italia

Italia: Vendet e Ballkanit, të sigurta. Për Eritrean, e vlefshme e drejta për azil. Nigeria, shqyrtim rast pas rasti

Postuar në 12 Shkurt, 2016 17:34

Kryeministri italian, Matteo Renzi, ka përsëritur disa herë kohët e fundit se Bashkimi Europian duhet të përshpejtojë anëtarësimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor, përfshirë edhe Shqipërinë. Ka disa arsye pse Italia këmbëngul në këtë drejtim, e bashkë me të edhe Austria.

Së pari janë arsyet e sigurisë, pasi përfshirja e Ballkanit Perëndimor në BE, do të kthente sigurinë në këtë zonë në përgjegjësi të përbashkët.

Diçka ka ndryshuar edhe në Perëndim. Italia “anashkalon” SHBA: “Kemi mbështetur Iranin si lojtar rajonal në zgjidhjen e krizës siriane”

Postuar në 26 Janar, 2016 16:51

“Ju kërkoj të luteni për mua”. Kështu iu drejtua presidenti iranian, Hasan Rouhani, Papa Françeskut, gjatë një vizite në Vatikan. Ky është takimi i parë mes një presidenti iranian dhe Papës që nga viti 1999. Takimi ka zgjatur 40 minuta dhe siç raportohet Papa i ka dhënë Rouhanit një medalje me imazhin e Shën Martinit që ndihmon një njeri të varfër. Vizita shihet ndër të tjera si një lëvizje e Iranit për të rivendosur lidhjet ekonomike dhe të energjisë me Europën, me të cilën ka një traditë shumë të madhe bashkëpunimi.

"Shqipëria duhet të jetë në BE”

Postuar në 22 Janar, 2016 16:07

Cilado qoftë situata e Bashkimit Europian sot, Shqipëria mund të shpresojë te mbështetja e Italisë, e cila sheh te vendi ynë një hapësirë europiane që i mungon unionit. Kryeministri italian, Matteo Renzi ka deklaruar gjatë një interviste në emisionin “Porta a Porta” se Shqipëria duhet të përfshihet në BE. “Zgjerimi ishte një gjë shumë e mirë. Ndoshta duhej të shiheshin pak më me kujdes detajet e procesit, por sot unë jam pro anëtarësimit të Shqipërisë. Në Ballkan do të shtohen vështirësitë nëse nuk ndërhyjmë në kohë.

Komedia e qeverisë “Renzi”/Zhduken “Rolex” e dhuruar gjatë vizitës në Arabinë Saudite. Anëtarët e delegacionit u zunë për të ndarë dhuratat

Postuar në 08 Janar, 2016 23:45

Gazeta italiane “Il Fatto Quotidiano” ka publikuar sot një lajm që konsiderohet një skandal që e nxjerr qeverinë e Matteo Renzit qesharake. Sipas kësaj gazeta anëtarët e delegacionit italian që vizitoi Riadin në muajin nëntor të vitit 2015, janë zënë gjatë vizitës, për shkak të ndarjes së dhuratave që pritësit u kishin bërë. Dhuratat për një delegacion prej 50 vetash konsistonin në dy lloje orës me stë cilave edh “Rolex”. Një prej anëtarëve të delegacionit ka pretenduar që t’i jepet edhe atij një “Rolex” dhe që këtu pastaj fillon komedia e situatës.

Daily Mail: Shqyrtohet përjashtimi nga Shengeni për Greqinë, Italinë dhe Spanjën

Postuar në 19 Nëntor, 2015 10:23

Shtetet e Europës Perëndimore po shqyrtojnë përjashtimin e Greqisë, Italisë dhe Spanjës nga zona Shengen. Plani që konsiderohet si radikal, synon mbrojtjen e tyre nga rreziku i sulmeve terroriste, ndërlidhur me kulmimin e krizës së refugjatëve.Sipas gazetës britanike Daily Mail, ideja ka mbështetjen e Belgjikës, Francës, Gjermanisë, Luksemburgut dhe Holandës. Ato synojnë të rikonturojnë zonën e qarkullimit të lirë dhe krijimin e një “mini-Shengeni”, me rregulla shumë të rrepta kontrolli.

De Biasi preferohet si trajner edhe për përfaqësuesen italiane

Postuar në 21 Tetor, 2015 19:16

Për të marrë drejtimin e kombëtares shqiptare janë afruar trajnerë të famshëm. Kështu na thanë para disa ditësh zyrtarë të FSHF-së, por pa zbuluar emra. Një sulm në shpinë për trajnerin aktual Gianni De Biasi, i cili edhe sikur Armand Duka të arrijë ta dëbojë nga përfaqësuesja jonë e ka një vend të sigurtë. Gjatë emisionit “Football Night” në “Sky Sport Italia” De Biasi ka deklaruar se kontrata e tij me përfaqësuesen shqiptare rinovohet automatikisht deri në vitin 2017. Kjo pasi rezultati që arriti me kualifikimin e përcakton këtë gjë.

Dossier: Banka Serbo-Shqiptare në Shqipëri (1925-1927)

Postuar në 28 Shtator, 2015 02:37

Materiali i mëposhtëm, me autor Saša Mišić, i Universitetit të Beogradit, është një punim i përmbledhur dhe i dokumentuar i përpjekjeve të Mbretërisë Serbo-Kroate –Sllovene për të depërtuar në ekonominë shqiptare. Banka Serbo-Shqiptare u ideua me synimin e një Banke Kombëtare, që do të emetonte kartëmonedha. Siç mund të lexohet, punimi ka interes për të kuptuar si negociohej, për të vlerësuar deri diku tezat e historiografisë shqiptare në këtë drejtim, si dhe për të parë praktikën ligjore të një veprimtarie të shumëpërfolur edhe sot: konçesionet.

U premtua: "Nga fillimi i 2015-ës, taksa e transportit me Italinë do të ulet". Sot Asgjë nuk ka ndryshuar

Postuar në 17 Shtator, 2015 18:25

Shkruante gazeta "Shqip" në numrin e saj të datës 7 maj 2014: "Për të mbrojtur interesat e sipërmarrësve të transportit rrugor në Pulia, Italia përdor një ligj të Luftës së Ftohtë, që është dekretuar kundër Shqipërisë komuniste më 1959. Ky ligj vepron vetëm ndaj shoferëve shqiptarë të kamionëve, jo ndaj shteteve të tjera të rajonit. “Transportuesit shqiptarë, për çdo kamion që shkon në Itali, paguajnё dy taksa: taksën e peshës dhe taksën e qarkullimit.

Tezat për Luftën, K. Frashëri: Italia fashiste kërcënonte ekzistencën e kombit shqiptar. 52 mijë kolonë u vendosën në 8 muaj në Shqipëri

Postuar në 17 Shtator, 2015 17:39

Kristo Frashëri publikon një analizë të vetën në gazetën “Dita” me temë Luftën Nacionalçlirimtare. Për këtë temë është shkruar shumë, historianët vijojnë të grinden për rolin e disa prej figurave etj., gjithë duke marrë më shumë rreshtime politike. Frashëri ka një lloj autoriteti në Shqipëri, edhe mse profesionistëve të fushës, kështu që mendimi i tij dëgjohet. Po veçojmë tre momente nga analiza: së pari se pushtimi i Italisë, nuk zhbëri pavarësinë e Shqipërisë, por sipas Frashërit, ajo rrezikonte ekzistencën e kombit shqiptar.

Vaji i ullirit, jo më aq i lirë. Italia goditet nga sëmundjet, Spanja nga thatësira

Postuar në 05 Shtator, 2015 16:25

U bënë më shumë se dy vjet tashmë që lajmet për vajin e ullirit janë bërë shqetësuese. National Geographic shkruan së fundmi se çmimi i tij pritet të rritet për shkak të sëmundjeve që kanë goditur rajonet e kultivimit në Itali dhe në Spanjë. Në fillim të këtij viti, Pulia, rajoni kryesor i mbjelljes së ullirit në Itali ishte lajm kryesor pikërisht për këtë gjë. Dy janë faktorët: Bactrocera oleae, një insekt që lëshon vezët në pemën e ullirit e mandej sjell dëmtimin e furtit.

Pages

Subscribe to RSS - italia