japonia

Polonia njofton nisjen e punës më 2021 për ndërtimin e një centrali bërthamor

Postuar në 05 Shkurt, 2020 15:43

Polonia deklaron se do të ndërtojë së shpejti një central bërthamor për realizimin e të cilit është në bisedime me SHBA, Francën dhe Japoninë. Zëdhënësi i qeverisë Piotr Müller, deklaroi në një intervistë se veprimet për finalizimin e projektit mbyllen vitin që vjen dhe se ndërtimi do të zgjasë dhjetë vjet.

Kryeministri pakistanez mendon se Gjermania dhe Japonia kanë kufi të përbashkët

Postuar në 23 Prill, 2019 16:51

Ka edhe dynjaja Elisa Spiropalin apo Gent Cakajn e vet. Mediat raportojnë një fjalë të kryeministrit pakistanez Imran Khan, që drejton një vend me më shumë se 200 milionë banorë të shprehet se Gjermania dhe Japonia kanë një kufi të përbashkët. Khan ishte duke folur në një konferencë të përbashkët për shtyp me presidentin Iranian, Hassan Rouhani kur solli si shembull Gjermaninë dhe Japoninë për bashkëpunimin industrial në kufijtë respektivë.

Sonda japoneze Hayabusa 2, ulet me sukses në asteroidin Ryugu, 300 mln km nga Toka

Postuar në 22 Shkurt, 2019 04:02

Japonia shënon një sukses të madh në kërkimin hapësinor. Në këto orë është konfirmuar ulja e sondës Hayabusa 2 në një asteroid – Ryugu - 300 milionë kilometra larg Tokës.

Agjencia japoneze e Eksplorimit të Hapësirës ka konfirmuar kontaktin bazuar në të dhënat e ndryshimit të shpejtësisë së sondës në fjalë e cila bën pjesë në projektin japonez të kërkimit të origjinës së jetës në sistemin tonë diellor.

Japonia synon dërgimin e një astronauti në Hënë rreth vitit 2030

Postuar në 30 Qershor, 2017 10:46

Japonia planifikon dërgimin e një astronauti në Hënë në vitin 2030. Propozimi është bërë nga agjencia hapësinore japoneze – JAXA – dhe ai do të zbatohet si fazë e dytë e një angazhimi tjetër të drejtuar nga NASA. Projekti I agjencisë amerikane synon krijimin e një stacioni hapësinore në orbitën e Hënës, edhe ky pjesë e një projekti më të madh që është mbërritja në Mars.

Koreja e Veriut kërcënon Japoninë me sulm bërthamor

Postuar në 04 Maj, 2017 11:42

Koreja e Veriut ka paralajmëruar Tokion se në rast  konflikti në rajon, Japonia do të jetë vendi i parë që do të mbulohet nga retë bërthamore. "Në rastin e një lufte bërthamore në gadishull, Japonia që strehon baza logjistike të forcave amerikane do të vihet nën retë radioaktive" - tha të mërkurën gazeta shtetërore e Rodong Sinmun të Veriut.

SHBA, e gatshme të mbrojë me armë bërthamore aleatët në Azi

Postuar në 16 Shkurt, 2017 22:15

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë të "vendosura" për të mbrojtur Korenë e Jugut dhe Japoninë, duke mos përjashtuar përdorimin e armëve bërthamore. Kjo është deklarata e Sekretarit Amerikan të Shtetit,  Rex Tillerson, pak ditë pas lëshimit të një rakete balistike nga Koreja e Veriut. Në një deklaratë të përbashkët me homologët e tij nga Koreja e Jugut dhe Japonia, Tilerson dënoi ashpër provat balistike të Koresë së Veriut dhe tha se SHBA mbetet e vendosur për të kontribuar në mbrojtjen e aleatëve të saj.

Japonia në luftë me gripin e shpendëve

Postuar në 18 Dhjetor, 2016 09:42

Japonia nisi asgjesimin e 210 mijë shpëndëve në përpjekje për të parndaluar një epidemi të re të gripit të shpendëve, pas rasteve të konstatuara në veri të ishullit Hokanito. Ky është asgjesimi i pestë në masë i shpendëve që prej fillimit të dhjetorit. Virusi i gripit H5 është shfaqur në disa ferma të shpendëve në gjithë vendin.
Përveç asgjesimit të shpendëve të prekura, autoritetet kane ndaluar transportin e pula e në vendet ku është shfaqur virusi.

Larg varësisë nga nafta. Pas fondit 2 trilionë $, Arabia Saudite hyn në partneritet të ri me Japoninë

Postuar në 03 Shtator, 2016 19:19

Nafta nuk është e ardhmja. Në funksion të kësaj perspektive, edhe një vend si Arabia Saudite, që është prodhuesi kryesor i naftës, po rishikon të gjitha objektivat. Pak kohë më parë u bë publik fakto se Riadi zyrtar krijoi një fond sovran prej 2 trilionë dollarë për të neutralizuar varësinë ekonomike nga nafta, shoqërua kjo edhe me masa të tjera fiskale.

Korea e Veriut kalon në veprim. Kryen lëshimin e një rakete me rreze të gjatë veprimi

Postuar në 07 Shkurt, 2016 02:47

Mediat ndërkombëtare njoftojnë se Korea e Veriu ka lëshuar sot një raketë me rreze të gjatë veprimi, e cila zyrtarisht është deklaruar se bëhet për të hedhur një satelit në orbitë. Japonia dhe Korea e Jugut kanë shprehur shqetësimin përmes autoriteteve më të larta të tyre institucionale, duke vlerësuar se lëshimi në fakt është një testim për lëshimin e raketave balisitike. Zyra e kryeministrit japonez përcolli një mesazh përmes “Twitter” ku deklaronte se trajektorja e “satelitit” shkon drejt rajonit të Okinavas.

Pas përgjimeve të publikuara nga “WikiLeaks”, Obama i kërkon ndjesë kryeministrin japonez, Shinzo Abe

Postuar në 26 Gusht, 2015 09:07

Sipas Agjensisë së lajmeve AFP, një zëdhënës i qeverisë japoneze njoftoi Presidenti amerikan, Barack Obama i kërkoi zyrtarisht ndjesë Japonisë në vijim të informacioneve të publikuara nga WikiLeaks sipas së cilave Washingtoni ka kryer përgjigjime telefonike ndaj zyrtarëve japonezë. Barack Obama zhvilloi sot në mëngjes një bisedë telefonike me Kryeministrin japonez, Shinzo Abe, saktësoi zëdhënësi i Qeverisë, Yoshihide Suga.

Subscribe to RSS - japonia