kandidimi

Kryeministri: Dako dhe Sejdini u tërhoqën vetë. U ndërgjegjësuan se ishin konsumuar

Postuar në 14 Maj, 2019 13:50

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar në konferencën për shtyp me gazetarët se Qazim Sjedini dhe Vangjush Dako janë tërhequr vetë nga rikandidimi.

Jeni të lirë ta besoni ose mos ta besoni, por Qazim Sejdini dhe Vangjush Dako janë tërhequr vetë prej kohësh. Tre mandate në Elbasan dhe Durrës, dy qytete të rëndësishme, janë shumë, shumë. Ka një konsum të jashtëzakonshëm

ka thënë kryeministri.

Bie plani për kandidimin e Ballukut në Tiranë. Ministrja merr drejtimin e degës së PS-së

Postuar në 22 Mars, 2019 19:45

Pak kush e nuhati se ditën kur kryeministri Edi Rama njoftoi ndryshimet në qeveri ai kishte ndërmend edhe një zgjidhje ideale të çështjes Veliaj. Gjatë protestës së studentëve, zoti Rama ushqeu me djallëzi idenë se pas saj qëndronte edhe Erjon Veliaj, ndonëse ky i fundit nuk doli ndonjëherë në skenë.

Ky thashethem që nuk ngjiti kishte dy synime: të diskreditonte protestën dhe së dyti të demaskonte lojën e dyfishtë të Veliajt brenda PS-së.

2019, karriges së Veliajt i mbeten tri këmbë

Postuar në 30 Dhjetor, 2018 22:46

Protesta e banorëve të Unazës së Re ka gjeneruar një sërë zhvillimesh politike të cilat në sy të parë kapen jo lehtë. Përtej faktit se atë protestë kreu I opozitës e orientoi si bietejë kundër Erjon Veliajt dhe se në të nuk mori pjesë asnjëherë Sali Berisha, ka disa elementë të tjerë që meritojnë vëmendje.

Së pari lëvizja e Bashës është e kuptueshme në kontekstin elektoral të vitit 2019. Veliaj duhet goditur përpara se të rivalizohet.

Kandidat i tepsisë

Postuar në 19 Dhjetor, 2018 16:04

Kujt opozite t’i besohet? Kjo është një pyetje që ka zënë vend në diskutimin politik të paktën që nga maji i vitit 2017. Dhe duket se do të mbetet pa përgjigje për një kohë të madhe. Sot Partia Demokratike, përmes përfaqësuesve të saj, Jorida Tabaku dhe Gazmend Bardhi, ka akuzuar kryeministrin Edi Rama dhe kryebashkiakun Erjon Veliaj si përgjegjës të një afere të re që fshihet pas projektit të Unazës së Madhe:

Kandidat i vetes dhe i...LSI-së

Postuar në 17 Dhjetor, 2018 13:11

Sinqerisht mezi po pres fushatën. Dua të shoh çfarë alternativash të reja ka që edhe unë të mësoj dhe të shoh çfarë duhet të bëjmë më mirë

Kështu deklaroi në daljen e fundit në “E diela shqiptare”, kryebashkiaku i Tiranës Erjon Veliaj. Zoti Veliaj madje ka shtuar se ai e ka me shumë pasion punën që bën. Një deklaratë e cila lë të kuptojë se z. Veliaj e konsideron veten si kandidatin e Partisë Socialiste për zgjedhjet vendore të vitit 2019.

Top-Channel merr vendimin: Erion Veliaj rikandidon për kryetar bashkie në vitin 2019

Postuar në 25 Gusht, 2018 14:56

Sot ka qarkulluar një lajm sipas të cilit përfaqësues të qeverisë dhe drejtues të Partisë Socialiste janë mbledhur në Llogara. Vendimet e kësaj mbledhjeje thjesht hamendësohen, pasi njoftim zyrtar nuk ka. Por kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj ka përcjellë ca të dhëna përmes televizionit kombëtar Top-Channel që i shërben përditë.

Gjukanoviç, sërish në garë për president

Postuar në 20 Mars, 2018 11:17

Milo Gjukanoviç do të kandidojë sërish për president të Malit të Zi. Ai ka njoftuar dje se do të marrë pjesë në votimet e muajit të ardhshëm.

Lëvizja e tij është thuajse e paprecedentë në Ballkan. Gjashtë herë kryeministër, një herë president, tre dorëheqje nga politika. Gjukanoviç rikthehet kësaj radhe me velin e një properëndimori të vendosur, por edhe të dikujt që ofron garanci se di të sit ë mbajë pushtetin në një vend që ka qenë pikë kritike e përplasjes Rusi-SHBA.

Katër kandidatë për kreun e PD-së. Patozi: Normalizim statutor procesit, Basha të dorëhiqet

Postuar në 01 Korrik, 2017 18:57

Në garën për për kryetar të Partisë Demokratike kandidojnë tashmë 4 kandidatë. Lulzim Basha, që ka hapur procedura antistaturore, Eduard Selami, Erjon Piciri dhe së fundmi edhe Astrit Patozi. 
Ky  i fundit duket se përfaqëson grupin e demokratëve që kërkojnë dorëheqjen e Bashës dhe që sot ka shpërndarë një deklaratë përmes së cilës kërkon mbledhjen e kryesisë dhe futjen e procesit në shina statutore. Vetë Patozi paraqiti ndër të tjera disa kërkesa që sipas tij rrjedhin nga nevoja e normalizmit të situatës në parti dhe kthimin e besimit. 

Hillary Clinton po mendon kandidimin për bashkinë e New York-ut?

Postuar në 19 Janar, 2017 11:09

Hillary Clinton do ta fitonte me diferencë bashkinë e New York-ut nëse do të vendoste të kandidonte. Këtë tregon një sondazh i publikuar të mërkurën, duke përforcuar zërat se ish-sekretarja e Shtetit po mendon rikthimin në skenën politike pas humbjes shokuese në zgjedhjet presidenciale. 
Kandidatja demokrate do të siguronte një përqindje 49 për qind nëse do të futej në garë, ndërkohë që kryebashkiaku aktual Donald de Blazio që shpreson në rikonfirmimin e postit ka vetëm 30 për qind të preferencave e të elektoratit. 

Rama me ndërgjegjie të qetë: Doshin, Ndokën dhe Prengën do t’i kandidoja sërish

Postuar në 17 Shtator, 2015 22:11

Kryeministri Rama ka hequr çdo përgjegjësi nga vetja për përfshirjen në listat e deputetëve të Partisë Socialiste emrave si  Tom Doshi, Armando Prenga apo Arben Ndoka, duke thënë se do të bëntë të njëjtën gjë nëse do të kthehej pas në kohë. I ftuar në emisionin Top Story Rama tha se nuk mund të ishte profet për të parashikuar devijimin e deputetëve nga rruga e ligjit.

Subscribe to RSS - kandidimi