kampi

Muxhahedinët/Reagimi i Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit në Gjermani

Postuar në 20 Shkurt, 2019 03:24

Në datën 17 shkurt ResPublica, publikoi një shkrim me titull: Çfarë ndodh realisht në kampin e muxhahedinëve në Manëz? Dhe kush financon për të?

Një shkrim me dëshmi dhe akuza i "Spiegel" për kampin e muxhahedinëve në Manëz

Postuar në 20 Shkurt, 2019 03:07

Revista e njohur gjermane “Spiegel” ka publikuar online në versionin anglisht shkrimin e vet dedikuar muxhahedinëve iraninë që jetojnë në Shqipëri. Autorja e shkrimit është Luisa Hommerich dhe në tërësi shkrimi merret sa me strukturën e grupit politik në fjalë, aq edhe me dëshmitë e njerëzve që kanë jetuar në kamp apo pranë organizatës MEK për një kohë të gjatë.

Çfarë ndodh realisht në kampin e muxhahedinëve në Manëz? Dhe kush financon për të?

Postuar në 17 Shkurt, 2019 11:23

“Tehran Times” shkruante dje për iraniaënët e vendosur në Shqipëri, që janë pjesë e grupimit të majtë, MEK – Organizata Popullore e Muxhahedinëve të Iranit. Media në fjalë i referohej një shkrimi të revistës gjermane “Spiegel” sipas të cilës në kampin e muxhahedinëve në Manëz, pranë Tiranës, zhvillohen stërvitje intensive për operacione subversive.

Anëtarët e MEK në kamp praktikohen për prerjen e fytit me thikë, heqjen e syve me dorë…

Të dhëna të reja/Në Jasenovac u vranë 800 mijë serbë dhe 40 mijë hebrej

Postuar në 02 Shkurt, 2019 00:37

Serbia duket se po ja del të tematizojë me terma të tjerë akuzën e vjetër ndaj kroatëve për vrasjen e serbëve gjatë Luftës së Dytë Botëore. Në një intervistë për televizionin serb, Pink Tv, profesor dr. Gideon Greif, kërkuesi kryesor në Institutin Shem Olam për Holokaustin, me qendër në Izrael, ka deklaruar se rreth 800 mijë serbë dhe 40 mijë hebrej janë vrarë në kampin e famshëm të Jasenovacit në Kroaci.

Ideja e kampit të refugjatëve ekziston

Postuar në 19 Qershor, 2018 21:13

BE është shumë e shqetësuar për çështjen e emigrantëve. Përmes komisionerit  për migracionin dhe punët e brendshme Dimitris Avramopoulos, Brukseli thotë se ka vërejtur  një rritje të numrit të emigrantëve nga një rrugkalim i ri që prek Bosnjën, Shqipërinë dhe Malin e Zi.

“Edhe pse numrat nuk janë ende alarmante, qëllimi ynë sot ishte që të përforcojmë bashkëpunimin dhe përprjekjet tona për të evituar në mënyrë kolektive që situata të përkeqësohet”-ka deklaruar Avramopulos.

Gazeta austriake “Presse”: Vjena po negocion me Tiranën për kampet e emigrantëve

Postuar në 16 Qershor, 2018 12:51

Gazeta austriake “Presse” shkruan se Vjena zyrtare është në negociata me Tiranën, Beogradin, Prishtinën dhe Shkupin për ndërtimin e një kampi për refugjatët të cilëve u refuzohet qëndrimi në Austri. 
Sipas gazetës në fjalë, këta persona duhen “parkuar përkohësisht” në disa vende që janë më pak tërheqëse për emigrantët suke shtuar se vendet e Ballkanit Perëndimor po kërkojnë para në këmbim të hapjes së kampeve në fjalë. 
Austriakët po ashtu duan që të ndryshojë edhe misioni i Frontex, ndaj të cilit mendojnë se duhet kërkuar kthimi në Afrikë i personave që shpëtohen në det. 

Këshilltari për sigurinë i Kryeministrit: Kampi i luftëtarëve të ISIS, lajm i rremë i përhapur nga LSI-ja

Postuar në 15 Qershor, 2018 21:28

Këshilltari për Sigurinë i kryeministrit Edi Rama, ka deklaruar gjatë një interviste për TemaTv se lajmi për krijimin e një kampi për luftëtar të ISIS që janë kthyer nga Siria është i rremë dhe është përhapur nga përfaqësues të Lëvizjes Socialiste për Integrim.

Ish-Shefi i SHIU-t me shifra personale

Postuar në 09 Qershor, 2018 18:45

Nëse duam të kuptojmë se çfarë individësh drejtojnë institucionet shqiptare, mjafton të dëgjojmë ata që kur janë në detyrë hiqen dhe shiten si të depolitizuar. Kujtojmë këtu përballje tpublike të këshilltarit të Presidentit, Piro Ahmetaj, apo edhe qëndrimet e ish-shefit të Shtabit të Ushtrisë, Xhemal Gjunkshi, aktualisht deputet i Partisë Demokratike. Militantë politikë që dëshirojnë të afirmohen me deviza gjoja ideologjike ndonëse në detyrë janë për të tjera cilësi.

Turp për Europën

Postuar në 22 Shtator, 2016 12:29

Natyrisht që vënia e qëllimshme e zjarrit duhet kundërshtuar, ashtu si ndodhi ajo në kampin e refugjatëve në Moria pranë Lesbosit. Dorasit eventualë duhet të ndëshkohen. Por organizatat e ndihmës dhe institucionet e shëndetësisë në Greqi vetë kanë kohë që kanë paralajmëruar, që "hot-spot"-et e tejmbushura janë bomba me sahat. Ishte vetëm një çështje kohe, kur kushtet e padurueshme atje të çonin në një shpërthim të dhunës dhe kaosit.

Ngrihet kampi i parë i emigrantëve në kufi me Shqipërinë

Postuar në 12 Mars, 2016 10:30

Në qytezën e Konicës, pranë kufirit me Shqipërinë, kanë mbërritur mbrëmjen e të premtes 162 refugjatë nga Siria. Shumica e tyre janë gra dhe fëmijë. Ata vinin nga Porti i Preiut, ku kishin mbërritur ditë më parë nga ishujt e detit Egje.
Refugjatët janë pritur me mjaft ngrohtë nga banorët, të cilët janë mobilzuar për t’i mbështetur duke ofruar kryesisht veshmbathje. 162 refugjatët janë sistemuar në mjediset e një kampi fëmijsh, ku strukturat e pushtetit vendor kanë krijuar me shpejtësi kushte tepër optimale.

Pages

Subscribe to RSS - kampi