kina

Paralajmërimi i Kinës/Testet bërthamore koreanoveriore mund të çojnë në shembjen e malit Punggye-ri

Postuar në 29 Tetor, 2017 23:07

Akademia  Kineze e Shkencave ka paralajmëruar Phenianin zyrtar se teste të mëtejshme bërthamore rrezikojnë shembjen e malit Punggye-ri. Informimi mbi këtë çështje është bërë nga Instituti i Gjeologjisë dhe Gjeofizikes i cili a vënë në dispozicion të dhënat e veta për një delegacion koreanoverior që drejtohej nga Lee Doh-sik, kreu i Institutit për Kërkime Gjeologjike. Zona e testimeve është vetëm 80 km nga kufiri kinez dhe mendohet se shembja e malit mund të provokojë një katastropfë të vërtetë.

Vazhdimësi apo ndryshim në Kinë

Postuar në 25 Tetor, 2017 08:23

Zhvillimet në Kinë paraqesin interes të veçantë, për shkak të peshës dhe rolit që ka në zhvillimet botërore. Nisur nga specifika e modelit politik e ekonomik që Kina ka, zhvillimi i kongresit të 19 të PKK, është ndjekur me interes të veçantë, për të kuptuar më shumë rreth zhvillimeve të ardhshme, por sidomos për të kuptuar më shumë rreth pyetjes, nëse do të ketë një vazhdimësi në ecurinë e Kinës apo do të përjetohet një ndryshim konkret, por dhe për të kuptuar më shumë edhe për pushtetin konkret të Xi Ping dhe vizionin e tij për të ardhmen e Kinës.

"Anullimi i marrëveshjes bërthamore me Iranin, mund ta drejtojë Europën afër Rusisë dhe Kinës"

Postuar në 13 Tetor, 2017 08:39

Ministri i Jashtëm gjerman, Sigmar Gabriel ka paralajmërur se tërheqja e SHBA-së nga marrëveshja bërthamore me Iranin  mund të ketë pasoja të thella në peizazhin ndërkombëtar.

Është imperative që Europa të qëndrojë e bashkuar në këtë çështje. E duhet t’u themi amerikanëve se sjellja e tyre mbi çështjen e Iranit do të drejtojë europianët në një pozicion të përbashkët me Rusinë dhe Kinën kundër SHBA-së”, tha Gabriel në një intervistë për gazetën e grupit “RND”, citon “Deutsche Welle”.

Kina dhe Rusia stërviten në Detin e Koresë

Postuar në 18 Shtator, 2017 12:09

Kina dhe Rusia filluan një stërvitje ushtarake të përbashkët në një zonë detare pranë Koresë së Veriut në një kohë kur situata në rajon është shumë më e tensionuar, përkundër sfidave të ambicjeve bërthamore të shtetit komunist. 

Koreja e Veriut nuk ndalet, tjetër test bërthamor të shtunën

Postuar në 07 Shtator, 2017 10:11

Një tjetër raketë raketore interkontinentale e Koresë së Veriut pritet të testohet nga Seuli, të shtunën e ardhshme, 9 shtator, kur regjimi komunist feston përvjetorin e pavarësisë së vendit. "Situata është shumë serioze. Ka mbetur shumë pak kohë nga përfundimi i programit bërthamor të Koresë së Veriut"-tha kryeministri koreanojugor, duke theksuar nevojën për masa t'I vënë fre " pakujdesiave" të Phenianit.

Ushtarët kinezë dhe indianë përleshen me gurë

Postuar në 21 Gusht, 2017 12:18

Ka disa javë tashmë që në mediat e ndryshme përflitet mundësia e një lufte të vërtetë mes Kinës dhe Indisë, dy vende që ndonëse me sipërfaqe të stërmadhe, janë në përplasje për një copë territori. Fjala është për një liqen, Pangong, në Himalaje, të cilin Kina e pretendon 2/3 dhe India 1/3. Liqeni ndodhet 4 m lartësi në rrafshnaltën tibetiane dhe shtrihet në veriun e Indisë, në shtetin Jammu dhe në Kashmir, në zgjatimin e kufirit lindor mes të dyja vendeve.

Kina deklaron neutralitetin në rast konflikti SHBA – Korea e Veriut

Postuar në 11 Gusht, 2017 11:04

Kina zgjedh neutralitetin nëse Korea e Veriut do të vendosë të ndërmarrë ndonjë sulm që kërcënon SHBA. Mesazhi vjen nga gazeta shtetërore Global Times pak pasi presidenti amerikan Trump ashpërsoi gjuhën e vet dhe kërcënoi hapur Phenianin zyrtar.

Kina duhet të bëjë të qartë se nëse Korea e Veriut lëshon e para raketat që kërcënojnë territorin e SHBA dhe mandej kjo e fundit kundërpërgjigjet, Kina do të qëndrojnë neutrale”, thuhet në editorial.  

Pas kritikave të CIA-s për investimet dhe taksat, në Shqipëri ofrohet Kina

Postuar në 10 Gusht, 2017 22:01

Kina mund të jetë një investitor potenacial në Shqipëri në disa sektorë. Kësaj radhe duket se nuk kemi të bëjmë me një përpjekje të palës shqiptare, por me një afrim nga pala kineze. Në një intervistë për Radion e Jashtme të Kinës, seksioni shqip, këshilltari ekonomik i ambasadës kineze në Tiranë, Lian Gang, ka shprehur optimizëm për potencialin e marrëdhënieve mes të dy vendeve.

Kina hap bazën e vet detare në Xhibuti. Dislokohen 10 mijë trupa

Postuar në 12 Korrik, 2017 14:29

Kina ka hedhur një hap të ri në profilizimin e politikës së saj të jashtme në kontekstin e një fuqie që synon renditjen ndër shtetet më të fuqishme të botës. Pas negociatave dypalëshe, Pekini zyrtar ka hapur një bazë detare në Xhibuti, në brigjet e detit të Kuq. Anijet me personel kinez janë nisur sot nga Zhanjiang në provincën e Guangdong dhe sipas një njoftimi të Ministrisë kineze të Mbrojtjes “baza do të sigurojë operacione paqeruatëse, humanitare, apo edhe detyra ushtarake”.

Trump gjen gjuhën me Kinën, marrëveshje dypalëshe për çarmatimin bërthamor të gadishullit korean

Postuar në 24 Qershor, 2017 17:39

hBA dhe Kina kanë rënë dakord që të realizojnë denuklearizimin e gadishullit korean në mënyrë përfundimtare dhe të vërtetueshme. Lajmi raportohet nga agjencia kineze e lajmeve Xinhua, sipas të cilës marrëveshja erdhi pas bisedimeve të nivelit të lartë në Uashington. Po kështu në dokumentin konsensual është rënë dakord që Kina të bëhet pjesë e presionit ekonomik dhe politik mbi Phenianin, ndërkohë që bashkëpunimi do të shtrihet edhe në OKB me adoptim rezolutash.

Pages

Subscribe to RSS - kina