italia

Leximi objektiv i statistikave/Në Itali fataliteti i koronavirusit, 1.14%

Postuar në 28 Mars, 2020 14:52

Instituti Italian për Studime Politike Ndërkombëtare ka publikuar së fundmi një studim që sqaron sipas tij mortalitetin real të koronavirusit në vendin fqinj. Raportimet e ndryshme mediatike dhe jo vetëm raportojnë se shkalla e mortalitetit në Itali është shumë e lartë, krahasuar edhe me vende të tjera, 9.9% sipas raportimit të datës 24 mars 2020. Çështja ka rëndësinë e vet sepse një ndër shkaqet e emergjencës globale është edhe raportimi alarmant nga njëri vend në tjetrin.

COVID-19/ Shqipëria ndihmon Italinë, dërgon në Bergamo 30 mjekë për të përballuar situatën emergjente

Postuar në 28 Mars, 2020 13:15

30 mjekë nga Shqipëria do të shkojnë në Bergamo të Italisë në kuadër të situatës alarmante të Covid-19. Mësohet se ata do të nisen sot në orën 16:00 nga Tirana për në Bergamo, ku do të qendrojnë për një muaj. Sakaq, bëhet me dije se mjekët do të ndihmojnë rajonin e Lombardisë për përballimin e situatës dhe do të paguhen nga qeveria shqiptare. 

Kjo ndihmë vjen si pasojë e akordit të arritur mes kryeministrit Edi Rama dhe ministrit të Jashtëm italian Luigi di Maio.

Mbrojtja Civile e Italisë ndërpret konferencat live. Drejtori Borelli dyshohet si i prekur nga Co Vid 19

Postuar në 25 Mars, 2020 15:30

Mbrojtja Civile e Italisë ka njoftuar ndërprerjen e konferencës për shtyp që zhvillon çdo ditë në pra 18:00 pasi drejtori i saj, Angelo Borrelli duket se është prekur nga Co Vid 19. Ai njoftoi dje shenja temperature dhe i është nënshtruar testimit sërish, ndonëse e ka bërë tamponin ditë më parë dhe rezultoi negativ.

Virologu Crisanti: Numri real i të prekurve në Itali, 450 mijë. Mortaliteti i virusit arrin në 1.5%

Postuar në 25 Mars, 2020 00:58

I vetmi numër i saktë në pandeminë e sapo shpërthyer është ai i të vdekurve. Virologu Andrea Crisanti deklaron për gazetën “Correre della Sera” se numri real i të infektuarve në mbarë Italinë është rreth 450 mijë. Me rreth 6 820 të vdekur në mbarë vendin, rezulton se mortaliteti i këtij virusi është diku te 1.5%, pra shumë më tepër se gripi sezonal.

Raportime se CoVid 19 ka qarkulluar në Itali që në muajin nëntor 2019

Postuar në 22 Mars, 2020 16:13

Koronavirusi që ka shkaktuar pandeminë globale mund të ketë qenë prezent në Itali që në muajin nëntor. Kreu i Institutit Kërkimor Farmakologjik “Mario Negri”, dr. Giuseppe Repuzzi ka deklaruar në një prononcim për National Public Radio se ka raportime nga patologë se në Lombardi ishin vënë re raste të çuditshme pnumonie te njerëz të moshuar.

Mbrojtja Civile e Italisë: Numri i raportuar për çdo vend në varësi të klasifikimit të shkakut të vdekjes

Postuar në 20 Mars, 2020 19:15

Mbrojtja Civile e Italisë ka dhënë një sqarim për situatën më të fundit të pandemisë. Duhet thënë se përqindja e njerëzve të vdekur pa patologji është shumë e vogël. Të pyetur se përse një vend  si Gjermania, një vend me moshim thuajse sa Italia, ka kaq pak të vdekur, përfaqësuesit në fjalë kanë deklaruar se çështja këtu është te klasifikimi i shkakut të vdekjes(minuta 20). 

Pala italiane ka shtuar se në fund të krizës do të bëhet një analizë për të parë sesa me të vërtetë ky virus ka shkaktuar vdekjen. Më poshtë video e plotë e konferencës: 

Kryeministri i Italisë: Nuk e kemi arritur ende pikun

Postuar në 16 Mars, 2020 14:45

Kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte ka dhënë sot një intervistë për gazetën e njohur “Corriere della Sera”, përmes së cilës ka bërë një rezyme të asaj që po ndodh në vendin fqinj. Të dhënat flasin për një proces alarmues teksa 30% e të vdekurve nga coronavirusi janë në Itali. I pyetur nëse Italia do të mundet të ndalë epideminë, conte përgjigjet se:

Zyrtare: Në Itali vetëm 2 të vdekur nga CoVid 19 pa patologji të tjera. Mosha mesatare 80.3 vjeç

Postuar në 14 Mars, 2020 17:45

Nga Italia vjen terrori i organizuar nga apeli për karantinim dhe kujdes ndaj coronavirusit, por edhe qasjet e para kundër informative ndaj atij që mund të quhet keqlexim i matematikës së vdekje e nga virusi. 

Coronavirusi, një histori e përsëritur në Itali. Gripi i Hong-Kongut i 1969, infektoi 13 milionë

Postuar në 03 Mars, 2020 13:25

Një kronikë e vitit 1969 e RAI-t sjell disa grimca nga epidemia e Hong Kongut, gripit që u përhap gjerësisht dhe pati pasoja. Njësoj sot edhe atëherë, Italia u godit rëndë: 13 milionë të infektuar, 5000 të vdekur.
Pak a shumë e njëjta situatë me tani, kur koronavirusi po godet me shpejtësi dhe për një koincidencë e ka prekur sërish Italinë jo pak.

Fotolajm/ Në Itali qeveria bën thirrje që banorët të mos dalin nga shtëpia

Postuar në 23 Shkurt, 2020 14:50

Situata me coronavirusin në Itali ka vënë në lëvizje mekanizmin e karantinës totale përmes thirrjes: Qëndroni në shtëpi!

Pages

Subscribe to RSS - italia