ivanov

Në 21 Prill Maqedonia zgjedh Presidentin

Postuar në 09 Shkurt, 2019 11:08

Kryetari i parlamentit të Maqedonisë Talat Xhaferri njoftoi 21 Prillin si datën e zgjedhjeve të ardhshme presidenciale. Nëse do të jetë i nevojshëm një raund i dytë, çka duket pothuajse e sigurt, ai do të mbahet më 5 maj.

Mandati i presidentit aktual, Gjorge Ivanov përfundon më 12 maj. Partitë më të mëdha në vend kanë filluar procedurat e brendshme për emërimin e kandidatëve të tyre.

Trump i shkruan Ivanov për marrëveshjen me Greqinë

Postuar në 06 Shtator, 2018 19:03

Presidenti amerikan, Donald Trump i është drejtuar me një letër presidentit të Maqedonisë,  Gjorge Ivanov, duke i thënë se vendi i tij "ka shumë arsye për të qenë krenarë për këtë vit", pasi sipas kreut të Shtëpisë së Bardhë " marrëveshja historike e Prespës" zgjidh mosmarrëveshjen e gjatë me Greqinë  dhe hap rrugën për anëtarësimim e Maqedonisë në NATO dhe BE. Në letër Trump i jep urimet presidentit maqedonas me rastin e ditës së Pavarësisë.

Letra

Edhe Ivanov flet për Provokacija

Postuar në 07 Korrik, 2018 12:26

Zoran Zaev ka provokuar nervat e presidentit Ivanov në një intervistë për  kanalin grek ERT, kur tha se presidenti do të mbështesë marrëveshjen për emrin e Maqedonisë, nëse referendumi do të jetë i suksesshëm dhe populli do t’i thotë po paktit me Greqinë.

Zyra e tij reagoi duke sqaruar se Ivanov nuk ka ndryshuar qëndrim lidhur me çështjen e emrit dhe se asnjë formë  presioni, shantazhi apo kërcënime hnuk do ta bëjë  të nderroje  mendim.

Ivanov zbulon “krimin” antikushtetues

Postuar në 26 Qershor, 2018 13:31

Ivanon refuzon të dekretojë marrëveshjen për emrin e Maqedonisë. "Unë nuk  pranoj ide apo propozime që mund të rrezikojnë identitetin kombëtar të maqedonasve dhe gjuhën  maqedonase” tha Ivanon në një deklaratë për shtyp.

Ai shtoi më tej se kjo marrëveshje nuk ka bazë kushtetuese dhe legjitimon nënshtrimin e Maqedonisë ndaj Greqisë. Ivanon i referua edhe nenit 308 të Kodit Penal, sipas të cilit çdo qytetar që e çon vendin në  një pozitë të nënshtrimi apo varësie ndajnjë shteti tjetër dënohet me pesë vjet burgim.

Ivanov nuk e dekreton ligjin për gjuhët

Postuar në 17 Janar, 2018 20:09

Presidenti maedonas George Ivanov nuk ka dekretuar ligjin për përdorimin e gjuhëve që i jep status zyrtar edhe shqipes. Ashtu siç ishte paralajmëruar, Ivanov ka arsyetuar se ligji cenon karakterin unitar të shtetit. 

Ivanov: "Platforma e Tiranës ktheu krizën politike në krizë kushtetuese në Maqedoni"

Postuar në 26 Dhjetor, 2017 15:50

Presidenti i Maqedonisë George Ivanov, ka mbajtur sot fjalën vjetore në Parlament, përmes së cilës ka evidentuar problematika të ndryshme mes të cilave edhe ajo më kryesorja, kriza kushtetuese paszgjedhore.

Ivanov ka qenë i drejtpërdrejtë kur ka cilësuar se Platforma e Tiranës provokoi krizën në Maqedoni, duke mos hequr asgjë nga ato që janë thënë dhe deklaruar më herët nga përfaqësues të pushtetit të kaluar në vendin fqinj.

Ivanov: Ushtria do t’i ndihmojë policisë kundër terrorizmit urban në qytete me dallime fetare dhe etnike

Postuar në 20 Gusht, 2017 14:17

Presidenti maqedonas George Ivanov ka paralajmëruar për një rol të ri të ushtrisë së Maqedonisë në kundër atij që ai e quajti terrorizëm urban në qytete me dallime etnike.

Zaev merr mandatin. Jep garanci me shkrim dhe lexon tekstin përjashtues për Platformën e Tiranës

Postuar në 17 Maj, 2017 14:17

Një pikë kritike e krizave ballkanike duket se ka humbur sot intensitetin teksa presidenti maqedonas George Ivanov ka dorëzuar mandatin për krijimin e qeverisë kreut të LSDM-së, Zoran Zaev. Mediat në Maqedoni raportojnë për takimin e zhvilluar mes dy politikanëve, të cilët kanë rënë dakord me kushtin se Zaev ka dhënë garanci me shkrim që dispozitat e Platformës së Tiranës nuk do të adoptohen gjatë qeverisjes së tij.

Presidenti maqedonas: Zaev të japë garanci. Platforma e Tiranës nuk mund të jetë kusht për qeverinë e re

Postuar në 01 Maj, 2017 15:14

I dërguari i SHBA në Maqedoni, zv.ndihmës Sekretari i Shtetit për Çështjet Europiane dhe Euroaziatike, Hoyt Brian Yee, duket se mund të ketë sjellë një përmirësim të lehtë të situatës në vend. Në një takim me presidentin George Ivanov, ky i fundit ka pranuar se kriza mund dhe duhet të zgjidhet me dialog, por ai ka këmbëngulur se Zoran Zaev duhet japë garanci se do të punojë për forcimin e unitaritetit të shtetit.

Ivanov kërkon të tërhiqet platforma shqiptare

Postuar në 26 Prill, 2017 22:30

Përderisa nuk largohen pengesat ligjore dhe politike nuk mund ta jap mandatin për përbërjen e qeverisë së re. Kështu ka deklaruar presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov, duke akuzuar edhe njëherë Tiranën zyrtare për krizën në Maqedoni.  Sipas tij, platforma e gatuar në zyrën e kryeministrit të Shqipërisë është një nga pengesat për zgjidhjen e krizës.

Pages

Subscribe to RSS - ivanov