kandidatet

Trump, praktikisht kandidat i republikanëve për zgjedhjet për President i SHBA-së. Cruz dorëzohet dhe tërhiqet nga gara

Postuar në 04 Maj, 2016 04:18

Donald Trump i ka nxjerrë praktikisht nockout të gjithë rivalët e vet nbë garën për President të SHBA-së. Përballja e sotme në Inidiana ka detyruar kandidatin tjetër të Partisë Republikane, Ted Cruz të lërë garën, duke njohur kështu Trump si fituesin e vërtetë kampit republikan. Në deklaratën e tij para mbështetësve ai ka shprehur keqardhjen për largimin, por ka shprehur besimin për të ardhmen, që është komentuar si opsion i hapur për vitin 2020.

Sa gënjejnë kandidatët amerikanë për president?

Postuar në 24 Prill, 2016 12:56

Faqja amerikane e internetit, "PolitiFact", e cila ka marrë çmimin "Pulitzer" për kontrollin e vërtetësisë së deklaratave të politikanëve, ka llogaritur se kandidtati republikan për president, John Kasich, ka nivelin më të lartë të vërtetësisë së deklaratave që ka bërë gjatë fushatës presidenciale aktuale – 52%. Ai ndiqet nga Hillary Clinton, e cila i ka patur deklaratat 50% të vërteta dhe nga Bernie Sanders me 49%. Më të pavërteta i ka patur deklaratat kandidati Donald Trump – vetëm 9% të deklaratave të vërteta – i ndjekur nga kandidati Ted Cruz, me vetëm 22% të deklaratave të vërteta.

Modeli amerikan i Bashës largon 35% të të vjetërve nga gara për zgjedhje parlamentare

Postuar në 20 Mars, 2016 19:58

Lulzim Basha, kryetar i Partisë Demokratike, duket se ka gjetur një mënyrë për të pastruar radhët e kandidatëve të vet në zgjedhje. Gjatë vizitës në ShBA, Basha ka zhvilluar një takim në Institutin Republikan Amerikan, ku është diskutuar për “modelin e përzgjedhjes së kandidatëve”.

Ilir Meta: “Në LSI askush nuk jep lekë për vendin në listën e kandidatëve”. Për kë shkon ky mesazh?

Postuar në 23 Nëntor, 2015 17:03

Ilir Meta ka përcjellë sot një mesazh “të padeshifrueshëm” nga mbledhja e Komitetit Drejtues të LSI-së. Thoitë Meta: “Jam krenar që asnjë kandidat i LSI për kryetar bashkie apo deputet që për të qenë i pari apo i dyti apo i treti në listë ka paguar lekë nën dorë apo mbi dorë te partia e kështu me radhë me të gjithë të tjerët, ashtu sikurse dëgjojmë që flitet lart e poshtë se kërkojnë lekë për partinë e përralla të tjera të cilat nuk janë gjë tjetër veçse abuzime të indivdiëve të caktuar që kërkojnë para për veten e tyre.

Pages

Subscribe to RSS - kandidatet