iran

Irani dënon me vdekje agjentin e CIA-s që dekonspiroi vendndodhjen e gjeneralit Soleimani

Postuar në 09 Qershor, 2020 12:54

Gjykata iranine ka vendosur dënimin me vdekje të Mahmoud Mousavi-Majd, i cilësuar si një nga personat përgjegjës që i zbuloi CIA-s vendndodhjen e kreut të forcave "Kuds" të Gardës Revolucionare, Qasem Soleimani dhe të komandantit të milicisë Shiite në Irak, Abu Mahdi Muhandis.

Mahmoud Mousavi – Majd një nga spiunët e CIA-s dhe Mosadit është dënuar me vdekje. Ai u dha armiqve vendndodhjen e martirit Soleimani 

u shpreh zëdhënësi i gjykatës, Gholamhossein Esmaili gjatë një konference për shtyp.

Fotolajm/Në Qom të Iranit

Postuar në 21 Mars, 2020 16:09

Një foto që ilustron kohën tonë, më saktë atë që do të jetë koha jonë nga këtej e tutje. Në Iran duket se po bëhet batërdia nga pandemia dhe askush nuk po do të dijë më. Sanksionet e kanë gjunjëzuar Teheranin zyrtar në këtë përballje që duket se do të ketë kosto marramendëse dhe të paprecedentë në histori.

Spekullime mbi një flamur të kuq në Iran

Postuar në 05 Janar, 2020 14:18

Tabloidë të ndryshëm në Perëndim i kanë lënë vend ngritjes së flamurit të kuq në xhaminë Xhamarkaran në qytetin Qom në Iran. Sipas një interpretimi ky flamur ku shkruhet “Për ata që duan të hakmerren për Huseinin” nënkupton vajtimin për gjakun e derdhur padrejtësisht dhe bën apel për hakmarrje ndaj martirit të vrarë.

Nuk ka një version bindës për këtë gjë, por pamjet tregojnë në fakt vendosjen e një flamuri që nuk është flamuri shtetëror iranian që sipas mediave të ndryshme perëndimore është përcjellë nga televizioni shtetëror iranian.

Anullon urdhërin për të sulmuar Iranin

Postuar në 21 Qershor, 2019 09:50

Nisjen e sulmeve kundër Iranit kishte miratuar presidenti amerikan Donald Trump si kundërpërgjigje për rrëzimin e një droni të ushtrisë amerikane nga forcat iraniane, por pak orë më vonë anuloi urdhrin e tij, sipas gazetës “The New York Times”.

Urdhëri i Trump parashikonte goditjen e disa objektivave në territorin e Iranit, veçanërisht radarëve dhe sistemeve raketore, sipas burimeve nga zyrtarë të lartë qeveritarë amerikanë që kishin marrë pjesë në konsultime.  

Xhuljani optimist për përmbysjen e regjimit në Iran

Postuar në 23 Shtator, 2018 10:10

Rudi Giuliani, një prej avokatëve personale të presidentit amerikan Donald Trump ka kundërshtuar zërat se Uashingtoni nuk po ndjek një politikë që synon të provokojë një ndryshim të regjimit në Teheran.

Ai ka argumentuar se sanksionet Shtetet e Bashkuara ndaj Iranit po shkaktojë probleme të mëdha financiare në Republikën Islamike dhe mund të çojnë në një "revolucion të suksesshëm".

Të shtëna në paradën ushtarake në Iran

Postuar në 22 Shtator, 2018 11:07

Shumë persona u vranë dhe dhjetëra të tjerë u plagosën  pas të shtënave gjatë një parade ushtarake në Ahwaz në Iran. Sipas raportimeve të medias shtetërore, autorët, të cilët ishin dy dhe mbanin uniforma ushtarake, hapën zjarr mbi turmën. 

Ata pastaj u përpoqën të qëllonin kundër zyrtarëve pjesëmarrës në paradë, por forcat e  sigurisë u kundërpërgjigjën me zjarr.

Iran/Dyshime se është zbuluar trupi i mumifikuar i Reza Shah Pahlavit

Postuar në 25 Prill, 2018 02:00

Zbulimi në Iran i një trupi të mumifikuar afër ish-mauzoleumit mbretëror ka ngritur dyshimet për gjetjen e kadavrës së ish-Shahut Reza Pahlavi, themelues i dinastisë Pahlavi. Mediat citojnë Hassan Khalilabadi, kryetar i Këshillit të Qytetit në Teheran i cili ka ngritur hipotezën se mund të jetë fjala për trupin e Shahut të dikurshëm të Iranit. Trupi u zbulua gjatë punimeve për ndërtimin e një faltoreje Shiite në Teheran.

Reza Pahlavi vdiq në ekzil dhe djali i tij, Mohammad Reza Shah erdhi në pushtet deri në vitin 1979.

Irani ndalon anglishten në shkollat fillore

Postuar në 09 Janar, 2018 21:43

Irani e ndaloi anglishten në shkolla me argumentin se i hap rrugë një "pushtimi kulturor" perëndimor."Mësimi i gjuhës angleze, si pjesë e kurrikulës zyrtare në shkollat ​​fillore qeveritare dhe jo-qeveritare është në kundërshtim me ligjet dhe rregulloret"-tha kreu i Këshillit të Arsimit të Lartë të Shtetit, Mehdi Navint-Antcham.

CIA mohon të ketë gisht në revoltat e Iranit

Postuar në 08 Janar, 2018 16:53

Drejtori i CIA-s, Mike Pompeo ka mohuar çdo përfshirje të shërbimit të inteligjencës amerikane në demonstratat që tronditën Iranin ditët e fundit, duke mohuar akuzat e liderëve iranianë. "Janë gënjeshtra"- tha Pompeo. “Protestat i ka nisur populli iranian. Filluan dhe vazhduan me kërkesën për standarde më të mira jetese duke kundërshtuar sistemin teokratik në të cilat ata jetojnë (iranianët) që nga 1979, "shtoi kreu i CIA-s në deklaratat për rrjetin televiziv amerikan Fox News.

Protestat në Iran, aktivizohet karta e monarkisë?

Postuar në 02 Janar, 2018 21:15

Kanë mjaftuar pak ditë protesta që aktorë të ndryshëm në Perëndim të zbulojnë axhendën politike që lidhet me Iranin. 

Mesazhet e Presidentit amerikan, Trump dhe mandej dalja e kryeministrit izraelit, Netanyahu, paralajmërojnë vetiu se këta dy aleatë dhe armiq të deklaruar të Teheranit zyrtar janë në vepim për ndryshimin e regjimit. ShBA trashëgon një marrëveshje bërthamore që ka vendosur ta hedhë poshtë dhe me këtë rast e ka kthyer politikën e vet në Lindjen e Mesme në një bast për të cilin do t’I mungojë aleanca me Europën. 

Pages

Subscribe to RSS - iran