investime

Çela kërkon lekë nga Gjiknuri: I harxhova të gjitha në 2017

Postuar në 19 Qershor, 2018 17:16

OSHEE i ka bërë rrush e kumbulla lekët e arkëtimeve dhe shpenzimeve, duke u gjendur me  gisht në gojë tani që duhet të paguajë sipas kontratave disa fatura investimesh. Kreu i saj Ardian Çela ka dërguar një letër pranë ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë, ku thotë se OSHEE e ka të pamundur që të përballojë disa pagesa me fondet e veta.

Rikthim në SHBA dhe 30 miliard dollarë në investime deri në vitin 2023 planifikon Apple

Postuar në 19 Janar, 2018 23:27

Presidenti amerikan Donald Trump nxitoi për të kapitalizuar investimet e ardhshme të Apple në Amerikë, por edhe pagesën e taksave të prapambetura prej 38 miliardë USD.

Gjigandi i teknologjisë së lartë tha se do të kanalizonte rreth  30 miliardë dollarë gjatë pesë viteve të ardhshme në Shtetet e Bashkuara, duke synuar ndërtimin e centraleve të reja dhe krijimin e 20,000 vendeve të reja të punës.

Jemi pas Ruandës për cilësinë e investimeve në infrastrukturë

Postuar në 25 Korrik, 2017 23:17

Fondi Monetar Ndërkombëtar e rendit Shqipërinë si vendin e parafundit për cilësinë e infrastrukturës edhe pse taksapaguesit shqiptarë kanë investime miliarda euro për investime publike. Sipas FMN, për periudhën 2005-2016, qeveria shqiptare ka shpenzuar çdo vit mesatarisht 5.5 për qind të prodhimit kombëtar për vepra publike, kryesisht rrugë, porte dhe segmente të tjera të infrastrukturës.

Investime energjetike në bregdetin e Palasës, aty ku rastësisht po ndërtohet edhe një kompleks turistik

Postuar në 31 Korrik, 2016 11:05

Ministria e Energjisë njoftoi se ka ndërmarrë investime të rëndësishme në bregdetin e jugut për të përmirësuar furnizimin me energji elektrike. Investimet janë përqëndruar në zonën mes Himarës dhe Palasës. Ministria e Energjisë raporton se në Himarë është montuar nënstacioni ri i lëvizshëm (portabël) investim ky 200 milionë lekë.  Ky nënstacion  do te furnizojë me energji qytetin e Himarës, Qeparoin dhe zonën Dhërmi-Palasë dhe sipas shpjegimit të ministrisë  rrit në maksimum sigurinë dhe cilësinë e furnizimit me energji elektrike.

Nevojiten 1 miliardë e 250 milionë euro për sistemin e transportit deri në vitin 2020

Postuar në 12 Korrik, 2016 18:21

Shqipërisë i nevojiten edhe 1 miliardë e 250 milionë euro për sektroin e transporteve. Dhje kjo shifër duhet investuar deri në vitin 2020. Shifra ka dalë nga një studim për strategjinë e transporteve për Shqipërinë, prezantuar nga delegacioni i Bashkimit Europian në Tiranë.

Rama u përgjigjet kritikëve për koncesionet në shëndetësi: Bashkëpunim me privatin, s'kemi rrugë tjetër për investime

Postuar në 12 Korrik, 2016 14:44

Banka e e Shqipërisë evidentoi në raportin e fundit nivelin e ulët të shpenzimeve publike duke i tërhequr vëmendjen qeverisë për një shpërndarje më të drejtë të investimeve. Nga ana tjetër qeveria vijon të jetë e bindur se në mungesë të kapaciteteve të saj financiare, rruuga e vetme për investime është bashkëpunimi me sektorin privat. Këtë e deklaroi kryeministri Rama gjatë inagurimit të shërbimit të ri të hemodializës në Shkodër.

Basha: Rama po investon vetëm në bashkitë e majta

Postuar në 24 Qershor, 2016 11:41

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha Kreu i Partisë Demokratike ishte në Kamëz e Paskuqan ku foli për diskriminimin që sipas tij qeveria u bën bashkive të djathta. Basha theksoi se kjo praktike antidemokratike do të marrë fund. “Investimet e qeverisë do shkojnë kudo ku kanë nevojë qytetarët, pasi një qeveri votohet për t’ju shërbyer të gjithëve pa dallime politike”-theksoi Basha. Kreu i Bashkisë Kamëz, Xhelal Mziu u ankua se nuk ka marrë asnjë fond nga qeveria për investime në bashkinë që drejton. “Kemi dërguar 96 projekte dhe ka dhënë zero lekë.

S'kemi rrugë tjetër, na duhen investime të mëdha

Postuar në 17 Prill, 2016 10:47

Debati nëse Qeveria ka përmbushur prtishmëritë në planin ekonomik është një nga dy shtylla që dominon retorikën politikë në vend, por edhe matësi për efiçencën e politikave që ka ndjekur koalicioni i majtë në këtë drejtim. Ka një klimë pakënaqësie për "diktaturën" fiskale që ka ndjekur qeveria dhe represionin ndaj biznesit çka është reflektuar edhe në interesin në rënie të investitorëve të huaj për Shqipërinë.

TAP, projekti nis brenda 3 muajsh. Do të investohen 5.6 miliardë euro

Postuar në 23 Mars, 2016 10:47

TAP do të bëjë të mundur trasnportimin e 10 miliardë metër kub gaz nga Azerbajxhani për t’u shpërndarë më pas në Europë e më tej në Gjeorgji dhe Turqi. Sipas zëvendëspresidentit tw Komisionit Europian për Energjinë Maros Sefcovic, ndërtimi i TAP do të nisë në tremujorin e tretë të këitj viti, ndërsa sasia e parë e gazit nga Kaspiku për në BE do të mund të mbërrijë në 2020-ën. TAP do të investojë 5.6 miliardë euro gjatë pesë viteve të ardhshme, nga të cilat rreth 2.3 miliardë euro do t’i shkojnë direkt Greqisë.

Tirana jashtë listës së Financial Times për qytetet ku vlen të investohet

Postuar në 22 Shkurt, 2016 10:50

Rajoni renditet përgjithësisht në kategorinë e qyteteve europiane të të ardhmes për nga eficienca e kostos, ndërsa nga Shqipëria sërish nuk ka asnjë qytet apo rajon në renditjen e Financial Times të këtij viti, ashtu siç nuk kishte as vitin e mëparshëm.

Pages

Subscribe to RSS - investime