interviste

Intervistë në TV shtetëror e dy të akuzuarve për çështjen Skripal (Video)

Postuar në 14 Shtator, 2018 10:31

Dy rusët e akuzuar si autorë të tentativës për helmim të ish-agjentit të dyfishtë Sergei Skripal dhe vajzës së tij u shfaqën në televizionin shtetëror rus, duke thënë se janë akuzuar padrejtësisht nga Britania për ngjarjen në Salisbury. Ata thanë se  kishin vizituar qytetin e të Anglisë për turizëm.

Nëna e Bin Laden thyen heshtjen

Postuar në 05 Gusht, 2018 17:29

Është gruaja që lindi një prej terroristëve më famëkeq në historinë botërore. Nëna e Osama bin Laden, ish-kreut të Al-Kaidës prej më shumë se dy dekadash, ka thyer heshtjen dhe ka folur herë të parë publikisht.

Shtatë vjet pas vrasjes së djalit të saj në Pakistan nga amerikanët, Alia Ghanem është intervistuar nga një gazetar i të përditshme britanike "Guardian" në shtëpinë e saj në Jeddah të Arabisë Saudite. Sipas saj,  Osama ishte një "djalë i turpshëm dhe i mirë", por pësoi një “shpërlarje truri” gjatë studimeve të tij.

"Amerikanët nuk ma falën blerjen e armatimeve nga Rusia"

Postuar në 05 Korrik, 2017 18:14

"Pagova me burg blerjen e armatimeve nga Rusia dhe këtë amerikanët nuk ma falin. Pagova konfrontimet mes interesave ndërkombëtare në fushën e energjisë "- thotë ish-ministri grek i Mbrojtjes, Akis Xohaxopoulos në një intervistë për gazetarin Antonis Sroiter. "Nuk ka asnjë konspiracion global apo ndërkombëtar, por veprime armiqësore kundër Greqisë. As nuk kam lyer gishtin me mjaltë dhe as kam marrë rryshfet"- shton ish-ministri në intervistën që do të transmetohet të enjten në mbrëmje.

Çtensionim i marrëdhënieve me Greqinë pas raportit të BE

Postuar në 28 Dhjetor, 2016 09:24

Ministri i jashtëm grek, Nikos Kotzias, ka deklaruar se, pavarësisht tensionimit të marrëdhënieve me Shqipërinë, po vazhdojnë përpjekjet për zgjidhjen e problemeve dypalëshe. Në një intervistë për agjencinë zyrtare të lajmeve, ANA-MPA, Kotzias është ndalur gjatë në konkluzionet e presidencës sllovake për ecurinë e procesit të integrimit europian të Shqipërisë. Ai  tha se “dialogu vazhdon, madje ditët e fundit ishte në Athinë zëvendësministrja e jashtme shqiptare, që zhvilloi takime me homologët grekë”.

Refuzimi nga Tsipras, Edi Rama vendos t'i flasë popullit grek përmes mediave të vendit fqinj

Postuar në 21 Nëntor, 2016 12:08

Në mungesë të një takimi me homologun e tij Cipras, kryeministri shqiptar Edi Rama ka vendosur t'i drejtohet popullit grek përmes mediave të vendit fqinj. Të martën në mbrëmje ai do të jetë personazhi kryesor i emisionit "Histori" që përbëhet nga një katërshe gazetarësh të njohur të shypit grek. Intervista me kryeministrin shqiptar ka disa ditë që anonçohet në televizioni "Skai" ku të martën në mbrëmje Edi Rama do të flasë për çështjet që shqetësojnë marrëdhëniet shqiptaro-greke.

Trump jep direktivat për ndryshim kursi: Të heqim qafe Shtetin Islamik dhe jo të luftojmë me Rusinë

Postuar në 12 Nëntor, 2016 12:16

Presidenti i sapozgjedhur amerikan Donald Trump është shprehur në një intervistë e për gazetën “The Wall Street Journal” se Shtetet e Bashkuara do të futen në luftë me Rusinë, nëse do sulmojnë presidentin e Sirisë Bashar al-Assad.

Nëse do të sulmojmë ​​Assadin do të përfundojmë duke luftuar me Rusinë", tha Trump

Ish-shefi i Antidrogës hap "Kutinë e Pandorës": Krerët e policisë dirigjojnë trafikun e drogës

Postuar në 03 Shtator, 2015 11:04

Dy ditë pas lajmit se ish-shefi i Antidrogës në Fier, Dritan Zagani është larguar jashtë vendit ndonëse hetohej për shpërdorim detyre dhe përcjellje të informacionit një oficeri të Guardia Di Finanzia-s, ai ka dhënë një intervistë ku ka akuzuar drejtëpërdrejt krerët e policisë së shtetit për dirigjim të trafikut të drogës.

Videoarkiva/ 1997 - Flet kryeministri

Postuar në 18 Gusht, 2015 11:46
Subscribe to RSS - interviste