhe ai amerikan. Përfundimi evidentohet nga një raport i autorizuar nga Invest Europe dhe sipas të dhënave të tij, 90% e bizneseve kineze janë të gatshme që të investojnë në Europë gjatë pesë viteve të ardhshme, krahasuar me 74% që është treguesi te biznesi amerikan, 58% te biznesi francez, 50% te biznesi britanik dhe 30% te biznesi gjerman. 

Kina kodon mesazhe kuantike që nuk spiunohen

Postuar në 11 Nëntor, 2017 20:55

Një ekip hulumtuesish kinezë ka kryer me sukses një transmetim të të dhënave nëpërmjet një kanali kuantik mbi një distancë prej pothuajse 3 kilometrash, një rekord i ri. Nëse kjo vërtetohet do të shënojë një moment historik të rëndësishëm në metodat e komunikimit kuantik  dhe dërgimin e mesazheve që nuk mund të interceptohen ose spiunohen.

Të dhënat e koduara kuantike nuk mund të përgjohen, sepse një palë e tretë që ngatërron kanalin e komunikimit shkakton një mesazh kuantik duke bërë që marrësi dhe dërguesi do të dinë se dikush po tenton t’i kapë.

Një linjë hekurudhore drejt Azisë që shmang Rusinë

Postuar në 31 Tetor, 2017 10:45

Liderët e Turqisë, Azerbajxhanit dhe Gjeorgjisë kanë përuruar punimet e një linje hekurudhore 826 km të gjatë që do të lidhë Europën me Kinën duke shmangur linjën tradicionale ruse.

Në kryeqytetin azer, Baku, liderët e të trija vendeve kanë vënë simbolkisht binarët e parë të një linje që bën pjesë në aksin kinez të Rrugës së Mëndafshit, por që nuk fsheh synimet strategjike që ta kthejë gjigandin rus në një xhep që qëndron anash atij që mendohet të jetë një korridor tregëtar ndër më të mëdhenjtë në botë.

Paralajmërimi i Kinës/Testet bërthamore koreanoveriore mund të çojnë në shembjen e malit Punggye-ri

Postuar në 29 Tetor, 2017 23:07

Akademia  Kineze e Shkencave ka paralajmëruar Phenianin zyrtar se teste të mëtejshme bërthamore rrezikojnë shembjen e malit Punggye-ri. Informimi mbi këtë çështje është bërë nga Instituti i Gjeologjisë dhe Gjeofizikes i cili a vënë në dispozicion të dhënat e veta për një delegacion koreanoverior që drejtohej nga Lee Doh-sik, kreu i Institutit për Kërkime Gjeologjike. Zona e testimeve është vetëm 80 km nga kufiri kinez dhe mendohet se shembja e malit mund të provokojë një katastropfë të vërtetë.

Vazhdimësi apo ndryshim në Kinë

Postuar në 25 Tetor, 2017 08:23

Zhvillimet në Kinë paraqesin interes të veçantë, për shkak të peshës dhe rolit që ka në zhvillimet botërore. Nisur nga specifika e modelit politik e ekonomik që Kina ka, zhvillimi i kongresit të 19 të PKK, është ndjekur me interes të veçantë, për të kuptuar më shumë rreth zhvillimeve të ardhshme, por sidomos për të kuptuar më shumë rreth pyetjes, nëse do të ketë një vazhdimësi në ecurinë e Kinës apo do të përjetohet një ndryshim konkret, por dhe për të kuptuar më shumë edhe për pushtetin konkret të Xi Ping dhe vizionin e tij për të ardhmen e Kinës.

"Anullimi i marrëveshjes bërthamore me Iranin, mund ta drejtojë Europën afër Rusisë dhe Kinës"

Postuar në 13 Tetor, 2017 08:39

Ministri i Jashtëm gjerman, Sigmar Gabriel ka paralajmërur se tërheqja e SHBA-së nga marrëveshja bërthamore me Iranin  mund të ketë pasoja të thella në peizazhin ndërkombëtar.

Është imperative që Europa të qëndrojë e bashkuar në këtë çështje. E duhet t’u themi amerikanëve se sjellja e tyre mbi çështjen e Iranit do të drejtojë europianët në një pozicion të përbashkët me Rusinë dhe Kinën kundër SHBA-së”, tha Gabriel në një intervistë për gazetën e grupit “RND”, citon “Deutsche Welle”.

Kina dhe Rusia stërviten në Detin e Koresë

Postuar në 18 Shtator, 2017 12:09

Kina dhe Rusia filluan një stërvitje ushtarake të përbashkët në një zonë detare pranë Koresë së Veriut në një kohë kur situata në rajon është shumë më e tensionuar, përkundër sfidave të ambicjeve bërthamore të shtetit komunist. 

Koreja e Veriut nuk ndalet, tjetër test bërthamor të shtunën

Postuar në 07 Shtator, 2017 10:11

Një tjetër raketë raketore interkontinentale e Koresë së Veriut pritet të testohet nga Seuli, të shtunën e ardhshme, 9 shtator, kur regjimi komunist feston përvjetorin e pavarësisë së vendit. "Situata është shumë serioze. Ka mbetur shumë pak kohë nga përfundimi i programit bërthamor të Koresë së Veriut"-tha kryeministri koreanojugor, duke theksuar nevojën për masa t'I vënë fre " pakujdesiave" të Phenianit.

Ushtarët kinezë dhe indianë përleshen me gurë

Postuar në 21 Gusht, 2017 12:18

Ka disa javë tashmë që në mediat e ndryshme përflitet mundësia e një lufte të vërtetë mes Kinës dhe Indisë, dy vende që ndonëse me sipërfaqe të stërmadhe, janë në përplasje për një copë territori. Fjala është për një liqen, Pangong, në Himalaje, të cilin Kina e pretendon 2/3 dhe India 1/3. Liqeni ndodhet 4 m lartësi në rrafshnaltën tibetiane dhe shtrihet në veriun e Indisë, në shtetin Jammu dhe në Kashmir, në zgjatimin e kufirit lindor mes të dyja vendeve.

Kina deklaron neutralitetin në rast konflikti SHBA – Korea e Veriut

Postuar në 11 Gusht, 2017 11:04

Kina zgjedh neutralitetin nëse Korea e Veriut do të vendosë të ndërmarrë ndonjë sulm që kërcënon SHBA. Mesazhi vjen nga gazeta shtetërore Global Times pak pasi presidenti amerikan Trump ashpërsoi gjuhën e vet dhe kërcënoi hapur Phenianin zyrtar.

Kina duhet të bëjë të qartë se nëse Korea e Veriut lëshon e para raketat që kërcënojnë territorin e SHBA dhe mandej kjo e fundit kundërpërgjigjet, Kina do të qëndrojnë neutrale”, thuhet në editorial.  

Pages

Subscribe to RSS - kina