irinej

Ndërron jetë Patriraku i Kishës serbe, Irinej

Postuar në 21 Nëntor, 2020 11:33

Patriarku i Kishës Orthodhokse Serbe Irinej ka ndërruar jetë dhe në moshën 90 vjeçare. Ai ishte diagonstikuar me CoVid-19 ditën e martë dhe sëmundja i ka përparuar shumë shpejt.

Ai ishte shtruar në spitalin ushtarak “Karaburma” në Beograd. Irinej është kleriku i dytë orthodhoks në Ballkan që ndërron jetë për shkak të CoVid-19, ndërkohë që aktualisht disa të tjerë janë prekur prej sëmundjes.

Infektohet në ceremoninë mortore të Amfilohijes, Patriarku i Kishës serbe, Irinej

Postuar në 05 Nëntor, 2020 22:20

Patriarku i Kishës Ortodokse Serbe, Irinej, është viktima e radhës e CoVid-19 dhe sipas mediave ai ëhstë infektuar gjatë ceremonisë mortore të Amfilohije Radoviçit, klerikut të lartë malazez.

Në ceremoni morën pjesë shumë njerëz, madje disa prej tyre u filmuan duke puthur kufomën e klerikut, pavarësisht paralajmërimeve të autoriteteve për rrezikun që paraqiste një pjesëmarrje e tillë.

Në ceremoni ishin të pranishëm edhe zv.kryeministri malazez Zdravko Krivokapiç dhe presidenti serb, Aleksander Vuçiç.

I paqartë shenjtërimi i Alojzije Stepinac. Papa: Duhet sqaruar e vërteta historike

Postuar në 08 Maj, 2019 12:49

Papa Françesku ka folur për ish-kardinalin e Kishës Katolik Kroate, Alojzije Stepinac, për të cilin ka thënë se ishte një njeri i përshpirtshëm dhe se ishte kjo arsyeja që Kisha Katolike e lumturoi atë.

Por në një moment të caktuar gjatë procesit të kanonizimit kishte disa pika të paqarta, historike

ka shtuar Papa në një prononcim për gazetarin kroat të Vecernji List, Silvije Tomasevic.

Rrezik real, apo përshkallëzim analizash dhe parashikimesh?

Postuar në 18 Janar, 2017 10:20

Dikush po kërkon të ndezë sërish erën e luftës në Ballkan dhe si përherë karremi është tensioni serbo-shqiptar. Ndalimi dhe lirimi i Haradinajt dhe treni I Mitrovicës kanë shërbyer si detonatorë që po shfrytëzohen politikisht, edhe pse është e qartë se një një luftë në përmasa si ajo e viteve ’90 është gati e pamundur në Ballkan për këtë brez që jeton. Do të ishte me siguri rrënim me kosto gati të pariparueshme. Situata po përshkallëzohet ndërkohë që në SHBA po ndodh rotacioni i pushtetit dhe kur nga BE-ja nuk vjen thuajse asnjë sinajl domethënës.

Kosova është Jeruzalem, aq sa Stambolli është Serbi...

Postuar në 10 Janar, 2017 08:41

Në çdo 7 janar, disa nga besimtarët ortodoksë (ata më fanatikët e riteve sipas Kalendarit të Vjetër) festojnë Krishtlindjen. Siç ka bërë për çdo rast të festave fetare edhe këtë herë kryepeshkopi serb Irinej iu drejtua të tijve me këto fjalë: “Derisa të ketë serbë, do të jetë edhe Kosova, për arsye se Kosova do të jetë dhe do të mbetet atdheu ynë, sepse aty janë Golgota dhe Jeruzalemi ynë”.

Irinej: Kosova, padrejtësi e madhe e të fuqishmëve ndaj një pakice të vogël

Postuar në 12 Tetor, 2016 10:23

Patriarku serb, Irinej nuk i kursen deklaratat e tij pro serbe, ndërsa i ka mëshuar sërish idesë se Kosova është pjesë e pandashme e Serbisë.
Ai pohoi se ajo çfarë po ndodh në Kosovë dhe “metohi” është një padrejtësi e madhe e të fuqishmëve ndaj një pakice të vogël siç janë serbët. Patriarku serb thekson më tej se Serbia nuk do të lejojë kurrë që Kosova të shkëputet. “Kosova asnjëherë nuk do të ndahet nga ne”, ka thënë për ‘Tanjug’, Irinej.

Papa ndalon kanonizimin e Alojzije Stepinac. Do të vendosë Komiteti i Përbashkët i Kishës Katolike dhe asaj Ortodokse

Postuar në 25 Prill, 2016 14:52

Papa Françesku duket se ka frenuar kanaozimin e ish-kardinalit kroat të kohës së Luftës së Dytë Botërore, Alojzije Stepinac, pas një letre të Patriarkut Ortodoks serb, Irinej. Lajmi bëhet i ditur nga ish-ambasdori kroat në Vatikan, Filip Vucak dhe referohet nga agjencitë serbe “Tanjug” dhe “B92”( http://www.b92.net/eng/news/region.php?yyyy=2016&mm=04&dd=25&nav_id=97799).

Një patriark që flet për luftë dhe dënglat e diplomacisë ballkanike për miqësim e integrim

Postuar në 03 Nëntor, 2015 19:11

Irinej, Patriarku i Kishës Ortodokse Serbe, ka deklaruar nga Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s, se nëse vjen puna te mbrojtja e serbëve dhe e pasurisë historike të tyre që gjendet në Kosovë, do të duhej të përdorej edhe forca. “Nëse vjen puna te përdorimi i forcës, atëherë ne duhet të bëjmë gjithçka që të marrim atë që na takon. Shpresoj që nuk do të kemi mundësinë të mbrohemi kështu...”, tha ndër të tjera, ai. Irinej ka vijuar më tej duke deklaruar vende të shenjta të serbëve, të historisë së tyre dhe të kulturës, ndodhen në Kosovë. Dhe se ato duhen mbrojtur.

Subscribe to RSS - irinej