iraku

Moqtada al-Sadr, njeriu që mund të nxjerrë jashtë Irakut, amerikanët dhe iranianët

Postuar në 16 Maj, 2018 18:22

Media të ndryshme po i bëjnë jehonë faktit se kleriku nacionalist shiit, Moqtada al-Sadr mund të jetë kryeministri i ri i Irakut.

Pas Sirisë, Turqia mendon ndërhyrjen ushtarake në Irak

Postuar në 08 Mars, 2018 13:30

Pak orë pasi Turqia njoftoi një datë të përfundimit të operacionit “Dega e ullirit” në Siri, ministri i saj i Jashtëm i saj, Mevlut Cavushoglu ka deklaruar se është planifikuar një tjetër ndërhyrje jashtë kufijve shtetëorë.

Në një prononcim për CNN Turk, Cavushoglu ka deklaruar se Ankaraja po mendon ndërhyrjen në Iraka sërish kundër Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit.

Jep dorëheqjen presidenti i kurdëve të Irakut, Marsoud Barzani

Postuar në 30 Tetor, 2017 10:30

Presidenti i kurdëve të Irakut Marsoud Barzani ka deklaruar se do të japë dorëheqjen më 1 nëntor. Barzani ka përcjellë një mesazh televiziv duke sqaruar se nuk ka ndërmend të vijojë qëndrimin në detyrë përtej kësaj date për asnjë rrethanë. Vendimi vjen pas një referendumi për pavarësi që provokoi tensione në rajon. Forcat Shiite irakene ndërmorën një ofensivë ndaj rajonit kurd duke kapur qytetin e Kirkuk, i njohur për naftën.

Turqia, Irani dhe Iraku bashkohen ushtarakisht kundër pavarësisë kurde

Postuar në 30 Shtator, 2017 20:31

Referendumi i kurdëve të Irakut, ku 93% e pjesëmarrësve u shprehën pro pavarësisë së rajonit deri më tani autonom, ka krijuar një gjendje tensioni dhe pasigurie. Në planin ndërkombëtar deri më tani vetëm Izraeli e ka njohur aktin e kurdëve, ndërkohë që të paktën tre shtete të rajonit, Turqia, Irani dhe Iraku, janë shprehur kundër tij. Kjo ka arsyet e veta, pas në të trija këto shtete, ka popullsi kurde që mund të kërkonnë t’i bashkohen pjesës tjetër që ka votuar. Dhe që këtej probleme serioze do të lindnin në të tri vendet. 

Rusia, “financuese” e pavarësisë së kurdëve të Irakut

Postuar në 20 Shtator, 2017 20:48

Në më pak se 1 vit, Rusia është kthyer në financuesin më të madh të rafinerisë së naftës për kurdët e Irakut, me investime deri në 4 miliardë dollarë. Kompania shtetërore ruse e gazit, "Rosneft", lajmëroi javën e kaluar një ujdi të fundit, për të ndihmuar në zhvillimin e industrisë s gazit natyral të kurdëve.

Gazeta izraelite "Haaretz" shkruan se Interesi për naftën dhe gazin e kurdëve ka sjellë ndryshimin e qëndrimit nga Kremlini, i cili zyrtarisht, vijon të deklarojë se mbështet integritin territorial të Irakut.

Petullat me ujë të 600 milionëshit

Postuar në 21 Gusht, 2017 18:17

Sot qarkulloi një lajm në mediat pranë kabinetit të kryeministrit, sipas të cilave në Shqipëri mund të hyjnë 600 milionë dollarë nga SHBA. Rruga e këtyre parave drejt Shqipërisë është fantazuar si lajm për të dëshmuar derexhenë e kuletës qeveritare nëse do të quanim si zyrtar apo gjysmë zyrtar këtë lajm të saponxjerre nga furra.

Iraku deklaron rënien e Shtetit Islamik

Postuar në 30 Qershor, 2017 09:19

8 muaj luftë urbane dhe më në fund trupat e qeverisë irakene kanë marrë pjesën më të amdhe të Mosulit dhe xhaminë e rrëuar al-Nuri. Shteti Islamik ka humbur kështu atë që konsiderohej de facto si kryeqyteti i tij, ndërkohë që beteja e Mosulit pritet të përfudojë këto ditë.

Kurdët e Irakut shpallin referendumin për pavarësi

Postuar në 08 Qershor, 2017 10:47

Kurdët e Irakut do të mbajnë së shpejti referendumin për pavarësinë. Lajmi bëhet i ditur në një njoftim nga presidenca kurde e Rajonit të Kurdistanit në Irak – i vetmi rajon autonom, njësi konstituive federative e Irakut – sipas të cilit data e referendumit do të jetë 25 shtator 2017. Presidenti i rajonit Masoud Barzani ka mbledhur përfaqësues të partive politike të rajonit dhe ka komunikuar datën ndërkohë që partitë kanë dhënë dakordësinë për krijimin e një Këshilli të Posaçëm për referendumin.

Nafta e Irakut, grupi Clinton dhe njerëz të Bush në një lojë. Ish-ambasadori i SHBA në Tiranë, Jeffrey: “Marrja e Ninevesë nga ISIS, është një shans për ne”

Postuar në 05 Nëntor, 2016 15:40

Gazi, nafta dhe lufta. Një qark i mbyllur interesash shumë të mëdha që bën bashkë njerëz që përndryshe duken shumë larg në rreshtimet politike. WikiLeaks publikon së fundmi një e-mail që zbardh skemën e interesave të gazit dhe të naftës në Siri e Irak, zona ku implikohen interesa shumë të mëdha. Aty ku është parashikuar terminali i të ashtuquajturit gazsjellësi shiit, që lidh gazin iranian me Mesdheun, përmes territoreve të sigurta shiite, njësoj si gazsjellësi TAP që sjell gazin azer në territore jashtë ndikimit rus.

Tensione të larta mes Bagdadit dhe Ankarasë/Kryeministri iraken: Pushtimi i Irakut do të çojë në shpërbërjen e Turqisë

Postuar në 02 Nëntor, 2016 11:27

Përfshirja e Turqisë në konfliktin që po zhvillohet në Mosul të Irakut po evidenton prirje për të shkatkuar konflikt mes vetë të dyja shteteve. Ministri turk i Mbrojtjes, Fikri Isik deklaroi ditë më parë se dërgimi i 30 tankeve dhe artilierisë në qytetin juglindor të Silopit, në kufi me Irakun, lidhet me “zhvillime të rëndësishme në rajon”.

Turqia po përgatitet paraprakisht për çfarëdo lloj gjëje që mund të ndodhë”, tha ai.

Pages

Subscribe to RSS - iraku