islami

Tur europian i liderëve fetarë në përkujtim të viktimave të terrorizmit

Postuar në 08 Korrik, 2017 14:52

Dhjetëra liderë fetarë kanë nisur një tur europian në përkujtim të atentateve terroriste në Francë, Belgjikë, Britani e Madhe. Turi synon të japë një mesazh kundër sulmeve dhe të denoncojë. Nisma u mor nga disa imamë, teologë të Islamit nga Franca, Belgjika, Britania e Madhe dhe Tunizia, të cilëve iu bashkuan edhe përfaqësues të komuniteteve të tjera fetare. Turi  përfshin Berlinin,  ku organizatorët do të takohen me kancelaren Angela Merkel, Brukselin, Nisën dhe kthimi në Paris, më 14 korrik,  që përkon me 1 vjetorin e sulmeve në Nisë.

Ballkani rrezikon të bëhet vatër e ekstremizmit islamik*

Postuar në 31 Maj, 2017 12:29

Në takimin e javës së kaluar në Vjenë deklaratat zyrtare nga përfaqësuesit boshnjakë dhe shqiptarë duket se konfirmuan se tendenca për xhihadistët e Ballkanit për t’u bashkuar me të ashtuquajturin “Shtetin Islamik” (IS) dhe rrjete të tjera radikale në Siri dhe Irak është shuar. Vlerësimet për numrin e xhihadëve nga Ballkani që u bashkuan me IS variojnë nga një mijë në disa mijëra militantë, por vështirë se ndonjë luftëtar nga Ballkani është larguar nga rajoni për në fushat e betejës në Lindjen e Mesme në dy vitet e fundit, raporton DË.

Rënia e Egjiptit*

Postuar në 15 Maj, 2017 13:26

Statusi i një vendi nuk përcaktohet, siç duan të na bëjnë disa historianë të besojmë, vetëm nga historia e tij, as vetëm nga gjeografia, apo vullneti politik. Roli i vendeve modelohet nga ndërveprimi i gjeografisë, historisë, politikës dhe burimeve të veta së bashku. Është përmes kombinimit të këtyre forcave që roli i Egjiptit lindi dhe u zhvillua në jetën e arabëve gjatë shekullit të 20-të, pas mbarimit të Luftës I Botërore dhe kolapsit të Perandorisë Otomane. 

Ligj për ndalimin e “islamit radikal” në Austri

Postuar në 15 Janar, 2017 10:50

Kreu i ekstremit të djathtë në Austri, Heinz-Christian Strachan, bëri thirrje për të nxjerrë një ligj që do të ndalojë "Islamin fashist" dhe simbolet myslimane. Ky ligj do të jetë i ngjashëm me atë që ndalon simbolet naziste, duke argumentuar se Islami kërcënon të zhbëjë shoqërinë evropiane.Është e nevojshme që Austria të ketë një ligj që do të ndalojë Islamin fashist"-tha Strachan a para mijëra përkrahësve të partisë së tij në Salzburg.

Intervista/Islami dhe kulti i dhunës – një pakicë që po përkufizon imazhin e një besimi*

Postuar në 12 Dhjetor, 2016 14:25

Martirët, kamikazët, xhihadi, shahidi, muxhahedini – këto terma parakalojnë memorien kolektikeve duke u asociuar me dhunën. Mediat dhe konflikti kanë arritur të njollosin Islamin duke sjellë në evidencë vetëm aspektin militar të tij. Por këto terma kanë rrënjë të thella dhe në doktrinën islame kanë të tjera kuptime. Edhe tradita islame ka një kod tjetër etik ndaj dhunës. Të gjitha këto sqarohen nga Meir Hatina, shef I Departamentit të Studimeve Islamike dhe të Lindjes së Mesme në universitetin Hebraik të Jeruzalemit.

Vettingu, opozita, Saliu, Rusia, Islami – fajtorët zyrtarë që bllokojnë e kërcënojnë Shqipërinë drejt BE-së

Postuar në 30 Nëntor, 2016 15:12

Kryeministri Edi Rama ka përsëritur për gazetën gjermane “Frankfurter Allgemeiner Zeitung” se integrimi i Ballkanit në BE siguron stabilitet për  vetë unionin. Ai ka folur për rrezikun rus dhe atë të isalmit radikal, njësoj si një ditë më parë.

 Nëse duam të kemi një BE të sigurt dhe të qëndrueshme, nuk është mirë që të krijohen vrima. Përveç kësaj, nuk do të harrojmë se ka aktorë të tretë, që po luajnë lojën e tyre dhe që mund të përfitojnë nëse BE lë një vakuum këtu. Po flas për Rusinë, por po flas edhe për Islamin Radikal

Burkini - më tepër se një copë stof

Postuar në 17 Gusht, 2016 12:28

Tri komuna në Francë e ndaluan larjen në plazhet publike të grave të veshura me burkini. Ky është vendim i ashpër, por jo i padrejtë. Në Francën që vuan nga terrori do të ishte mirë që simbolet e fesë fondamentaliste ekstreme islamike të zhduken nga jeta e përditshme, konkluduan kryetarët e bashkive. Një gjykatë e konfirmoi këtë qendrim.

Ç’punë keni me gratë e huaja?

Postuar në 04 Gusht, 2016 13:18

Allahu xh.sh. nuk gjykon sipas trupit dhe pamjes së juaj, Ai shikon në zemrat dhe veprat e juaja (hadis)

Mos identifikoni Islamin me dhunën, paraja kërcënimi më i madh terrorist i njerëzimit

Postuar në 01 Gusht, 2016 12:27

Papa Françesku e quan të gabuar qasjen e atyre që identifikojnë Islamin me dhunën, duke thënë se rrënjët e terrorizimit janë padrejtësitë sociaale dhe idhujtaria për paranë.

Pushteti amerikan i rrezikuar

Postuar në 25 Maj, 2016 13:29

Mjeshtrit e njerëzimit

Kur pyesim “Kush e sundon botën?” zakonisht ne përdorim normën standarde që aktorët në çështjet botërore janë shtetet, së pari fuqitë e mëdha, dhe ne trajtojmë vendimet dhe marrëdhëniet e tyre. Kjo nuk është gabim. Por do të ishte mirë të mos harronim që ky nivel abstragimi mund të jetë shumë çorientues.

Pages

Subscribe to RSS - islami