jeruzalemi

Jeruzalemi kryeqytet i Izraelit, një gabim i Trump në Lindjen e Mesme*

Postuar në 23 Janar, 2018 11:18

Qëkurse Donald Trump u zgjodh president i SHBA, kam mbajtur shënim vendimet e tij në çështjet e politikës së jashtme dhe të sigurisë duke u përpjekur më kot të gjej ndonjë emërues të përbashkët logjike dhe një strategji të organizuar në bazë të perceptimit tërësor hapësinor. Paul Krugman, çmimi Nobel në ekonomi dhe columnist për New York Times, ka dhënë një shpjegim bindës për këtë në shkrimin e tij të javës së kaluar “Injoranca për shekullin e 21”. Shkrimi thellohet në dy drejtime kryesore:

Libri i Wolff: Vendimi për Jeruzalemin, pa asnjë objektiv për paqen në Lindjen e Mesme

Postuar në 05 Janar, 2018 00:31

Duket se Donald Trump kësaj radhe është gozhduar. Publikimi nga revista “New York” dhe gazeta “The Guardian” i pasazheve të një libri me autor, Michael Ëolff, ka nxjerrë në shesh një president aksidental që duket se është aty ku është falë një mrekullie elektorale dhe financiare që mund të ndodhë vetëm një herë. Wolff që ka punuar 18 muaj për librin me titull: “Zjarr dhe tërbim. Brenda Shtëpisë së Bardhë të Trump”, përcjell aty të dhëna të nxehta nga komunikimet private të Donald Trump me njerëzit e fushatës dhe liderë të ndryshëm.

Asnjë emër, asnjë provë...

Postuar në 28 Dhjetor, 2017 00:33

Sot ka shkruar për votën e Shqipërisë në OKB për Jeruzalemin edhe ish-kryeministri Sali Berisha. Nuk është hera e parë këto ditë që z. Berisha flet për këtë çështje, por shkrimi i sotshëm pason një serial konspirativ të opozitës që po kërkon të na bindë vetëm për një gjë: Edi Rama është antiamerikan dhe cenon raportet me SHBA-në. 

https://www.facebook.com/SaliBerisha/posts/925904694237105

Vota në OKB, 500 mln$ dhe vota e PD-së për projektin 5 miliardë $ të Karpenit

Postuar në 26 Dhjetor, 2017 23:09

Partia Demokratike “denoncoi” sot me anë të drejtuesit të Departamentit të Marrëdhënieve me Jashtë, Kreshnik Çollaku, atë që e ka quajtur skemë të shitjes së votës së Shqipërisë në OKB.

Fjala është për votën për rezolutën për Jeruzalemin, për të cilën opozita po lëviz nga skemat e një konspiracioni tek ato të një pazari. Gjithçka mund të jetë e vërtetë, por cila është skema e sotme e PD-së, për të shpjeguar votën e qeverisë së Edi Ramës?

Presidenca "dorovit" tezën Soros për votën e Shqipërisë në OKB

Postuar në 25 Dhjetor, 2017 21:53

Duket se opozita parlamentare shqiptare e me të edhe presidenca e Ilir Metës so ta përdorë votimin e Shqipërisë në OKB për Jeruzalemin si një pedan për të ndërtuar një aksion që mund të afektojë raportet me ShBA-në. Letra e presidentit të Republikës, Ilir Meta për presidentin Trump është akti kulminant që po pasohet nga një propagandë shpjeguese për psenë e votës së qeverisë. 

Analisti Serwer: Kërcënime boshe nga SHBA, rezoluta për Jeruzalemin do kalonte

Postuar në 24 Dhjetor, 2017 16:20

Analisti Daniel Serwer, studiues në Qendrën tha për Marrëdhënie Transatlantike në Universitetin, “Johns Hopkins” tha për Zërin e Amerikës, se vota e Shqipërisë kundër SHBA-ve për Jeruzalemin kryeqytet  nuk do të ndëshkojë as OKB-në dhe as Shqipërinë. Megjithëse administrata amerikane kishte paralajmëruar se do të kishte pasoja për ato vende që nuk mbështetën qëndrimin amerikan, Serwer e komenton këtë si kërcënim të zbrazët.

Vetëm zhurmë dhe llafe për vendimin për Jeruzalemin

Postuar në 23 Dhjetor, 2017 17:11

Vendimi i qeverisë shqiptare për Jeruzalemin ka krijuar një stuhi të vogël në Tiranë. Përtej arsyeve të vendimit, duket se forca më konsistente në kundërshtimin e saj, është Lëvizja Socialiste për Integrim. Ajo ka reaguar zyrtarisht për këtë çështje, përmes ish-ministres së Integrimit, Klajda Gjosha. Po kështu, ish-kryetari i saj, Ilir Meta, aktualisht President i Republikës ndërmori dje një hap të papritur dhe shumë të diskutueshëm, kur përmes një letre dërguar presidentit të ShBA-së, Donald Trump, e cilësoi vendimin e qeverisë të pakonsultuar. 

Ish-ambasadori shqiptar në OKB: Marrëdhëniet me SHBA nuk preken

Postuar në 22 Dhjetor, 2017 18:23

Zhurma e krijuar me votimin e Shqipërisë në OKB duket se po fryhet politikisht më shumë nga pesha reale e këtij qëndrimi për marrëdhëniet shqiptaro-amerikane.

Ndonëse qeveria shqiptare nuk ka qenë bindëse në argumentimin që i ka bërë votës së saj, ajo thotë se ka informuar për qëndrimin që do të mbante ndaj rezolutës për Jeruzalemin të gjitha institucionet që kanë kërkuar të kenë dijeni për këtë proces.

Ministri i Jashtëm: Vota jonë për Jeruzalemin, politikë e të gjitha qeverive shqiptare*

Postuar në 22 Dhjetor, 2017 14:51

Në politikë të jashtme nuk e kemi luksin të mos dallojmë faktet nga trillimet. Për ata që ende besojnë te faktet, vota e Shqipërisë dje në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara nuk është një votë kundër SHBA, por shprehje e qëndrimit tonë koherent, parimor e të pandryshuar në vite, bazuar në konsensusin ndërkombëtar të shprehur në dokumentet e panumërta të OKB-së dhe Rezoluta të Këshillit të Sigurimit, të cilat kanë fuqi detyruese, sikundër në linjë të plotë me qëndrimet e shumicës dërrmuese të vendeve anëtare të OKB-së, NATO-s dhe BE-së, partnerë historikë të SHBA-ve.

Pages

Subscribe to RSS - jeruzalemi