Kardinali

Vetëm 6 vite burg për kardinalin Xhorxh Perl

Postuar në 13 Mars, 2019 12:12

Kardinali australian, Xhorxh Perl, i treti në hierarkinë e Vatikanit deri pak kohë më parë u dënua me gjashtë vite burg për pedofili dhe abuzimi seksual, por mund të vuajë periudhën e detyrueshme minimale të dënimit me tre vjet dhe tetë muaj.
Gjykatësi, Peter Kidd shpjegoi gjatë shpalljes së vendimit se për dënimin e Kardinalit mori parasysh edhe moshën e tij. 
Perl rrezikonte dënimin me 50 vjet burg për abuzimin me dy fëmijë të korit të Kishës në Melburn në periudhën 1996- 1997. Djemtë ishin 13 vjeç në kohën kur zhvilloheshin ngjarjet, në katedralen e Shën Patrikut.

Akuza për abuzim me minorenët ndaj kardinalit australian Pell

Postuar në 29 Qershor, 2017 10:02

Kisha Katolike ka ardhur sërish në qendër të vëmendjes për një akuzë të rënë: abuzim seksual me minorenë. Akuza është ngritur kundër kardinalit australian  Gorge Pell, emëruar nga Papa Françesku si Prefekt I Çështjeve ekonomike. Pell do të paraqitet në gjykatën e Melburnit më 18 korrik dhe ai është mbrojtur përherë ndaj kësaj akuze duke hedhur poshtë ato si të pavërteta.

Ribashkimi i Edit dhe Tomës në emër të Zotit dhe zgjedhjeve që po vijnë(Video)

Postuar në 11 Tetor, 2016 20:38

Politika dha sot një tjetër shfaqje me protagonistë kryeministrin e vendit, i cili mesa duket e ka të vështirë të dalë nga kostumi i karakterit që ka pavarësisht se gëzon statusin e kryeministrit të vendit apo të një njeriu me më shumë se 10 vite karrierë në politikë.

Edi Rama doli sot me një tufë me lule në aeroportin e Rinasit për të pritur Dom Ernest Troshanin, i shpallur kardinal nga Papa Françesku. Për tu vlerësuar si gjest, por përtej dimensionit simbolik që përcolli mendimi i kryeministrit për të nderuar kardinalin, Edi Rama na dha edhe një mesazh tjetër.

Çështja “Stepinac”, tensione diplomatike mes Serbisë dhe Kroacisë

Postuar në 27 Korrik, 2016 12:48

Çështja “Stepinac” ka sjellë tensionim të raporteve serbo-kroate. Vendimi i një gjykate kroate për të rrëzuar vendimin e gjyqit jugosllav të vitit 1946 për dënimin e peshkopit të Zagrebit Alojzije Stepinac, si bashkëpunëtor i fashizmit dhe nazizimit dhe pjesëmarrës dhe organiztaor i konvertimeve me forcë të serbëve ortodoksë, është vlerësuar nga Beogradi zyrtar si një hap mbrapa dhe me pasoja. Në këtë kuadër, Ministria e Jashtem serbe, i ka dërguar në notë proteste Zagrebit përmes së cilës kujton se OKB dhe BE-ja e ndalon restaurimin e ideologjive fashiste dhe të fashizmit.

Kristianët kanë “mision të konvertojnë” myslimanët

Postuar në 25 Maj, 2016 11:17

Kristianët kanë “mision të konvertojnë” myslimanët dhe anëtarë të tjerë të besimeve të krishtera. Deklarata është bërë nga një prej ndihmësve të Papa Françeskut, kardinali Kurt Koch.Një mendimi i tillë prej tij është dhënë pas një dialogu ndërfetar mes zyrtarëve të kishës Katolike dhe liderëve hebre, që u organizua me dyer të mbyllura në Institutin Woolf në Kembrixh, Angli.

Subscribe to RSS - Kardinali