irani

Lufta në Izrael “ngrin” përpjekjet për riaktivizimin e marrëveshjes bërthamore

Postuar në 15 Maj, 2021 16:56

Ministri i Jashtëm Iranian, Mohammad Javad Zarif, anuloi sot një vizitë në Vjenë, ku po zhvillohen negociatat për riaktivizimin e marrëveshjes bërthamore. Anulimi i vizitës erdhi në shenjë proteste ndaj vendimit të kancelarit Sebastian Kurz për t’u solidarizuar me Izraelin duke ngritur flamurin e tij mbi ndërtesën e kancelarisë. Lajmin e bën të ditur agjencia e lajmeve “Reuters”.

Sulmi ndaj Izraelit, Irani ndihmoi Hamasin me teknologjinë e armatimit

Postuar në 15 Maj, 2021 13:07

Irani ka asistuar militantët e Hamasit për arsenalin e armëve që u bëri të mundur të godasin shënjestrat brenda Izraelit. Drejtues të lartë të Hamasit mendohet të kenë bërë vizita të shpeshta në Iran, ku janë trajnuar për prodhimin dhe përdorimin e sistemeve të sofistikuara të armëve si edhe objektet e prodhimit të raketave, të kontrolluara nga Trupat e Gardës Revolucionare.

Në këtë pikë, sipas agjencive perëndimore të inteligjencës, ka qenë kyç roli i gjeneralit iranian, Qaseem Soleimani.   

Ahmadinejad rikandidon në garën për president të Iranit

Postuar në 12 Maj, 2021 12:38

Ish-presidenti i Iranit, Mahmoud Ahmadinejad ka njoftuar se do të marrë sërish pjesë në zgjedhjet e reja që mbahen në vend në muajin qershor.

Njerëzit duhet të përfshihen në procesin vendimmarrës të Iranit. Ne të gjithë duhet tqë përgatitemi për reforma themelore

është shprehur ai pasi ka përfunduar regjistrimin për në zgjedhje.  

Khamenei: Lufta kundër Izraelit është detyrë publike

Postuar në 07 Maj, 2021 15:46

Lideri suprem i Iranit u bën thirrje vendeve myslimane të vazhdojnë luftimet kundër Izraelit, të cilin e quajti një "garnizon terrorist" kundër palestinezëve.

Kryediplomati i Iranit: Nuk kam asgjë në dorë, politikën e jashtme e bën Garda Revolucionare  

Postuar në 27 Prill, 2021 09:30

Kryediplomati iranian, Mohammad Javad Zarif, është në një moment të sikletshëm pas publikimit të një bisede të tij me një gazetar, të cilit i thotë se Garda Revolucionare elite kishte më shumë ndikim në punët e jashtme dhe dosjen bërthamore të vendit sesa ai. Ky detaj nxjerr në pah natyrën e lidhjes që ka qeveria iraniane me Gardën Revolucionare.

Irani ka një emër për shpërthimin në centralin bërthamor

Postuar në 17 Prill, 2021 16:51

Disa ditë pas një incidenti në stacionin bërthamor në Natanz, që e cilësoi fillimisht sulm terrorist, Irani ka një emër për autorin. Sipas medieve iraniane, i dyshuari është 43-vjeçari Reza Karimi, i lindur në Kashan, një qytet në Iran. Televizioni shtetëror publikoi një foto të Karimit, për të cilin tha se ka njoftuar Interpolin, pasi është larguar nga vendi pas sabotimit të punës në centralin bërthamor.

Irani: Sulm terrorist në impiantin e pasurimit të uraniumit

Postuar në 11 Prill, 2021 18:16

Organizata e energjisë atomike në Iranit njoftoi sot se objekti bërthamor Natanz është bërë shënjestër e një akti terrorist. Reagimi vjen vetëm pak orë pasi e njëjta kishte raportuar për një "aksident" që kishte ardhur si pasojë e një ndërprerjeje të energjisë.

SHBA dhe Irani, progres drejt rikthimit në marrëveshjen bërthamore

Postuar në 08 Prill, 2021 14:56

SHBA dhe Irani duket se janë pranë rikthimit në marrëveshjen bërthamore. Plani i Përbashkët Gjithëpërfshirës i Veprimit (JCPOA) është marrëveshja e nënshkruar mes palëve gjatë mandatit të presidentit Barack Obama, por SHBA u tërhoq prej saj pas ardhjes në krye të Shtëpisë së Bardhë të presidentit Donald Trump. Me ndërrimin e administratës amerikane, duket se një rikthim te marrëveshja mund të arrihet shumë shpejt. Konfirmimi i fundit vjen nga përfaqësuesi i përhershëm i Rusisë në oranizatat ndërkombëtare me bazë në Vjenë, Mikhail Ulyanov.

Vaksina përcakton aleancat gjeopolitike, Irani gjen mbështetje te Kina dhe Rusia

Postuar në 02 Prill, 2021 13:58

Vala e katërt e pandemisë Covid-19 në Iran po u jep formë aleancave gjeopolitike të vendit aziatik, duke e afruar atë me aleatët e saj dhe duke rritur distancat me kundërshtarët. Deri më sot, Irani ka zyrtarizuar 1.9 milion raste që nga fillimi i epidemisë dhe mbi 62 mijë viktima.

Prej katër javësh, numri i madh i rasteve të reja ka sjellë frikën nga më e keqja: varianti anglez i virusit tani është i pranishëm në të gjitha zonat, pas një relaksimi të përgjithshëm të popullsisë gjatë pushimeve tradicionale në fillim të vitit të ri.

Vështirësitë e furnizimit

Kina “zgjerohet” në Iran. Firmoset marrëveshje 25 -vjeçare e partneritetit strategjik

Postuar në 27 Mars, 2021 21:22

Irani ka gjetur një partner strategjik për të balancuar presionin amerikan dhe sanksionet e vazhdueshme të imponuara nga Perëndimi. Partner është Kina që ka pranuar të nënshkruajë me Teheranin zyrtar një marrëveshje partneriteti strategjik me afat 25 vjet. 

Marrëdhëniet tona me Iranin nuk do të ndikohen nga situata aktuale por do të jenë permanente dhe strategjike

Pages

Subscribe to RSS - irani