kina

SHBA: Për Korenë e Veriut, në tryezë të gjitha opsionet

Postuar në 16 Prill, 2017 22:37

Administrata amerikane e Donald Trump është e përgatitur edhe për ndërhyrje ushtarake ndaj Koresë së Veriut, nëse një gjë e tillë është e nevojshme. Këshilltari për Sigurinë Kombëtare i Presidentit, gjenerali H.R. McMaster, deklaroi sot se SHBA shpresojnë që të mos kalohet në përdorimin e forcës, por nëse do të nevojitet SHBA nuk do të hezitojnë.

Tensioni me Korenë e Veriut, Kina: Dialog, përpara se të hyjmë në një fazë të pamenaxhueshme

Postuar në 14 Prill, 2017 12:08

Kina ka bërë thirrje që tensioni lidhur me Korenë e Veriut të ndalet përpara se situata të arrijë në një fazë të pamenaxhueshme. Agjencia “Reuters” shkruan se shqetësimet për lëvizjet dhe seriozitetin e administratës amerikane janë rritur që nga goditja që u ndërmor në Siri, ku pas një sulmi me armë kimike, SHBA-të qëlluan mbi një bazë ajrore siriane. Po kështu përdorimi në Afganistan i bombës më të madhe jobërthamore nga SHBA i jep zë tjetër angazimit amerikan që është konkret në rastin e Koresë së Veriut me dislokimin e një flote ushtarake pranë këtij vendi.

Dënimet me vdekje, Kina kryen sa gjithë bota marrë së bashku

Postuar në 11 Prill, 2017 09:51

Ekzekutimet si pasojë e vendimeve gjyqësore në Kinë kalojnë ato të kryera në të gjithë botën të marra së bashku. Kjo statistikë është për shtrirjen kohore një vit dhe provon rreptësinë juridike të Pekinit zyrtar që menaxhon dhe qeveris mbi më shumë sesa 1 miliardë njerëz. Kina nuk e zbulon publikisht identitetin e të ekzekutuarve përveç familjarëve, ndoshta me synimin që të mos japë idenë e një represioni ekstrem. Por edhe vende të tjera nuk mbeten pas. Vietnami thuhet se ka ekzekutuar 429 njerëz në vitet 2013-2016, duke u renditur i treti në botë.

Ndryshon gjithçka/ShBA: Kina është dakord për ndërhyrje ushtarake në Korenë e Veriut

Postuar në 09 Prill, 2017 17:50

Goditja ushtarake ndaj Koresë së Veriut ngjan të jetë çështje kohe teksa edhe Pekini zyrtar ka dhënë mirëkuptimin për atë që sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson, e quajti “nevoja për veprim ndaj një niveli të caktuar kërcënimi”. Deklarata e Tillerson u bë në një intervistë për CBS, përmes të cilës ai ka bërë të ditur se në takimin mes presidentit kinez, Xi Jinping dhe Trump, u ra dakord që situata në gadishullin korean është serioze.

Kina ndërhyn në përplasjen mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut

Postuar në 08 Mars, 2017 13:57

Kina propozoi që Koreja e Veriut të pezullojë testet e raketave bërthamore dhe të ndalë "shpërndarjen e një krizë kanosëse". Ministri i Jashtëm Wang Yi ka thënë se në këmbim, SHBA dhe Koreja e Jugut duhet të ndalin stërvitjet e përbashkëta ushtarake, të cila vazhdimisht nervozojnë veriun komunist.  Reagimi vjen  pasi Koreja e Veriut testoi nisjen e një rakete të hënën, duke thyer sanksionet ndërkombëtare.

Perëndimi mbetet jashtë/1 trilionë dollarë për Sirinë e pasluftës. Kina kandidati kryesor

Postuar në 07 Shkurt, 2017 10:22

Sami Moubayed, një historian nga Siria dhe kryetar i Fondacionit të Historisë së Damaskut, shkruante dje një opinion në “National Interest”, përmes të cilit shtron disa çështje që lidhen me periudhën post-luftës në Siri. Sipas tij, Donald Trump, po shfaq vullnetin që t’i lejojë homologut rus, Vladimir Putin, lirinë e mbylljes së konfliktit sirian sipas paarimeve të Asatanas.

Tsipras në Beograd: Për hir të sigurisë, Serbia duhet të ishte anëtare e BE-së

Postuar në 01 Shkurt, 2017 13:49

Serenata e takimeve Rama – Vuçic pasohet nga limonada e lidhjeve të posaçme mes grekëve dhe serbëve që artikulohen nga internacionalisti Aleksis Tsipras. Kryeministri grek, i provuar si zhgënjimi më i madh i 25 viteve të fundit në Greqi me deformimin e rezultateve të referendumit të fundit në Greqi, ka qenë këto dy dtë në Beograd, ku është takuar me homolgun Aleksander Vuçiç.

Përplasje mes SHBA e Pekinit për sovranitetin në Detin e Kinës Jugore

Postuar në 24 Janar, 2017 13:28

Teksa tensionet amerikano-kineze po përshkallëzohen Shtetet e Bashkuara kanë kërcënuar sërish. Zëdhënësi i Shtëpisë së bardhë pohoi qëndrimin e sekretarit të shtetit Rex Tillerson mbi ekspansionin territorial të Kinës në ujrat ndërkombëtare të Detit të Kinës jugore.  Zotohemi, tha ai, se Shtetet e Bashkuara nuk do të lejojnë që Kina të marrë territor në ujrat ndërkombëtare të Kinës jugore.  Deklarata e SHBA-së, për Kinën ka një zgjidhje, Luftë!

“Spektakli ekonomik i Trump do të dështojë, jam i sigurtë”

Postuar në 18 Janar, 2017 16:57

Ekonomisti i njohur amerikan dhe  fitues i çmimit “Nobel” në Ekonomi, Joseph Stiglitz ka bindjen se politikat ekonomike që ka ndërmend të ndjekë presidenti i zgjedhur amerikan Donald Trump veçanërisht mbi importet janë të destinuara të dështojnë, duke folur për  perspektivën e një "luftë tregtare", me vende si Kina apo Meksiko.

"Kjo nuk do të funksionojë, unë jam i sigurtë", u tha ai gazetarëve gjatë Forumit Ekonomik Botëror në përgjigje të një pyetje në lidhje me kërcënimet e manjatit amerikan për rritjen e tarifave mbi mallrat e importuara, sidomos automobilëve.

“Perdja e Hekurt”...dixhitale

Postuar në 31 Dhjetor, 2016 18:39

Situata e krijuar në zgjedhjet presidenciale amerikane ka krijuar një perspektivë krejt tjetër për ato që quhen strategji të sigurisë kombëtare. Ndonëse institucionet amerikane nuk kanë provuar dot se pati hakerime nga Rusia që ndikuan në zgjedhje, akuza qëndron dhe madje qëndron edhe premtimi i presidentit Barack Obama për hakmarrje. Në këtë kuadër,

Pages

Subscribe to RSS - kina