italia

Gazi, peshkimi dhe hiletë që lindin e vdesin(me porosi) vetëm në Tiranë

Postuar në 25 Dhjetor, 2019 13:27

Në Tiranë është zbuluar hileja greke për detin. Dhe kjo hile qëndron në faktin se Greqia, më saktë aktorë politikë në të po kërkojnë deklarimin e 12 miljeve detare det territorial. Sipas asaj që është zbuluar në Tiranë, ky deklarim nuk rregullohet nga Konventa e Detit, pasi ekspertë pa emër kanë bërë të ditur se 12 miljet nuk zbatohet për shtetin arqipelagor.

Italia dhe Greqia nisin bisedimet për marrëveshjen e delimitimit të Zonave Ekskluzive Ekonomike

Postuar në 20 Dhjetor, 2019 16:35

Situata e krijuar me memorandumin mes Turqisë dhe Libisë për ndarjet e vijave ujore dhe zonave ekonomike mes tyre, ka nxitur vende të tjera në këtë rajon që të përshpejtojnë punën për arritjen e marrëveshjeve të ngjashme. Gazeta greke “Kathimerini” njofton se ministri i Jashtëm Nikos Dendias ka shtyrë një vizitë të planifikuar për këtë të premte në Romë, për arsye se grupet e ekspertëve të të dyja vendeve duhet të punojnë për të dalë me plane konkre

Arsyet pse Italia nuk mund të dalë nga Eurozona

Postuar në 18 Dhjetor, 2019 23:46

 

Qeveria italiane ofron kreditim fiskal për nxjerrjen nga qarkullimi të makinave të vjetra deri në Euro 4

Postuar në 19 Shtator, 2019 12:27

Në Itali qeveria e re po mendon të nxisë nxjerrjen nga qarkullimi të makinave të vjetra përmes mekanizmit të kreiditimit fiskal. Në kuadër të ligjit për klimën është parashikuar një bonues 2000 euro për këdo që çon për skrap makinën e vet që shkon deri në modelin Euro 4 dhe kjo normë vlen sidomos për qytete të Italisë të cilat kanë thyer kërkesat për cilësinë e ajrit.

Policia argëton djalin e Salvinit, zien Italia (Video)

Postuar në 31 Korrik, 2019 10:38

Italia po zien nga një tjetër skandal me protagonist ministrin e Brendshëm, Mateo Salvini. Numri dy i qeverisë italiane kërkoi falje pas fotografive dhe videove të djalit të tij ku shfaqet duke përdorur një jet ski policie për t’u argëtuar në det.

Kryeministri italian: Rusia mund të luajë rol kyç në zgjidhjen e krizave rajonale

Postuar në 06 Korrik, 2019 13:20

Vizita e presidentit rus, Vladimir Putin në Itali, është shoqëruar me optimizëm nga politika e vendit fqinj që përherë ka mbajtur një linjë komunikimi të veçantë me Moskën. kryeministri Italian, Giuseppe Conte është shprehur në një intervistë për gazetën “La Stampa” se Rusia mund të luajë një rol në menaxhimin dhe zgjidhjen e krizave rajonale si ato në Venezuelë, Siri apo Libi. Conte ka nënëvizuar se për situatën në Libi është mirë që violin e parë për armëpushimin të jetë OKB-ja, një qasje që shkon në logjikën e tij për një dialog përfshirës mes Rusisë dhe SHBA-së.

Italia nuk është Ajo që rrëfen z. Bollino

Postuar në 17 Qershor, 2019 14:18

Carlo Bollino sjell në një shkrim të sotshëm shembullin e Italisë për funksionimin e demokracisë në standardet europiane. Në Bari është hapur një hetim për shitblerjen e votave në zgjedhjet vendore të 27 majit. Sipas Bollinos në këtë rast çdo gjë po tregon funksionimin e demokracisë pasi ndër të tjera sipas tij:

1) Asnjë media dhe asnjë politikan nuk ka guxuar të vejë në diskutim legjitimitetin e kryetarit të Bashkisë dhe këshilltarëve të zgjedhur më 27 maj, pavarësisht nga dyshimet e ngritura nga hetimet e prokurorisë

Korrupsioni në nivele të larta, arsyeja pse deklarimi i Wadephul ka shumë rëndësi për Shqipërinë

Postuar në 31 Maj, 2019 11:58

Dje Gjykata e Gjenovës në Itali ka dënuar me 3 vjet e pesë muaj zv.ministrin e zv.ministrin e Transporteve, Edoardo Rixi. Rasti i përket viteve 2010-2012 dhe ka të bëjë me shpenzimet e Legës në këshillin rajonal në Liguria. 

Salvini, njeriu kryesor politik në Itali pas zgjedhjeve europiane

Postuar në 28 Maj, 2019 10:44

Matteo Salvini është njeriu i ditës në Itali.  Zgjedhjet europiane kanë konfirmuar kreun e Legas si politikanin më të rëndësishëm, aq sa mediat italaine e kanë shpallur de facto kryeministër. 

Krahas tij edhe politikania e djathtë Giogia Meloni dhe Berlusconi kanë njohur rritje. Në skenë ka ridalë Partia Demokratike kurse lëvizja “Pesë Yjet” ka marrë goditje. Kreu i kësaj të fundit, Luigi Di Maio ka njohur humbjen duke vënë gishtin mbi pjesëmarrjen e ulët të mbështetësve të së majtës, por ka refuzuar të japë dorëheqjen. 

Ndërron jetë ish-ministri i Jashtëm italian, Gianni de Michelis

Postuar në 11 Maj, 2019 11:55

Ka ndërruar jetë në moshë  78 vjeçare, Gianni de Michelis, ish-ministër i Jashtëm i Italisë në fillim të viteve’90, ish-zv.sekretar i Partisë Socialiste Italiane në vitet e drejtimit të saj prej Bettino Craxi.

Pages

Subscribe to RSS - italia