kerkime

Dokumenti, FBI nuk besonte se Hitleri u vetëvra

Postuar në 23 Prill, 2019 23:59

Dokumente të deklasifikuara të FBI zbulojnë se Byroja Federale e Hetimeve nuk ishte e bindur për vdekjen e Adolf Hitlerit dhe se kishte vazhduar kërkimet për vendndodhjen e tij në Argjentinë.

Hitleri u vetëvra në Berlin më 30 prill, 1945, por që atëherë ka patur spekulime të vazhdueshme se ai nuk kishte vdekur më  të vërtetë dhe se i ishte dashur të largohej nga Gjermania për të shmangur arrestimin nga forcat e koalicionit. Pesë muaj pas kësaj ngjarje FBI ishte duke shqyrtuar informacionin se Hitleri kishte ikur në Argjentinë me nëndetëse.

Turqia me sytë nga torta në detin e Qipros

Postuar në 13 Nëntor, 2018 12:14

“Tensionet për shpimet detin e Qipros  Gazi duken po aq" shpërthyese sa  depozitat që mund të gjenden në pjesën e poshtme të Mesdheut Lindor"- shkruan në edicionin online gazeta zviceriane, Neue Zürcher Zeitung në artikullin me titull, “Kërkimet rindezin problemin e Qipros".

Gazeta zvicerane vëren se ka pak gjasa që Ankaraja të ndërhyjë me mjete ushtarake për të penguar interesat amerikane në Mesdheun Lindor dhe shpimet që po kryen Exxon Mobil dhe anija e saj IceMax.

Athina shpall fituesit për naftë dhe gaz në kufij me Shqipërinë, së shpejti hapen ofertat për Jonin

Postuar në 05 Shkurt, 2016 11:51

Ministria greke e energjisë ka shpallur fituesin e tenderit ndërkombëtar për kërkimet e naftës dhe gaziot në tre blloqe tokësore të Greqisë Perëndimore.
Ministri i energjisë, Panos Skourletis ka firmosur vendimet për kompanitë që janë përzgjedhur. Në bllokun Artë-Preveza dhe atë të Peloponezit veriperëndimor, Hellenic Petroleum, dhe në Etoloakarnani, Energan Oil & Gas S.S. Kjo kompani ka fituar më herët tenderin për kërkime në blloqet e Janinës dhe Katakolos.

Subscribe to RSS - kerkime