kina

Partia Komuniste e Kinës shfuqizon kufizimin e mandateve presidenciale

Postuar në 25 Shkurt, 2018 11:48

Partia Komuniste e Kinës ka propozuar shfuqizimin e një klauzole kushtetuese që kufizon mandatin presidencial në dy mandate. Sipas propozimit të ri, presidenti dhe zv.presidenti mund të shërbejnë deri në pesë mandate, një shenj e qartë kjo e vullnetit për t’u përjetësuar në pushtet.

Lëvizja konfirmon dyshimet se Xi Jinping ka patur synime për ta ushtruar pushtetin aktiv përtej vitit 2023, ndërkohë që në Kongresin e fundit të partisë, ndikimi dhe fuqia e tij u afrimuan me një tejtër forcë.

As Kina, as Rusia. "Kërcënimi kryesor për SHBA-të është konfuzioni në politikë"

Postuar në 21 Shkurt, 2018 11:47

 Javier Solana, ish-sekretari i Pëgjitshëm i NATO-s publikon së fundmi një opinion në “Project-Syndicate” titulluar: “Rreziqet e militarizimit”. Në shkrim ai përqendrohet te sfidat e sigurisë në botën e sotme duke vënë në dukje rritjen e shpenzimeve ushtarake nga fuqitë kryesore.

Një pikë kryesore në opinion është komenti i Solanës për qasjen e SHBA ndaj problemeve të sigurisë, që sipas tij është e gabuar.

"The Economist": Pa rolin e Amerikës, bota shkon në luftë

Postuar në 31 Janar, 2018 11:26

Revista e njohur “The Economist” ia kushtonte edicionin print të datës 25 janar kursit konfliktual ku kanë hyrë fuqitë e mëdha të botës. Revista sjell në vëmendje konfliktet e kufizuara të 25 viteve të fundit dhe ato që ende vazhdojnë, si në Siri, Afganistan, Afrikën Qendrore dhe Irak, për të konkluduar se në botë ka zhvendosje thelbësore gjeopolitike të cilat e sfidojnë rrënjësht rolin e deritanishëm të SHBA.

SHBA planifikon ndërtimin e një rrjeti shtetëror 5G. Synimi: Përballja dhe frenimi i Kinës

Postuar në 29 Janar, 2018 10:53

Administrata e presidentit amerikan Donald Trump planifikon të shtetëzojë rrjetin e celularëve me synim mbrojtjen nga aktivitetet e Kinës.

SHBA, bllok kompanive kineze të telekomunikacionit

Postuar në 16 Janar, 2018 10:09

Bllok Kinës në tregun amerikan të telekomunikacioneve. Reuters raporton se Kongresi amerikan i ka kërkuar kompanisë së njohur AT&T, e dyta për shërbimin ëireless që të ndërpresë të lidhjet tregëtare me prodhuesin kinez. Huwei Technologies Co LTD dhe t’u kundërvihet planeve nga operatori kinez China Mobile LTD për të hyrë në tregun amerikan për shkak të shqetësimeve që lidhen me sigurinë.

Qytetet misterioze të Kinës (Foto)

Postuar në 04 Janar, 2018 10:04

Në Kinë ka me qindra qytete që kanë pothuajse çdo gjë të nevojshme për një jetesë moderne: ndërtesa të larta, pallate banimi, gradaçela, madje dhe godina të artit publik. Të gjitha përveç asaj më të rëndësishmes: njerëzve

Këto qytete misterioze - dhe pothuajse bosh - janë pjesë e planit të Kinës për të zhvendosir deri në 300 milion njerëz që jetojnë në zonat rurale në qendrat urbane. Zona Kangbashi e Ordos janë tashmë të përgatitura dhe të gatshme për të akomoduar njerëz.

Artikulli/Kina pushton ushtarakisht Tajvanin në vitin 2020

Postuar në 03 Janar, 2018 14:17

Gazeta “South China Morning Post”, me bazë në Hong Kong, publikon sot shkrimin e një analisti kinez që flet për mundësinë e pushtimit të Tajvanit nga Kina në vitin 2020.

Gazeta i referohet fjalimit të presidentit kinez, Xi Jinping, mbajtur në kongresin e 19-të ku foli për “ribashkimin si një strategji themelore të një ere të re të Kinës”. 

“Sipas raportit kjo erë e re i referohet periudhës nga tani deri në mesin e këtij shekulli. Deri në vitin 2050, Kina duhet të ketë arritur rilindjen e kombit kinez dhe të jetë bërë një fuqi socialiste moderne”, shkruan gazeta. 

Fotot satelitore, Kina furnizon me naftë Korenë e Veriut

Postuar në 28 Dhjetor, 2017 16:06

Mediat koreanougore raportojnë për kontrabandë nafte mes Koresë së Veriut dhe Kinës duke shpërndarë me këtë rast edhe fotot përkatëse.

Që nga muaji tetor raportohen 30 raste dhe mënyra e kontrabandimit është rreshtimi i çisternave kineze me njësi detare të Koresë së Veriut në Detin e Verdhë.

Fotot satelitore janë shpërndarë nga agjencitë amerikane dhe konfirmojnë se Pekini zyrtar po mban në jetë regjimin Korean.

Zemërimi i Koresë së Veriut pas bllokadës ekonomike

Postuar në 24 Dhjetor, 2017 12:23

Koreja e Veriut i quajti sanksionet e fundit të OKB-së "si një sulm të dhunshëm mbi sovranitetin e vendit dhe një akt lufte që shkatërron paqen dhe stabilitetin e Gadishullit Korean dhe gjithë rajonit".

Sipas njoftimit, të Ministrisë së Jashtme Koreano Veriore, armët bërthamore të Koresë së Veriut janë një mjet parandalimi që synon vetëmbrojtjen dhe nuk janë në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar.

Kina mbledh ADN-në e 11 milionë ujgurëve

Postuar në 13 Dhjetor, 2017 23:41

Human Rights Watch raportoi se autoritetet kineze po mbledhin mostrat e ADN-së, shenjat e gishtërinjve dhe të dhëna të tjera biometrike nga çdo banor në një rajon të largët perëndimor . Zyrtarët gjithashtu po ndërtojnë një bazë të dhënash për llojet e gjakut nga mosha 12 deri në 65 vjeç në Xinjiang. Ky rajon është shtëpia e mbi 11 milionë ujgurëve, një pakicë muslimane turke që herë pas here është goditur nga fushatat e dhunës.

Pages

Subscribe to RSS - kina