kallezim

Policia kallëzon Bashën për nxitje të dhunës kundër rendit kushtetues

Postuar në 25 Shkurt, 2017 13:58

Për thirrjen ë bërë një ditë më parë nga çadra e protestës, policia i ka kërkuar Prokurorisë të ndjekë penalisht kreun e Partisë Demokratike Lulzim Basha.Në materialin që i ka referuar Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë në Tiranë policia thotë se në datën 24 shkurt në çadrën e ngritur,para kryeministrisë dhe në fjalën e transmetuar drejtpërdrejt në media, Basha ka bërë thirrje nxitëse ndaj qytetarëve të reagojnë dhunshëm ndaj institucioneve shtetërore.

Mbyllja e “Dosjes” Veliaj, PD kërkon ndërhyrjen e Llallës

Postuar në 26 Dhjetor, 2016 13:30

Partia Demokratike i kërkoi prokurorit të Përgjithshëm të ndërhyjë për të mos lejuar mbylljen e dosjeve hetimore për kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj, i cili është kallëzuar për tre çështje.

Basha kërkon shkarkimin e Dakos, PD e kallezon në Prokurori

Postuar në 15 Dhjetor, 2016 12:57

Këshilltarët dhe deputetët demokratë të Bashkisë së Durrësit kanë kallëzuar në Prokurori kryebashkiakun e Durrësit Vangjush Dako për lidhje kriminale që sipas tyre mundësuan lirimin nga burgu të ish-kreut të bandës së Durrësit, Lulzim Berisha. Pas takimit me ta në selinë e Partisë Demokratike, kryetari Lulzim Basha i kërkoi kryeministrit Rama shkarkimin e menjëhershëm të Vangjush Dakos.

Fotoja me Obamën, ja argumentat ligjorë të PD-së për kallëzimin ndaj Ramës

Postuar në 03 Korrik, 2016 11:26

"Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, në vitin 2012, ka përdorur 80 mijë dollarë, për të bërë një financim të paligjshëm në fushatën elektorale në SHBA, nëpërmjet të cilës ka synuar të përfitonte një pjesëmarrje në aktivitetin që organizonte Presidenti i SHBA-së, dhe eventualisht të siguronte foto gjatë takimit me të.

Kallëzim penal Berishës për deklaratën e armëve

Postuar në 29 Prill, 2016 11:02

Partia Socialiste konkretizoi sot nismën për të paditur në Prokurori ish-kryeministrin Berisha lidhur me deklaratat e bëra nga ky i fundit në parlament për armatosjen me ligj tw popullsisë në kushtet e mungesës së rendit dhe sigurisë. Kallëzimi penal është dorëzuar në prokurori nga nënkryetari i grupit parlamentar, Taulant Balla. Akuzat e ngritura nga PS janë “thirrje publike për veprime të dhunshme” dhe “armatosje kundër rendit kushtetues”.

Njolloset prapë LSI. Drejtori i Rrugëve akuzohet për dëm 4.5 milionë euro

Postuar në 24 Shkurt, 2016 16:51

Kontrolli i Larte i shtetit ka kallëzuar në prokurori drejtorin e përgjithshëm të autoritetit rrugor shqiptar, Dashamir Xhikën, post që në bazë të marrëveshjes së koalicionit i takon LSI-së. Një auditim i kryer për periudhën janar 2014 – shtator 2015 ka zbuluar se ai i ka shkaktuar shtetit një dëm prej 634 milionë lekë ose 4,5 milionë eurosh. Ky dëm, thuhet në raportin e KLSH, ka ardhur kryesisht nga mungesa e supervizimit gjatë zbatimit të projekteve në infrastrukturën rrugore.

Veliaj kallëzohet për ndërtimin në Parkun e Liqenit. PD: Ka ndërmend të ngrejë lokal

Postuar në 17 Shkurt, 2016 12:21

Ashtu siç kishte paralajmëruar Partia Demokratike kallëzoi spenalisht kryetarin e Bashkisë së Tiranës, për ndërtimin brenda Parkut të Liqenit të Tiranës. Objekt i kallëzimit është shpërdorimi i detyrës dhe ndërtimi i paligjshëm. Partia Demokratike thotë se ndërtimi po bëhet, në një zonë e cila është kategorikisht e mbrojtur me ligj nga ndërhyrjet, siç është Parku i liqenit të Tiranës.  Sipas përfaqësuesve të opozitës te liqeni bëhet për interesa të pastra korruptive dhe klienteliste të kryebashkiakut të Tiranës.

Fullani kërkon kthimin në detyrë. Padi Bankës së Shqipërisë dhe Kuvendit

Postuar në 10 Shkurt, 2016 15:52

Ardian Fullani ka kërkuar kthimin në detyrë si Guvernator i Bankës së Shqipërisë. Pasi fitoi betejën ligjore në të gjitha shkallët – në Gjykatën e Lartë pasi prokuroria nuk bëri rekurs – Fullani ka bërë një kallëzim për Bankën dhe Kuvendin e Shqipërisë për shkarkim të paligjshëm. Ai u arrestua në shtator të vitit 2014 për shpërdorim detyre pasi u konstatua vjedhja e 713 milionë lekëve. 

http://www.tematv.al/2016/02/10/fullani-kërkon-kthimin-në-detyrë-padit-bankën-e-shqipërisë

Shefi i repartit special “Shqiponja” u kërcënua me jetë nga pronari i basteve, Ervis Martinaj

Postuar në 13 Nëntor, 2015 16:52

Më 20 tetor të vitit 2013, në kulmin e operacionit “Fundi i Marrëzisë”, kundër lojërave të paligjshme të fatit, Ervis Martinaj, I akuzuari kryesor për vrasjen e Enton Nikës të mërkurën në Linzë ka kërcënuar me jetë shefin e repartit special “Shqiponja” në drejtorinë e policisë së Tiranës, Engjëllush Avdulaj.

Tom Doshi nuk i ndahet Spartak Brahos, e padit për përhapje të panikut dhe shpërdorim detyre

Postuar në 03 Nëntor, 2015 10:18

Të dy kanë luftuar që ta shohin në pranga njëri-tjetrin. Tani është radha e Tom Doshit të kallëzojë Spartak Brahon, pas mbylljes së hetimeve për letrën e famshme të destabilizimit që deputeti i LSI-së u përcolli drejtuesve të lartë të Shtetit, përfshi dhe Prokurorin e Përgjithshëm.

Tom Doshi depozitoi në Prokurorinë e Tiraëns kallëzimin për shpërdorim detyre nga Spartak Braho në cilësinë e kryetarit të Komisionit të Sigurisë si dhe për nxitje dhe përhapje të panikut në shoqëri.

Pages

Subscribe to RSS - kallezim