Keshilli Bashkiak

San Torini, merren masa kundër keqtrajtimit brutal të gomarit

Postuar në 29 Korrik, 2018 11:29

Vala e madhe e turistëve që përmbyt ishullin e njohur grek të San Torinit ka nxjerrë në pah një problem që në dukje është banal, por që në të vërtetë tregon pasojat që vijnë kur turizmi kthehet në industri.

Keqtrajtimi i kafshëve të ngarkesës, kryesisht gomarit, që përdoret për transportin e turistëve, është kthyer në një çështje publike aq sa Këshilli Bashkiak është detyruar të marrë masa. 

Banorët ndërpresin mbledhjen e Këshillit Bashkiak të Vlorës (Video)

Postuar në 26 Prill, 2018 16:31

Banorët e Lagjes “Kushtrimi” në Vlorë dhe ata të Orikumit kanë detyruar Këshillin Bashkiak të Vlorës të  pezullojne mbledhjen. 28 familje kanë kërkuar dëmshpërblim për banesat e nga ndertimi i segmentit lidhës  të autostradës me Rrugën Transballkanike. Ata pretendojnë se prej kater muajsh nuk perfitojne as qeratë e banesave ku jane vendosur.

Konsensus PS-PD për Himarën, Athina i kujton Tiranës integrimin në BE

Postuar në 31 Gusht, 2017 12:16

Megjithë polemikat Këshilli Bashkiak i Himarës miratoi planin rregullues të Himarës  ku përfaqësuesit e PS-së dhe PD-së votuan pro. Plani rregullues i Himarës parashikon zgjatimin e shëtitores së qytetit deri në afërsi të portit, ndërsa nga zgjatimi i saj preken disa ndërtime në këtë zonë, të cilat do të shemben. Mes personave të prekur nga ky plan janë edhe vetë Beleri dhe Neranxi, të cilët zotërojnë prona në mesin e ndërtesave që parashikohen të shemben pas miratimit të planit.
Athina e konsideron kete shkelje te te drejtave te Njeriut te minoritetit grek ne vendin tone.

As në pushtet, as në opozitë. Thjesht në Pazar

Postuar në 26 Korrik, 2017 23:19

Ajo që ndodhi sot në mbrëmje në Këshillin Bashkiak të Tiranës na rikonfirmon shijen e hidhur të poshtërimit që buron nga një klasë politike që është aty për të bërë biznes. Si fillim duhet të pranojmë se propozimi për rritjen e çmimit të ujit nuk është absurd në vetvete, as edhe nuk i mungon objektiviteti.

"Do edhe milionat, do edhe karrierën në parti". Bën edhe moral...

Postuar në 29 Dhjetor, 2016 22:46

Besnik Aliaj, këshilltar i PD-së në Këshillin Bashkiak të Tiranës, deklaroi sot se do të jepte dorëheqjen nëse miratohej plani urbanistik i Tiranës. Aliaj ka bërë të alarmuarin duke e kritikuar atë. Mirëpo Veliaj ka reaguar në mbledhjen e Këshillit Bashkiak duke dhënë këto sqarime që kompromentojnë moralin e fabulës së treguar nga këshilltari demokrat:

Qeverisje “Made in PS”: Parku Sportiv i Durrësit transformohet në shesh ndërtimi

Postuar në 27 Nëntor, 2016 13:44

Gazeta “Shekulli” shkruan sot për një vendim të Bashkisë së Durrësit e cila ka dhënë leje ndërtimi në një terren sportiv të qytetit.

"Ka një skenar të errët për ta zhbërë Himarën"

Postuar në 02 Korrik, 2016 15:36

Ish-deputeti himarjot, biznesmeni Nikollaq Neranxi shkruan në profilin e vet në Facebook për atë që ndodhi në mbledhjen e Këshillit Bashkiak të Himarës. Policia komunikoi për një zënkë për motive të dobëta, por Neranxi flet për një skenar të errët. Më poshtë statusi i Neranxit:

Çfarë po ndodh me pronat? Sherr në Këshillin Bashkiak të Himarës (Video)

Postuar në 30 Qershor, 2016 13:40

Ka degjeneruar në dhunë mbledhja e Këshillit Bashkiak të Himarës, teksa ishte për diskutim një çështje shumë e ndjeshme, ajo e regjistrimit të pronave. Teksa këshilltarët ishin në mbledhje dhe kishin nisur dikutimet, me praninë edhe të disa banorëve, disa persona kanë hyrë në mbledhje dhe aty ka nisur konflikti që degjeneroi në dhunë.

Më parë Bashkia, pastaj Tirana dhe qytetarët

Postuar në 17 Mars, 2016 16:58

Prej disa kohësh Bashkia e Tiranës dhe drejtuesi i saj, Erjon Veliaj, janë vënë në qendër të vëmendjes për disa nisma, të cilat në rastin më të mirë kanë nevojë për diskutim, kurse në rastin më të keq, thjesht duhen pezulluar se kanë shkelur ligjin. Ndërtimi te Parku i Liqenit duhet diskkutuar, pa folur këtu për lejen e ndërtimit, ndërkohë që konçesioni te Parku Rinia dhe ndryshimet në paketën fiskale, kanë anashkaluar ligjin.

PD, padi Veliajt për konçesionin e Parkut Rinia, taksat vendore dhe çmimet e biletave

Postuar në 04 Janar, 2016 11:20

Partia Demokratike do të kallëzojë në Prokurorinë e Tiranës kryebashkiakun Erion Veliaj për vendimet e datës 30 Dhjetor të Këshillit Bashkiak. Sipas opozitës, vendimi i Erion Veliajt për rritjen me 50 milionë dollarë të taksave vendore është i pavlefshëm sepse është ndërmarrë pa u dekretuar ende ndryshimi i ligjit ‎nga Presidenti i Republikës për taksat dhe tarifat vendore. “Për të njejtën arsye, fakti që bazohen në një akt që ende nuk ka fuqi është i pavlefshëm dhe miratimi i buxhetit 2016 të Bashkisë”-thotë deklarata e Partisë Demokratike.

Pages

Subscribe to RSS - Keshilli Bashkiak