iranianet

Fotolajm/Iranianët derdhen shesheve për të përcjellë Soleimanin

Postuar në 05 Janar, 2020 16:01

Rama: Po shpëtojmë iranianët siç bëmë me hebrenjtë

Postuar në 29 Tetor, 2019 19:21

Pjesëmarrës në Samitin e 4 Euro-Arab që u mbajt në Athinë, kryeministri shqiptar, Edi Rama deklaroi se Shqipëria është e rrezikuar nga terrorizmi, pasi hapi kufirin për mijëra iranianë që kërkuan strehim në Shqipëri për të shmangur përndjekjen nga regjimi i Teheranit.

"Kjo është ajo që Shqipëria ka bërë gjithmonë"- shtoi ai, duke theksuar se "Kështu kemi vepruar në edhe në Luftën e Dytë Botërore me hebrenjtë. Ne dolëm nga lufta  me një numër më të madh hebrenjsh sesa kishim në fillim.  Nuk u dorëzuam asnjë të vetëm nazistëve".

Video/Incidenti detar në Gjirin Persik mes marinës së SHBA dhe njësive iraniane

Postuar në 26 Korrik, 2017 21:57

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes ka publikuar videon e incidentit të 25 korrikut mes anijes USS Thunderbolt dhe një anijeje iraniane në gjirin arabik siç quhet Gjiri Persik në komunikimin radio të marinës amerikane. Sipas lajmeve të publikuara nga mediat pranë Marinës amerikane, anija iraniane ka refuzuar të pranojë komunikimin radio dhe për këtë arsye USS Thunderbolt ka kryer qitje paralajmëruese. Kjo ka sjellë ndryshimin e kursit nga anija e Gardës Revolucionare, duke shënuar kështu një incident të rëndë mes të dyja vendeve në një zonë shumë të nxehtë.

Subscribe to RSS - iranianet